Valresultat Stockholm 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Stockholm med 23,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (22,3 %). Valdeltagandet var 87,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Stockholm ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 573 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,3 %
- Röstberättigade
- 704 157
- Avgivna röster
- 614 860
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2018 i Stockholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 145 245 | 23,8 % |
| MModeraterna | 133 731 | 21,9 % |
| VVänsterpartiet | 80 217 | 13,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 60 135 | 9,8 % |
| CCenterpartiet | 55 428 | 9,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 47 988 | 7,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 47 044 | 7,7 % |
| KDKristdemokraterna | 29 776 | 4,9 % |
| Övriga partier | 11 642 | 1,9 % |
Landstingsvalet 2018 i Stockholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 158 958 | 25,8 % |
| MModeraterna | 120 805 | 19,6 % |
| VVänsterpartiet | 91 008 | 14,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 52 264 | 8,5 % |
| CCenterpartiet | 49 896 | 8,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 46 782 | 7,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 43 530 | 7,1 % |
| KDKristdemokraterna | 39 344 | 6,4 % |
| FIFeministiskt initiativ | 10 016 | 1,6 % |
| Övriga partier | 4 680 | 0,8 % |
Kommunvalet 2018 i Stockholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 137 874 | 22,3 % |
| MModeraterna | 129 725 | 21,0 % |
| VVänsterpartiet | 80 592 | 13,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 62 271 | 10,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 51 531 | 8,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 49 238 | 8,0 % |
| CCenterpartiet | 48 786 | 7,9 % |
| KDKristdemokraterna | 31 198 | 5,0 % |
| FIFeministiskt initiativ | 20 387 | 3,3 % |
| Övriga partier | 6 676 | 1,1 % |
Partiernas utveckling i Stockholm 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Stockholm i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har M gjort (−5,9 procentenheter).
- S
- M
- V
- SD
- C
- L
- MP
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 23,3 % | 20,9 % | 21,6 % | 23,8 % | 28,1 % | 26,3 % |
| M | 34,9 % | 34,3 % | 27,7 % | 21,9 % | 19,1 % | 19,1 % |
| V | 7,4 % | 7,4 % | 7,7 % | 13,1 % | 11,7 % | 13,0 % |
| SD | 1,7 % | 3,2 % | 6,6 % | 9,8 % | 10,7 % | 8,4 % |
| C | 5,7 % | 6,3 % | 4,9 % | 9,1 % | 8,5 % | 9,8 % |
| L | 10,0 % | 8,6 % | 7,9 % | 7,9 % | 6,9 % | 7,1 % |
| MP | 9,3 % | 12,2 % | 11,1 % | 7,7 % | 10,0 % | 11,1 % |
| KD | 5,1 % | 5,3 % | 4,3 % | 4,9 % | 3,2 % | 3,9 % |
| Övr | 2,7 % | 1,8 % | 8,1 % | 1,9 % | 1,9 % | 1,2 % |
| Valdeltagande | 80,0 % | 85,0 % | 85,8 % | 87,3 % | 84,0 % | 85,8 % |
Valdeltagande i Stockholm 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Stockholm 2018
Så skiljer sig Stockholm från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 9,8 % i Stockholm mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 7,7 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- V +5,1
- MP +3,3
- L +2,4
- M +2,0
Svagare än i riket
- SD −7,7
- S −4,5
- KD −1,5
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Vänsterpartiet mest i Stockholm, från 7,7 % till 13,1 % (+5,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Feministiskt initiativ, som gick från 7,2 % till 0,7 % (−6,5).
- FI −6,5
- M −5,9
- V +5,4
- C +4,2
- MP −3,5
- SD +3,2
- S +2,2
- KD +0,6
Valdeltagande i Stockholm
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 87,3 %, vilket är 0,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Stockholm på plats 150 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Stockholm är indelad i 573 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 52,2 % i Kista 8 Nidarosgatan till 95,2 % i Bromma 11 Norra Ängby mellersta.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Spånga 22 Rinkebysvängen Ö (76,8 %) och sitt svagaste i Västerled 14 Höglandet (3,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 335, Moderaterna i 222, Vänsterpartiet i 16 av 573 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Stockholm är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 10,1 % i kommunvalet mot 7,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,2 procentenheter.
- L +2,2
- SD −1,9
- S −1,5
- C −1,2
- M −0,9
- MP +0,6
- KD +0,2
- V −0,1
Största parti i Stockholm sedan 2006
Största parti har skiftat i Stockholm under perioden 2006–2018: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 26,3 % | 85,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 28,1 % | 84,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 23,8 % | 87,3 % |
| 2014 | Moderaterna | 27,7 % | 85,8 % |
| 2010 | Moderaterna | 34,3 % | 85,0 % |
| 2006 | Moderaterna | 34,9 % | 80,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Stockholm 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 573 valdistrikten i Stockholm. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Adolf Fredrik 1 Tegnérlunden V | M | 36,6 % | M | 33,5 % | 81,0 % |
| Adolf Fredrik 2 Rådmansgatan mfl | M | 32,0 % | M | 31,0 % | 87,4 % |
| Adolf Fredrik 3 Adolf Fredriks SÖ | M | 31,0 % | M | 29,9 % | 83,8 % |
| Adolf Fredrik 4 Norra Bantorget | M | 30,8 % | M | 30,0 % | 85,7 % |
| Adolf Fredrik 5 Spökparken | M | 37,7 % | M | 36,9 % | 86,7 % |
| Adolf Fredrik 6 Tegnérlunden södra | M | 30,7 % | M | 29,6 % | 85,3 % |
| Bromma 1 Abrahamsberg S | M | 20,8 % | M | 20,4 % | 75,6 % |
| Bromma 2 Abrahamsberg N | M | 21,8 % | M | 22,0 % | 86,2 % |
| Bromma 3 Åkeslund Ö | S | 22,0 % | M | 21,1 % | 84,5 % |
| Bromma 4 Riksby N | M | 23,7 % | M | 22,6 % | 85,3 % |
| Bromma 5 Åkeshov | M | 22,8 % | M | 18,2 % | 79,2 % |
| Bromma 6 Riksby V-Brommaplan | M | 24,9 % | M | 24,9 % | 86,3 % |
| Bromma 7 Riksby Ö | M | 25,4 % | M | 24,9 % | 86,8 % |
| Bromma 8 Kyrksjön | M | 39,1 % | M | 34,1 % | 92,6 % |
| Bromma 9 Bromma kyrka | M | 34,4 % | M | 29,2 % | 92,4 % |
| Bromma 10 Beckomberga S | M | 28,3 % | M | 27,0 % | 84,2 % |
| Bromma 11 Norra Ängby mellersta | M | 28,1 % | L | 27,1 % | 95,2 % |
| Bromma 12 Norra Ängby Ö | M | 27,3 % | M | 25,2 % | 91,8 % |
| Bromma 13 Norra Ängby V | M | 28,1 % | M | 29,0 % | 92,0 % |
| Bromma 14 Blackeberg V | S | 31,1 % | S | 28,0 % | 81,6 % |
| Bromma 15 Blackeberg mellersta | S | 27,5 % | S | 25,5 % | 84,2 % |
| Bromma 16 Blackeberg gård | S | 23,8 % | S | 23,4 % | 77,9 % |
| Bromma 17 Blackeberg Ö | S | 31,1 % | S | 28,7 % | 80,7 % |
| Bromma 18 Södra Ängby | M | 39,7 % | M | 37,4 % | 93,6 % |
| Bromma 19 Johannesfred Ö | S | 25,9 % | S | 22,8 % | 84,1 % |
| Bromma 20 Johannesfred V | S | 21,2 % | S | 21,4 % | 87,2 % |
| Bromma 21 Bällsta | M | 31,4 % | M | 32,2 % | 88,8 % |
| Bromma 22 Söderberga | S | 25,8 % | S | 25,4 % | 82,8 % |
| Bromma 23 Mariehäll S | M | 28,2 % | M | 27,9 % | 87,4 % |
| Bromma 24 Blackeberg N | S | 26,4 % | S | 24,2 % | 86,6 % |
| Bromma 25 Mariehäll V | M | 30,4 % | M | 32,5 % | 85,1 % |
| Bromma 26 Åkeslund V | M | 22,9 % | M | 23,1 % | 84,0 % |
| Bromma 27 Eneby | M | 33,2 % | M | 30,5 % | 92,6 % |
| Bromma 28 Annedalsparken | M | 30,9 % | M | 31,3 % | 86,8 % |
| Bromma 29 Linaberg | M | 29,7 % | M | 33,6 % | 88,6 % |
| Bromma 30 Beckomberga N | M | 28,8 % | M | 29,0 % | 90,6 % |
| Bromma 31 Blackeberg S | S | 25,6 % | S | 23,6 % | 83,6 % |
| Bromma 32 Lönnebergaparken | S | 22,5 % | M | 22,8 % | 88,9 % |
| Brännkyrka 1 Västertorp Ö | S | 29,6 % | S | 26,8 % | 71,7 % |
| Brännkyrka 2 Västertorpsparken | S | 27,4 % | S | 23,5 % | 82,8 % |
| Brännkyrka 3 Västertorp C | S | 29,4 % | S | 26,8 % | 85,1 % |
| Brännkyrka 4 Västertorp V | S | 31,5 % | S | 31,2 % | 78,6 % |
| Brännkyrka 5 Fruängen Ö | S | 30,5 % | S | 29,9 % | 82,8 % |
| Brännkyrka 6 Fruängen mellersta | S | 28,3 % | S | 28,9 % | 84,8 % |
| Brännkyrka 7 Fruängen N | S | 26,5 % | S | 24,5 % | 87,8 % |
| Brännkyrka 8 Fruängen S | S | 31,0 % | S | 31,1 % | 79,7 % |
| Brännkyrka 9 Herrängen V | M | 32,0 % | M | 34,1 % | 88,5 % |
| Brännkyrka 10 Långbro park | S | 26,6 % | S | 26,7 % | 87,0 % |
| Brännkyrka 11 Långsjö S | M | 27,5 % | M | 27,4 % | 87,2 % |
| Brännkyrka 12 Älvsjö C | S | 29,4 % | S | 29,0 % | 81,2 % |
| Brännkyrka 13 Långbrogårdsparken | M | 24,9 % | M | 27,0 % | 91,9 % |
| Brännkyrka 14 Långbro V | M | 26,3 % | M | 25,8 % | 88,2 % |
| Brännkyrka 15 Långbro Ö | M | 22,6 % | S | 23,5 % | 87,3 % |
| Brännkyrka 16 Sten Stures väg mfl | M | 20,6 % | M | 20,1 % | 85,2 % |
| Brännkyrka 17 Solberga mellersta | S | 32,0 % | S | 30,0 % | 78,7 % |
| Brännkyrka 18 Klacktorget mfl | S | 27,5 % | S | 25,0 % | 83,0 % |
| Brännkyrka 19 Solberga Ö | S | 29,4 % | S | 30,0 % | 80,9 % |
| Brännkyrka 20 Liseberg | S | 29,9 % | S | 27,5 % | 87,1 % |
| Brännkyrka 21 Örby Slotts stadsdel | S | 24,0 % | S | 23,2 % | 87,3 % |
| Brännkyrka 22 Östbergahöjden | S | 40,2 % | S | 40,1 % | 75,3 % |
| Brännkyrka 23 Gamla Östberga | S | 29,7 % | S | 29,0 % | 81,4 % |
| Brännkyrka 24 Östbergabackarna | S | 41,0 % | S | 40,6 % | 72,9 % |
| Brännkyrka 25 Herrängen Ö | M | 24,4 % | M | 25,6 % | 93,1 % |
| Brännkyrka 26 Långsjö N | M | 27,7 % | M | 25,4 % | 94,9 % |
| Brännkyrka 27 Kv Tältlägret mfl | S | 27,1 % | S | 23,9 % | 85,1 % |
| Brännkyrka 28 Kämpetorp-Kristalltorg | S | 24,6 % | S | 24,6 % | 84,1 % |
| Brännkyrka 29 Långbro Park Ö | M | 27,0 % | M | 25,8 % | 92,5 % |
| Brännkyrka 30 Gyllene Ratten | S | 30,3 % | S | 27,7 % | 87,3 % |
| Domkyrko 1 Gamla stan inre | M | 21,5 % | M | 19,6 % | 78,5 % |
| Domkyrko 2 Gamla stan yttre | M | 24,7 % | M | 24,3 % | 84,4 % |
| Domkyrko 3 Norrmalm nedre | M | 33,1 % | M | 32,5 % | 84,8 % |
| Engelbrekt 1 Humlegården | M | 42,6 % | M | 39,5 % | 80,7 % |
| Engelbrekt 2 Engelbrektsgatan mfl | M | 48,1 % | M | 44,4 % | 87,8 % |
| Engelbrekt 3 Drott Kristinas väg mfl | M | 28,3 % | M | 28,5 % | 81,2 % |
| Engelbrekt 4 Villastaden N | M | 47,4 % | M | 43,1 % | 85,9 % |
| Engelbrekt 5 Eriksberg | M | 45,7 % | M | 41,6 % | 87,6 % |
| Engelbrekt 6 Lärkstan | M | 42,5 % | M | 39,8 % | 87,5 % |
| Engelbrekt 7 Kv Trasten mfl | M | 37,2 % | M | 34,8 % | 87,9 % |
| Engelbrekt 8 Roslagstull | M | 19,4 % | S | 19,8 % | 83,7 % |
| Engelbrekt 9 Hjorthagen C | S | 23,0 % | S | 21,7 % | 84,6 % |
| Engelbrekt 10 Hjorthagen V-Värtahamn | M | 26,3 % | M | 27,0 % | 88,3 % |
| Engelbrekt 11 Lappkärrsberget | V | 22,3 % | V | 21,5 % | 77,6 % |
| Engelbrekt 12 Frescati | S | 20,4 % | S | 18,9 % | 86,1 % |
| Engelbrekt 13 Kv Beckasinen mfl | M | 31,7 % | M | 33,7 % | 83,7 % |
| Engelbrekt 14 Husarviken | M | 34,8 % | M | 33,9 % | 93,3 % |
| Engelbrekt 15 Storängstorget | M | 31,5 % | M | 30,9 % | 94,0 % |
| Engelbrekt 16 Stålklockan | M | 30,8 % | M | 30,6 % | 92,4 % |
| Engelbrekt 17 Körsbärsvägen mfl | M | 24,3 % | M | 21,8 % | 85,9 % |
| Enskede 1 Västra Årsta V | S | 27,1 % | S | 24,3 % | 77,4 % |
| Enskede 2 Årstaliden | S | 26,2 % | S | 20,6 % | 89,1 % |
| Enskede 3 Västra Årsta mellersta | S | 25,4 % | S | 22,3 % | 87,3 % |
| Enskede 4 Årsta Centrum | S | 23,3 % | S | 20,3 % | 90,3 % |
| Enskede 5 Sandfjärdsparken | S | 30,8 % | S | 29,4 % | 84,1 % |
| Enskede 6 Valla torg | S | 30,8 % | S | 25,8 % | 87,8 % |
| Enskede 7 Långhalsvägen mfl | S | 24,1 % | S | 21,4 % | 90,2 % |
| Enskede 8 Årstaskogen | S | 30,9 % | S | 24,1 % | 89,7 % |
| Enskede 9 Skanskvarn | S | 26,8 % | S | 22,1 % | 88,4 % |
| Enskede 10 Bolmensvägen mfl | S | 25,2 % | S | 20,8 % | 88,1 % |
| Enskede 11 Gullmarsplan | S | 23,5 % | S | 20,6 % | 85,4 % |
| Enskede 12 Skärmarbrink | S | 23,3 % | S | 20,5 % | 79,9 % |
| Enskede 13 Blåsut | S | 24,0 % | S | 21,9 % | 81,4 % |
| Enskede 14 Globen | S | 21,4 % | S | 19,7 % | 87,4 % |
| Enskede 15 Enskede Gård N | S | 23,3 % | S | 21,6 % | 87,6 % |
| Enskede 16 Enskede Gård S | S | 28,6 % | S | 27,8 % | 89,1 % |
| Enskede 17 Enskedefältet | S | 22,9 % | M | 23,6 % | 91,6 % |
| Enskede 18 Gamla Enskede S | S | 22,0 % | S | 19,4 % | 92,2 % |
| Enskede 19 Gamla Enskede N | M | 21,0 % | M | 18,8 % | 91,8 % |
| Enskede 20 Skogskyrkogården | S | 22,4 % | S | 18,7 % | 86,6 % |
| Enskede 21 Dalen N | S | 33,3 % | S | 30,6 % | 80,8 % |
| Enskede 22 Dalen S | S | 32,9 % | S | 32,0 % | 76,4 % |
| Enskede 23 Enskede IP | S | 29,9 % | S | 28,3 % | 84,8 % |
| Enskede 24 Dalen V | S | 35,2 % | S | 32,1 % | 80,4 % |
| Enskede 25 Västra Årsta Ö | S | 26,9 % | S | 22,2 % | 88,0 % |
| Essinge 1 Lilla Essingen mellersta | M | 22,8 % | M | 22,8 % | 76,5 % |
| Essinge 2 Lilla Essingen N | M | 22,5 % | M | 21,9 % | 84,0 % |
| Essinge 3 Stora Essingen S | M | 27,9 % | M | 25,9 % | 87,9 % |
| Essinge 4 Stora Essingen N | M | 25,8 % | M | 25,0 % | 88,8 % |
| Essinge 5 Stora Essingen Ö | M | 23,2 % | M | 22,0 % | 88,6 % |
| Essinge 6 Luxområdet | M | 33,8 % | M | 32,0 % | 91,0 % |
| Farsta 1 Svedmyra N | S | 24,2 % | S | 24,3 % | 73,3 % |
| Farsta 2 Svedmyra S | S | 25,6 % | S | 24,9 % | 84,8 % |
| Farsta 3 Tallkrogen N | S | 28,4 % | S | 26,8 % | 87,4 % |
| Farsta 4 Olympiaområdet | S | 27,0 % | S | 23,9 % | 91,2 % |
| Farsta 5 Gubbängen Ö | S | 24,4 % | S | 23,4 % | 87,2 % |
| Farsta 6 Gubbängen C | S | 25,0 % | S | 23,5 % | 87,9 % |
| Farsta 7 Gubbängen V | S | 28,1 % | S | 26,5 % | 84,3 % |
| Farsta 8 Skönstaholm | S | 30,8 % | S | 27,7 % | 77,7 % |
| Farsta 9 Lingvägen S | S | 35,0 % | S | 30,3 % | 79,8 % |
| Farsta 10 Kryddhyllan | S | 27,8 % | S | 25,7 % | 77,5 % |
| Farsta 11 Fagerlid | S | 28,5 % | S | 27,7 % | 79,8 % |
| Farsta 12 Hökarängen N | S | 31,6 % | S | 28,2 % | 81,0 % |
| Farsta 13 Fagersjö yttre | S | 30,9 % | S | 31,3 % | 76,7 % |
| Farsta 14 Tallkrogen V | S | 26,0 % | S | 26,4 % | 89,7 % |
| Farsta 15 Farsta Strand V | S | 32,9 % | S | 31,9 % | 87,1 % |
| Farsta 16 Farsta Strand C | S | 40,2 % | S | 38,8 % | 74,4 % |
| Farsta 17 Farsta Strand Ö | S | 36,7 % | S | 34,3 % | 70,8 % |
| Farsta 18 Larsboda | S | 25,7 % | S | 24,9 % | 84,7 % |
| Farsta 19 Hästhagen | S | 39,0 % | S | 36,1 % | 74,3 % |
| Farsta 20 Östmarksg-Ekebergabacken | S | 36,3 % | S | 37,0 % | 73,8 % |
| Farsta 21 Farsta C | S | 36,9 % | S | 34,7 % | 80,2 % |
| Farsta 22 Farstaängen | S | 30,8 % | S | 31,4 % | 74,1 % |
| Farsta 23 Nykroppagatan mfl | S | 38,5 % | S | 35,6 % | 68,8 % |
| Farsta 24 Värmlandsvägen mfl | S | 27,0 % | S | 25,7 % | 86,0 % |
| Farsta 25 Sköndal V | S | 25,5 % | S | 25,0 % | 90,0 % |
| Farsta 26 Norra Sköndal | M | 23,2 % | S | 23,8 % | 93,0 % |
| Farsta 27 Dalbrobranten mfl | S | 25,1 % | S | 24,4 % | 81,8 % |
| Farsta 28 Stora Sköndal | S | 26,9 % | S | 26,9 % | 85,5 % |
| Farsta 29 Sköndal C | S | 26,6 % | S | 25,6 % | 83,5 % |
| Farsta 30 Torsbygatan mfl | S | 33,3 % | S | 32,5 % | 79,4 % |
| Farsta 31 Fagersjö inre | S | 40,7 % | S | 39,5 % | 72,0 % |
| Farsta 32 Västboda | S | 38,2 % | S | 36,6 % | 75,6 % |
| Farsta 33 Ågesta Broväg mfl | S | 31,3 % | S | 29,3 % | 83,7 % |
| Farsta 34 Kristinehamnsgatan S mfl | S | 32,5 % | S | 30,3 % | 80,7 % |
| Farsta 35 Russinvägen mfl | S | 28,6 % | S | 26,3 % | 78,3 % |
| Gustav Vasa 1 Sabbatsberg | M | 26,2 % | M | 26,1 % | 77,4 % |
| Gustav Vasa 2 Luntmakarg. N mfl | M | 33,1 % | M | 32,1 % | 84,7 % |
| Gustav Vasa 3 Kv Riddarsporren mfl | M | 30,3 % | M | 28,6 % | 85,6 % |
| Gustav Vasa 4 Observatorielunden | M | 31,5 % | M | 31,1 % | 87,3 % |
| Gustav Vasa 5 Odenplan V | M | 31,7 % | M | 29,2 % | 87,8 % |
| Gustav Vasa 6 Atlasområdet | M | 30,6 % | M | 30,3 % | 86,4 % |
| Gustav Vasa 7 A. Lindgrens terrass | M | 32,1 % | M | 30,8 % | 87,8 % |
| Gustav Vasa 8 Kv Nejlikan mfl | M | 36,0 % | M | 34,3 % | 88,0 % |
| Gustav Vasa 9 Odenplan NV | M | 32,1 % | M | 31,4 % | 87,4 % |
| Hedvig Eleonora 1 Kv Rådjuret mfl | M | 45,7 % | M | 39,7 % | 81,8 % |
| Hedvig Eleonora 2 Kv Bävern mfl | M | 41,2 % | M | 39,2 % | 84,9 % |
| Hedvig Eleonora 3 Karlav. mellan mfl | M | 43,5 % | M | 37,4 % | 82,9 % |
| Hedvig Eleonora 4 Nybergsgatan mfl | M | 43,9 % | M | 37,8 % | 86,7 % |
| Hedvig Eleonora 5 Östermalmstorg | M | 43,1 % | M | 41,9 % | 80,0 % |
| Hedvig Eleonora 6 Nybroplan | M | 42,0 % | M | 38,2 % | 84,1 % |
| Hedvig Eleonora 7 Tyskbagarområdet | M | 45,5 % | M | 41,7 % | 82,8 % |
| Hedvig Eleonora 8 Kv Guldfisken mfl | M | 45,3 % | M | 44,7 % | 87,6 % |
| Hägersten 1 Nybohov V | S | 28,2 % | S | 28,2 % | 65,2 % |
| Hägersten 2 Nybohov Ö | S | 27,4 % | S | 26,7 % | 82,3 % |
| Hägersten 3 Stora Fågelsången | S | 27,7 % | S | 25,7 % | 90,2 % |
| Hägersten 4 Gröndal C | S | 21,4 % | V | 20,4 % | 88,7 % |
| Hägersten 5 Gröndal V | S | 22,6 % | S | 20,2 % | 87,2 % |
| Hägersten 6 Ekensberg | S | 25,9 % | S | 24,4 % | 87,7 % |
| Hägersten 7 Gröndal N | S | 24,5 % | S | 23,4 % | 91,8 % |
| Hägersten 8 Aspudden Ö | S | 26,2 % | S | 24,0 % | 85,9 % |
| Hägersten 9 Aspudden C | S | 23,4 % | S | 22,1 % | 89,2 % |
| Hägersten 10 Örnsberg | S | 25,8 % | S | 24,0 % | 83,5 % |
| Hägersten 11 Vinterviken | S | 30,5 % | V | 28,1 % | 88,4 % |
| Hägersten 12 Midsommarkransen N | S | 23,9 % | S | 22,2 % | 86,1 % |
| Hägersten 13 Telefonplan | V | 23,2 % | V | 19,9 % | 91,0 % |
| Hägersten 14 Midsommarkransen S | V | 24,9 % | V | 22,4 % | 87,9 % |
| Hägersten 15 Svandammen | V | 27,9 % | V | 24,6 % | 88,3 % |
| Hägersten 16 Midsommarkransen C | V | 24,9 % | V | 23,8 % | 84,9 % |
| Hägersten 17 Korpmossen | S | 23,5 % | S | 22,3 % | 86,9 % |
| Hägersten 18 Västberga V | M | 22,9 % | M | 22,2 % | 91,1 % |
| Hägersten 19 Hägerstensåsen S | S | 25,0 % | S | 24,4 % | 83,7 % |
| Hägersten 20 Hägerstensåsen Ö | S | 26,6 % | S | 24,6 % | 85,2 % |
| Hägersten 21 Hägerstensåsen V | S | 27,4 % | S | 23,5 % | 84,1 % |
| Hägersten 22 Hägerstensåsen N | S | 25,8 % | S | 22,7 % | 80,9 % |
| Hägersten 23 Hägerstenshamnen | S | 26,2 % | S | 24,5 % | 93,8 % |
| Hägersten 24 Axelsberg | S | 26,5 % | S | 24,8 % | 85,2 % |
| Hägersten 25 Mälarhöjden Ö | S | 22,8 % | S | 22,7 % | 88,4 % |
| Hägersten 26 Mälarhöjden mellersta | M | 25,7 % | M | 25,3 % | 90,8 % |
| Hägersten 27 Mälarhöjden N | M | 26,2 % | M | 25,9 % | 89,2 % |
| Hägersten 28 Mälarhöjden S | M | 22,0 % | M | 22,7 % | 88,3 % |
| Hägersten 29 Nybodahöjden-Årstaberg | S | 22,7 % | M | 20,9 % | 93,4 % |
| Hägersten 30 Trekanten | S | 24,8 % | S | 21,9 % | 89,9 % |
| Hägersten 31 Marievik | M | 26,7 % | M | 27,0 % | 93,7 % |
| Hägersten 32 Sjövik V | M | 25,1 % | M | 24,9 % | 93,4 % |
| Hägersten 33 Aspudden N | S | 27,6 % | S | 25,0 % | 86,2 % |
| Hägersten 34 Klubbacken mfl | S | 24,6 % | S | 22,2 % | 84,1 % |
| Hägersten 35 Midsommarkransen Ö | V | 24,0 % | V | 22,0 % | 84,9 % |
| Hägersten 36 Västberga Ö | V | 25,5 % | V | 23,0 % | 74,5 % |
| Hägersten 37 Årstadal S | S | 26,7 % | S | 24,0 % | 90,7 % |
| Hägersten 38 Gösta Ekmans väg mfl | S | 24,2 % | S | 22,9 % | 87,3 % |
| Hägersten 39 Liljeholmstorget | S | 25,1 % | S | 23,5 % | 89,3 % |
| Hägersten 40 Hökmossen | S | 23,4 % | S | 19,4 % | 84,3 % |
| Hägersten 41 Aspudden mellersta | S | 25,4 % | V | 22,9 % | 90,2 % |
| Hägersten 42 Sjövik Ö | M | 30,4 % | M | 29,7 % | 93,6 % |
| Hägersten 43 Hägerstensåsen NV | S | 25,9 % | S | 23,0 % | 86,8 % |
| Hässelby 1 Hässelby Strand V | S | 35,8 % | S | 34,6 % | 66,1 % |
| Hässelby 2 Hässelby Strand S | S | 27,8 % | S | 27,8 % | 83,2 % |
| Hässelby 3 Hässelby Strand N | S | 36,0 % | S | 33,5 % | 75,3 % |
| Hässelby 4 Hässelby Strand Ö | S | 38,0 % | S | 36,7 % | 70,6 % |
| Hässelby 5 Hässelby Gård S | S | 36,7 % | S | 35,2 % | 66,9 % |
| Hässelby 6 Hässelby Gård Ö | S | 36,7 % | S | 37,5 % | 72,8 % |
| Hässelby 7 Hässelby Gård N | S | 28,2 % | S | 27,5 % | 69,8 % |
| Hässelby 8 Hässelby Gård C | S | 39,7 % | S | 38,6 % | 70,5 % |
| Hässelby 9 Hässelby Gård V | S | 28,2 % | S | 28,3 % | 82,7 % |
| Hässelby 10 Hässelby Villast. mellan | M | 37,8 % | M | 36,5 % | 89,0 % |
| Hässelby 11 Hässelby Villastad V | M | 32,1 % | M | 31,6 % | 88,5 % |
| Hässelby 12 Hässelby Villastad Ö | M | 28,6 % | M | 29,3 % | 91,0 % |
| Hässelby 13 Hässelby Villastad NV | S | 25,2 % | S | 25,2 % | 85,2 % |
| Hässelby 14 Lövsta | M | 31,4 % | M | 32,0 % | 91,0 % |
| Hässelby 15 Backlura N | M | 29,7 % | M | 29,0 % | 88,1 % |
| Hässelby 16 Hässelby 16 Backlura S | M | 27,4 % | M | 28,9 % | 86,1 % |
| Hässelby 17 Hässelby Villastad NÖ | S | 26,2 % | S | 26,4 % | 84,4 % |
| Hässelby 18 Smedshagen | S | 50,4 % | S | 50,2 % | 72,3 % |
| Hässelby 19 Hässelby Villastad S | M | 31,5 % | M | 29,5 % | 90,8 % |
| Hässelby 20 Hässelby Gård mellersta | S | 44,4 % | S | 41,6 % | 67,8 % |
| Hässelby 21 Hässelby Strand mellan | S | 37,2 % | S | 36,0 % | 74,5 % |
| Högalid 1 Reimersholme N-Långholmen | S | 25,1 % | S | 21,0 % | 76,1 % |
| Högalid 2 Reimersholme S | S | 28,5 % | S | 24,9 % | 90,0 % |
| Högalid 3 Heleneborgsgatan N | S | 23,5 % | S | 21,2 % | 87,9 % |
| Högalid 4 Högalidsgatan Ö mfl | S | 21,5 % | S | 17,4 % | 88,3 % |
| Högalid 5 Bergsund S | V | 21,4 % | V | 19,3 % | 85,3 % |
| Högalid 6 Pålsundsparken | S | 21,9 % | S | 18,6 % | 88,7 % |
| Högalid 7 Hornstull | S | 22,6 % | S | 18,5 % | 86,4 % |
| Högalid 8 Bergsund N | S | 24,1 % | V | 19,4 % | 85,4 % |
| Högalid 9 Högalidsparken | S | 21,6 % | S | 18,3 % | 87,6 % |
| Högalid 10 Drakenberg | S | 27,4 % | S | 25,2 % | 85,2 % |
| Högalid 11 Zinkensdamm N | S | 26,5 % | S | 23,2 % | 82,2 % |
| Högalid 12 Skinnarviksparken | S | 23,6 % | S | 21,6 % | 88,4 % |
| Högalid 13 Zinkensdamm Ö | S | 23,9 % | S | 20,1 % | 86,4 % |
| Högalid 14 Zinkensdamm IP | S | 26,6 % | S | 24,7 % | 87,5 % |
| Högalid 15 Rackarbergen | V | 26,4 % | S | 23,2 % | 87,7 % |
| Högalid 16 Kv Svärdet-Skottet | S | 27,9 % | S | 24,1 % | 86,5 % |
| Högalid 17 Samarittäppan | S | 22,4 % | S | 20,7 % | 86,7 % |
| Högalid 18 Lundagatan S mfl | S | 25,5 % | S | 21,7 % | 84,9 % |
| Högalid 19 Heleneborg | S | 23,8 % | S | 21,3 % | 90,9 % |
| Högalid 20 Folkskolegatan mfl | S | 24,2 % | S | 21,1 % | 84,8 % |
| Högalid 21 Tanto | S | 27,7 % | S | 24,6 % | 85,8 % |
| Högalid 22 Tobaksmonopolet | S | 25,4 % | S | 20,3 % | 90,5 % |
| Johannes 1 Johannes S | M | 31,5 % | M | 31,6 % | 71,9 % |
| Johannes 2 Vanadislunden S | M | 29,6 % | M | 28,4 % | 85,9 % |
| Johannes 3 Norrmalm NÖ | M | 29,3 % | M | 28,0 % | 89,5 % |
| Johannes 4 Kv Surbrunn mfl | M | 30,4 % | M | 31,1 % | 83,3 % |
| Johannes 5 Monica Zetterlunds Park | M | 38,4 % | M | 36,5 % | 86,3 % |
| Johannes 6 Vanadislunden Ö | M | 33,9 % | M | 35,3 % | 86,7 % |
| Johannes 7 Vanadislunden N | M | 32,3 % | M | 30,1 % | 81,9 % |
| Johannes 8 Karl Staafs Park | M | 35,0 % | M | 28,9 % | 82,2 % |
| Katarina 1 Björns Trädgård | S | 21,6 % | S | 19,0 % | 79,2 % |
| Katarina 2 Mosebacke | S | 21,9 % | S | 18,6 % | 88,5 % |
| Katarina 3 Katarina N | S | 22,9 % | S | 19,1 % | 88,1 % |
| Katarina 4 Axel Landquists park | S | 24,9 % | S | 21,8 % | 87,3 % |
| Katarina 5 Bondegatan V mfl | S | 23,5 % | S | 20,4 % | 84,0 % |
| Katarina 6 Nytorgsg-Bondeg mfl | S | 24,4 % | S | 21,1 % | 90,8 % |
| Katarina 7 Kv Linjalen mfl | S | 27,5 % | V | 26,7 % | 71,1 % |
| Katarina 8 Medborgarplatsen-Skrapan | V | 22,8 % | V | 19,7 % | 90,1 % |
| Katarina 9 Helgalunden | S | 22,4 % | S | 19,3 % | 89,0 % |
| Katarina 10 Kv Ingenjören-Ritaren | S | 24,6 % | S | 23,4 % | 90,6 % |
| Katarina 11 Hallandsgatan mfl | S | 23,7 % | S | 19,5 % | 88,5 % |
| Katarina 12 Eriksdal V | S | 25,7 % | S | 23,2 % | 88,3 % |
| Katarina 13 Rosenlund | S | 31,1 % | S | 27,3 % | 83,8 % |
| Katarina 14 Bjurholmsplan mfl | S | 24,0 % | S | 20,5 % | 88,3 % |
| Katarina 15 Ölandsgatan mfl | S | 22,0 % | S | 19,1 % | 81,0 % |
| Katarina 16 Blekingegatan Ö mfl | S | 26,9 % | S | 23,2 % | 87,3 % |
| Katarina 17 Gotlandsgatan Ö mfl | S | 24,5 % | S | 20,4 % | 86,2 % |
| Katarina 18 Nytorget | S | 25,3 % | S | 21,2 % | 84,8 % |
| Katarina 19 Nackas hörna | S | 23,9 % | S | 20,4 % | 86,7 % |
| Katarina 20 Ringen | S | 29,8 % | S | 28,7 % | 85,3 % |
| Katarina 21 Fatburen S | S | 22,7 % | S | 20,8 % | 87,0 % |
| Katarina 22 Eriksdal Ö | S | 23,2 % | V | 21,4 % | 87,6 % |
| Kista 1 Akalla C | S | 44,6 % | S | 44,2 % | 55,1 % |
| Kista 2 Akalla Ö | S | 52,4 % | S | 49,7 % | 56,9 % |
| Kista 3 Akalla N | S | 44,3 % | S | 43,0 % | 63,8 % |
| Kista 4 Akalla V | S | 40,6 % | S | 36,6 % | 72,8 % |
| Kista 5 Akalla S | S | 37,0 % | S | 36,4 % | 70,8 % |
| Kista 6 Lofotenparken | S | 39,7 % | S | 42,1 % | 64,6 % |
| Kista 7 Oslogatan | S | 51,0 % | S | 45,5 % | 57,8 % |
| Kista 8 Nidarosgatan | S | 51,3 % | S | 48,7 % | 52,2 % |
| Kista 9 Bergensgatan | S | 51,5 % | S | 48,0 % | 60,3 % |
| Kista 10 Nordkapsgatan | S | 51,8 % | S | 48,7 % | 56,0 % |
| Kista 11 Trondheimsgatan | S | 57,2 % | S | 49,9 % | 54,0 % |
| Kista 12 Kista mellersta | S | 34,3 % | S | 34,5 % | 74,0 % |
| Kista 13 Kista C | S | 37,0 % | S | 34,9 % | 71,0 % |
| Kista 14 Kista V | S | 38,0 % | S | 36,7 % | 76,9 % |
| Kista 15 Ärvinge S | S | 35,4 % | S | 31,9 % | 64,0 % |
| Kista 16 Kista Gård | S | 38,6 % | S | 35,7 % | 65,4 % |
| Kista 17 Ärvinge N | S | 36,9 % | S | 33,1 % | 66,2 % |
| Kista 18 Kista S | S | 37,0 % | S | 35,8 % | 65,7 % |
| Kista 19 Kista Ö | S | 31,3 % | S | 32,9 % | 65,8 % |
| Kista 20 Husby C | S | 46,3 % | S | 46,2 % | 54,5 % |
| Kungsholm 1 Ture Nermans gränd mfl | M | 28,0 % | M | 26,5 % | 78,8 % |
| Kungsholm 2 Pontonjärparken | M | 30,4 % | M | 26,9 % | 87,3 % |
| Kungsholm 3 Celsiusgatan mfl | M | 27,7 % | M | 28,4 % | 83,9 % |
| Kungsholm 4 S:t Eriksområdet | M | 32,7 % | M | 28,8 % | 90,2 % |
| Kungsholm 5 Kronoberg | M | 26,7 % | M | 25,2 % | 87,9 % |
| Kungsholm 6 Kungsholmstorg V | M | 29,3 % | M | 26,6 % | 86,5 % |
| Kungsholm 7 Kungsholmstorg Ö | M | 35,1 % | M | 30,7 % | 89,8 % |
| Kungsholm 8 Piperska muren | M | 32,6 % | M | 30,5 % | 89,6 % |
| Kungsholm 9 Kungsklippan mfl | M | 30,6 % | M | 31,1 % | 84,8 % |
| Kungsholm 10 Ragnar Östbergs plan | M | 28,4 % | M | 27,0 % | 80,7 % |
| Kungsholm 11 Barnhusviken | M | 29,0 % | M | 28,3 % | 89,7 % |
| Kungsholm 12 Justitiabrunnen | M | 29,2 % | M | 29,0 % | 87,9 % |
| Kungsholm 13 John Ericssonsgatan mfl | M | 29,3 % | M | 28,2 % | 86,8 % |
| Maria 1 Ivar Lo:s park mfl | S | 21,5 % | S | 19,7 % | 79,1 % |
| Maria 2 Mariaberget V | S | 21,0 % | S | 18,6 % | 86,8 % |
| Maria 3 Mariatorget V | S | 23,2 % | S | 20,3 % | 89,9 % |
| Maria 4 Bergsgruvan | S | 24,9 % | V | 19,3 % | 89,1 % |
| Maria 5 Mariatorget S | S | 23,7 % | S | 20,9 % | 88,1 % |
| Maria 6 Mariatorget C | S | 22,5 % | S | 21,4 % | 88,6 % |
| Maria 7 Skaraborgsgatan mfl | S | 24,1 % | M | 22,4 % | 90,4 % |
| Maria 8 Södra station N | S | 24,3 % | S | 22,1 % | 85,7 % |
| Maria 9 Södra station S | S | 25,5 % | S | 21,7 % | 87,8 % |
| Maria 10 Södra station Ö | S | 22,9 % | S | 21,6 % | 89,5 % |
| Maria 11 Södra station V | S | 24,6 % | S | 23,2 % | 87,5 % |
| Maria 12 Fredmansgatan mfl | S | 22,8 % | S | 20,1 % | 86,7 % |
| Maria 13 Mariaberget Ö | S | 25,6 % | V | 19,4 % | 86,3 % |
| Matteus 1 Vanadislunden V | M | 29,1 % | M | 29,2 % | 80,9 % |
| Matteus 2 Enkehusparken | M | 29,9 % | M | 28,2 % | 88,2 % |
| Matteus 3 Vanadisplan SÖ | M | 32,0 % | M | 32,5 % | 89,2 % |
| Matteus 4 Kv Sleipner-Midgård | M | 32,4 % | M | 31,2 % | 88,1 % |
| Matteus 5 S:t Eriksparken | M | 21,5 % | M | 22,2 % | 88,3 % |
| Matteus 6 Norra station | M | 29,5 % | M | 29,4 % | 85,9 % |
| Matteus 7 Röda bergen Ö | M | 30,6 % | M | 30,1 % | 87,5 % |
| Matteus 8 Röda bergen V | M | 29,2 % | M | 26,5 % | 88,9 % |
| Matteus 9 Gästrikegatan mfl | M | 31,0 % | M | 31,7 % | 88,7 % |
| Matteus 10 Hälsingehöjden | M | 32,9 % | M | 30,8 % | 89,0 % |
| Matteus 11 S:t Eriksplan | M | 37,1 % | M | 36,1 % | 88,7 % |
| Matteus 12 Birkastan Ö | M | 33,7 % | M | 32,2 % | 89,3 % |
| Matteus 13 Rörstrand Ö | M | 30,0 % | M | 29,8 % | 87,1 % |
| Matteus 14 Birkastan S | M | 32,7 % | M | 34,2 % | 87,4 % |
| Matteus 15 Rörstrand V | M | 29,4 % | M | 28,7 % | 89,0 % |
| Matteus 16 Birkastan V | M | 32,2 % | M | 30,1 % | 86,4 % |
| Matteus 17 Kv Skålen-Koppen | M | 23,1 % | M | 22,6 % | 86,3 % |
| Matteus 18 Norrtull | M | 29,2 % | M | 29,8 % | 85,1 % |
| Oscar 1 Djurgården | M | 31,4 % | M | 26,1 % | 75,5 % |
| Oscar 2 Garnisionen-Diplomatstaden | M | 53,8 % | M | 41,9 % | 85,7 % |
| Oscar 3 Strandvägen mellersta mfl | M | 49,6 % | M | 46,3 % | 83,9 % |
| Oscar 4 Storgatan-Grevgatan mfl | M | 45,2 % | M | 42,8 % | 85,4 % |
| Oscar 5 Strandvägen Ö mfl | M | 44,8 % | M | 39,7 % | 84,8 % |
| Oscar 6 Karlaplan S | M | 44,5 % | M | 37,4 % | 87,5 % |
| Oscar 7 Karlaplan V | M | 46,1 % | M | 40,7 % | 83,4 % |
| Oscar 8 Fältöversten mfl | M | 40,0 % | M | 35,3 % | 86,0 % |
| Oscar 9 Gustav Adolfsparken | M | 35,5 % | M | 30,1 % | 88,3 % |
| Oscar 10 Karlaplan N | M | 52,2 % | M | 42,7 % | 86,0 % |
| Oscar 11 Artillerigatan N mfl | M | 34,7 % | M | 31,2 % | 87,3 % |
| Oscar 12 Tessinparken V | M | 34,7 % | M | 31,1 % | 86,3 % |
| Oscar 13 Olaus Petris park mfl | M | 33,5 % | M | 29,8 % | 84,5 % |
| Oscar 14 Tessinparken S | M | 38,7 % | M | 33,8 % | 87,2 % |
| Oscar 15 Brantingsgatan mfl | M | 30,4 % | M | 27,0 % | 85,7 % |
| Oscar 16 Rindögatan mfl | M | 33,0 % | M | 31,0 % | 86,3 % |
| Oscar 17 Starrängsringen mfl | M | 35,2 % | M | 33,4 % | 90,4 % |
| Oscar 18 Studentbacken mfl | M | 31,8 % | M | 29,8 % | 85,6 % |
| Oscar 19 Sandhamnsgatan mfl | S | 22,3 % | S | 19,8 % | 84,4 % |
| Oscar 20 Smedsbacken | M | 27,6 % | M | 27,5 % | 84,8 % |
| Oscar 21 Ladugårdsgärdet | M | 30,5 % | M | 31,5 % | 88,6 % |
| Oscar 22 Kampementsbacken mfl | M | 32,3 % | M | 30,9 % | 85,4 % |
| Oscar 23 Tessinparken Ö | M | 35,8 % | M | 31,6 % | 89,0 % |
| Oscar 24 Wittstocksgatan mfl | M | 44,2 % | M | 37,2 % | 88,1 % |
| S:t Göran 1 Fredhäll S | M | 22,0 % | M | 22,0 % | 74,5 % |
| S:t Göran 2 Fredhäll N | M | 24,4 % | C | 23,4 % | 87,5 % |
| S:t Göran 3 Fredhäll V | M | 23,2 % | M | 21,1 % | 89,3 % |
| S:t Göran 4 Kristinebergsparken | M | 27,4 % | M | 27,7 % | 88,0 % |
| S:t Göran 5 Kristinebergs strand | M | 36,0 % | M | 34,6 % | 93,3 % |
| S:t Göran 6 Geijersvägen mfl | M | 22,9 % | S | 23,9 % | 86,4 % |
| S:t Göran 7 Marieberg S | M | 27,0 % | M | 24,0 % | 86,8 % |
| S:t Göran 8 Rålambshov | M | 26,6 % | M | 24,8 % | 88,4 % |
| S:t Göran 9 Stadshagen Ö | S | 23,3 % | S | 22,7 % | 78,5 % |
| S:t Göran 10 Svarvargatan mfl | M | 27,7 % | M | 27,5 % | 87,4 % |
| S:t Göran 11 Industrigatan mfl | M | 28,8 % | M | 28,4 % | 85,0 % |
| S:t Göran 12 Kv Dykaren-Färjaren | M | 27,0 % | M | 26,8 % | 83,4 % |
| S:t Göran 13 Fridhemsplan V | M | 25,7 % | M | 24,4 % | 89,0 % |
| S:t Göran 14 Kronobergsgatan N mfl | M | 31,5 % | M | 31,0 % | 83,8 % |
| S:t Göran 15 Fridhemsplan S | M | 27,1 % | M | 26,7 % | 87,0 % |
| S:t Göran 16 Lilla Västerbron | M | 30,4 % | M | 30,1 % | 88,4 % |
| S:t Göran 17 Kv Karlsvik mfl | M | 33,3 % | M | 29,9 % | 88,5 % |
| S:t Göran 18 Fridhemsplan Ö | M | 28,3 % | M | 25,7 % | 84,2 % |
| S:t Göran 19 S:t Göransområdet | M | 36,8 % | M | 36,6 % | 93,5 % |
| S:t Göran 20 Kv Trossen mfl | M | 30,1 % | M | 29,5 % | 82,6 % |
| S:t Göran 21 Fredhäll mellersta | M | 24,8 % | C | 22,5 % | 87,7 % |
| S:t Göran 22 Thorildsplan | M | 25,8 % | M | 26,6 % | 85,9 % |
| S:t Göran 23 Nelly Sachs Park | M | 30,6 % | M | 32,3 % | 91,6 % |
| S:t Göran 24 Kristineberg S | M | 23,8 % | M | 24,1 % | 87,9 % |
| S:t Göran 25 Hornsbergs strand | M | 31,9 % | M | 32,4 % | 91,4 % |
| S.t Göran 26 Stadshagen V | M | 33,3 % | M | 36,4 % | 90,2 % |
| Skarpnäck 1 Bagarmossen S | S | 28,6 % | S | 27,2 % | 69,6 % |
| Skarpnäck 2 Brotorp | V | 31,0 % | V | 26,5 % | 88,5 % |
| Skarpnäck 3 Ljusnevägen mfl | S | 28,9 % | S | 27,8 % | 82,7 % |
| Skarpnäck 4 Bergsrådsvägen mfl | V | 31,1 % | V | 26,0 % | 82,5 % |
| Skarpnäck 5 Bagarmossen N | S | 42,1 % | S | 40,7 % | 72,0 % |
| Skarpnäck 6 Bagarmossen C | V | 31,4 % | V | 28,0 % | 78,8 % |
| Skarpnäck 7 Skarpnäcks trädgårdsstad | S | 24,6 % | S | 23,9 % | 93,3 % |
| Skarpnäck 8 Enskededalen Ö | S | 23,0 % | S | 20,3 % | 85,3 % |
| Skarpnäck 9 Kärrtorp S | S | 30,5 % | V | 27,4 % | 86,1 % |
| Skarpnäck 10 Kärrtorp N | S | 28,8 % | S | 23,9 % | 88,0 % |
| Skarpnäck 11 Björkhagen Ö | V | 26,1 % | V | 23,6 % | 90,7 % |
| Skarpnäck 12 Björkhagen V | V | 25,2 % | V | 24,4 % | 88,5 % |
| Skarpnäck 13 Björkhagen N | S | 25,9 % | S | 22,3 % | 90,8 % |
| Skarpnäck 14 Hammarbyhöjden SV | S | 25,6 % | S | 24,4 % | 91,1 % |
| Skarpnäck 15 Hammarbyhöjden N | S | 25,3 % | S | 20,9 % | 87,1 % |
| Skarpnäck 16 Hammarbyhöjden SÖ | S | 24,6 % | S | 21,6 % | 85,1 % |
| Skarpnäck 17 Hammarbyhöjden NV | S | 23,1 % | S | 20,0 % | 85,2 % |
| Skarpnäck 18 Skarpa by mfl | S | 32,5 % | S | 31,2 % | 86,0 % |
| Skarpnäck 19 Skarpnäck Ö-Orhem | S | 28,6 % | S | 25,9 % | 83,6 % |
| Skarpnäck 20 Skarpnäck V | S | 35,4 % | S | 32,3 % | 73,4 % |
| Skarpnäck 21 Pungpinan mfl | S | 30,9 % | S | 29,4 % | 80,2 % |
| Skarpnäck 22 Hammarbyhöjden NÖ | S | 23,5 % | S | 20,5 % | 86,6 % |
| Skarpnäck 23 Skarpnäck C | S | 33,3 % | S | 29,4 % | 79,0 % |
| Skarpnäck 24 Bagarmossen V | V | 35,1 % | V | 31,4 % | 83,3 % |
| Skarpnäck 25 Enskededalen V | S | 25,4 % | S | 23,3 % | 88,6 % |
| Skarpnäck 26 Kärrtorp C | S | 27,6 % | S | 25,8 % | 86,6 % |
| Skarpnäck 27 Björkhagen mellersta | S | 27,7 % | S | 24,5 % | 90,6 % |
| Skarpnäck 28 Hammarbyhöjden C | S | 25,8 % | S | 24,3 % | 89,3 % |
| Skärholmen 1 Bredäng NÖ | S | 36,4 % | S | 34,8 % | 60,3 % |
| Skärholmen 2 Bredäng NV | S | 47,4 % | S | 43,9 % | 73,3 % |
| Skärholmen 3 Bredäng V | S | 46,9 % | S | 45,7 % | 75,1 % |
| Skärholmen 4 Bredäng Ö | S | 32,6 % | S | 31,6 % | 78,7 % |
| Skärholmen 5 Bredäng S | S | 34,3 % | S | 32,8 % | 75,0 % |
| Skärholmen 6 Sätra N | S | 44,0 % | S | 41,4 % | 65,7 % |
| Skärholmen 7 Sätra V | S | 35,4 % | S | 33,5 % | 73,0 % |
| Skärholmen 8 Sätra S | S | 44,4 % | S | 44,7 % | 70,6 % |
| Skärholmen 9 Vårberg mellersta | S | 37,4 % | S | 36,1 % | 77,2 % |
| Skärholmen 10 Portholmsgången mfl | S | 56,4 % | S | 55,7 % | 66,4 % |
| Skärholmen 11 Ekholmshöjden S | S | 47,6 % | S | 46,9 % | 64,7 % |
| Skärholmen 12 Skärholmen S | S | 37,9 % | S | 38,4 % | 69,5 % |
| Skärholmen 13 Skärholmens gård | S | 39,4 % | S | 38,8 % | 75,2 % |
| Skärholmen 14 Stångholmsbacken mfl | S | 46,1 % | S | 46,7 % | 58,9 % |
| Skärholmen 15 Vårberg S | S | 45,2 % | S | 44,6 % | 65,3 % |
| Skärholmen 16 Storholmsbackarna mfl | S | 44,6 % | S | 44,4 % | 61,2 % |
| Skärholmen 17 Vårberg V | S | 29,9 % | S | 29,7 % | 82,5 % |
| Skärholmen 18 Sätra gård | S | 31,5 % | S | 32,0 % | 83,5 % |
| Skärholmen 19 Skärh.terassen-Branth. | S | 55,4 % | S | 53,8 % | 59,9 % |
| Skärholmen 20 Bredäng mellersta | S | 44,7 % | S | 42,0 % | 66,6 % |
| Skärholmen 21 Ekholmshöjden mellan | S | 48,9 % | S | 50,3 % | 61,7 % |
| Skärholmen 22 Ekholmshöjden N | S | 38,3 % | S | 32,0 % | 71,7 % |
| Sofia 1 Mandelparken | S | 23,2 % | S | 22,0 % | 83,9 % |
| Sofia 2 Åsöberget | S | 23,1 % | V | 23,1 % | 88,0 % |
| Sofia 3 Vita berget | S | 24,4 % | S | 20,8 % | 88,4 % |
| Sofia 4 Stigbergsparken | S | 20,3 % | S | 17,6 % | 87,5 % |
| Sofia 5 Sågargatan mfl | S | 24,8 % | S | 22,2 % | 87,0 % |
| Sofia 6 Luma | M | 21,6 % | M | 21,2 % | 91,1 % |
| Sofia 7 Kv Vitbetan | S | 22,2 % | V | 19,8 % | 86,2 % |
| Sofia 8 Hammarby Allé Ö | M | 25,8 % | M | 26,6 % | 88,8 % |
| Sofia 9 Skanstull | S | 23,8 % | S | 20,9 % | 87,3 % |
| Sofia 10 Vintertullen | S | 30,3 % | S | 29,0 % | 92,5 % |
| Sofia 11 Barnängen | S | 26,1 % | V | 23,2 % | 90,3 % |
| Sofia 12 Danviksklippan mfl | M | 25,2 % | M | 25,6 % | 91,0 % |
| Sofia 13 Sickla udde | M | 31,9 % | M | 28,8 % | 90,8 % |
| Sofia 14 Sickla kanal | M | 25,4 % | M | 24,4 % | 87,8 % |
| Sofia 15 Mårtensdal | M | 33,6 % | M | 32,7 % | 93,4 % |
| Sofia 16 Sickla Park | M | 24,4 % | M | 24,3 % | 91,6 % |
| Sofia 17 Lugnet | M | 26,2 % | M | 27,7 % | 91,4 % |
| Sofia 18 Rutger Fuchsgatan mfl | S | 25,2 % | S | 23,3 % | 85,4 % |
| Sofia 19 Blecktornsområdet | S | 30,1 % | S | 25,1 % | 90,5 % |
| Sofia 20 Klippgatan mfl | S | 20,5 % | S | 19,1 % | 86,9 % |
| Sofia 21 Lumabryggan | M | 25,3 % | M | 25,6 % | 92,6 % |
| Sofia 22 Hammarbyterassen | S | 26,1 % | M | 26,2 % | 92,6 % |
| Sofia 23 Henriksdal | M | 34,1 % | M | 31,8 % | 92,1 % |
| Spånga 1 Sundby | M | 34,9 % | M | 34,6 % | 77,8 % |
| Spånga 2 Flysta | M | 28,0 % | M | 30,5 % | 87,0 % |
| Spånga 3 Solhem Ö | M | 29,4 % | M | 28,1 % | 90,7 % |
| Spånga 4 Solhem S | M | 32,0 % | M | 31,9 % | 91,3 % |
| Spånga 5 Solhem V | M | 33,2 % | M | 31,9 % | 92,4 % |
| Spånga 6 Solhem N | S | 28,4 % | S | 28,6 % | 80,5 % |
| Spånga 7 Bromsten N | S | 24,3 % | S | 22,7 % | 81,9 % |
| Spånga 8 Bromsten mellersta | S | 30,0 % | S | 29,2 % | 76,2 % |
| Spånga 9 Bromsten S | M | 34,2 % | M | 34,8 % | 87,5 % |
| Spånga 10 Hjulsta V | S | 57,6 % | S | 50,6 % | 64,4 % |
| Spånga 11 Erikslund | S | 47,9 % | S | 41,5 % | 63,0 % |
| Spånga 12 Nydal | S | 51,8 % | S | 45,2 % | 59,2 % |
| Spånga 13 Tensta C | S | 53,7 % | S | 46,1 % | 61,1 % |
| Spånga 14 Gullinge | S | 60,8 % | S | 53,9 % | 63,6 % |
| Spånga 15 Risingeplan mfl | S | 64,8 % | S | 57,6 % | 60,0 % |
| Spånga 16 Glömminge-Sörgården | S | 62,2 % | S | 54,7 % | 63,6 % |
| Spånga 17 Rinkebysvängen N | S | 56,1 % | S | 52,9 % | 54,8 % |
| Spånga 18 Rinkebystråket | S | 70,3 % | S | 56,0 % | 57,3 % |
| Spånga 19 Rinkebysvängen V | S | 54,9 % | S | 49,8 % | 61,3 % |
| Spånga 20 Kvarnbyvägen mfl | S | 63,8 % | S | 51,6 % | 62,8 % |
| Spånga 21 Rinkeby C | S | 68,5 % | S | 56,3 % | 59,7 % |
| Spånga 22 Rinkebysvängen Ö | S | 76,8 % | S | 67,0 % | 53,4 % |
| Spånga 23 Rinkebysvängen S | S | 69,0 % | S | 53,6 % | 57,4 % |
| Spånga 24 Spånga by | S | 52,5 % | S | 46,0 % | 64,7 % |
| Spånga 25 Hjulstastråket S | S | 51,7 % | S | 48,0 % | 68,5 % |
| Spånga 26 Spånga torg-Lunda | S | 28,1 % | S | 28,3 % | 82,4 % |
| Spånga 27 Rinkeby mellersta | S | 68,7 % | S | 53,7 % | 58,4 % |
| Spånga 28 Bromstens C | S | 31,7 % | S | 31,5 % | 77,8 % |
| Vantör 1 Stureby N | S | 22,0 % | M | 20,3 % | 72,0 % |
| Vantör 2 Sturebyhöjden | S | 25,5 % | S | 23,9 % | 84,3 % |
| Vantör 3 Stureby C | M | 24,8 % | M | 25,7 % | 91,9 % |
| Vantör 4 Stureby S | S | 28,3 % | S | 24,9 % | 86,6 % |
| Vantör 5 Bandhagen mellersta | S | 28,9 % | S | 26,4 % | 83,7 % |
| Vantör 6 Bandhagen Ö | S | 31,9 % | S | 29,3 % | 79,6 % |
| Vantör 7 Bäckahagen | S | 27,5 % | S | 25,1 % | 80,2 % |
| Vantör 8 Högdalen Ö | S | 34,3 % | S | 31,3 % | 77,5 % |
| Vantör 9 Högdalen mellersta | S | 32,5 % | S | 33,3 % | 80,5 % |
| Vantör 10 Högdalen V | S | 31,0 % | S | 29,4 % | 82,5 % |
| Vantör 11 Skebokvarnsvägen Ö mfl | S | 33,1 % | S | 32,0 % | 72,9 % |
| Vantör 12 Högdalen C | S | 26,3 % | S | 26,0 % | 84,3 % |
| Vantör 13 Örby V | M | 27,5 % | M | 26,4 % | 87,8 % |
| Vantör 14 Örby S | M | 30,3 % | M | 30,3 % | 92,5 % |
| Vantör 15 Örby N | M | 26,8 % | M | 27,8 % | 90,7 % |
| Vantör 16 Snösätrahöjden | S | 42,2 % | S | 40,8 % | 69,6 % |
| Vantör 17 Gillerbacken mfl | S | 42,0 % | S | 40,7 % | 71,6 % |
| Vantör 18 Rågsveds N | S | 45,1 % | S | 44,2 % | 67,3 % |
| Vantör 19 Rågsved V | S | 34,7 % | S | 34,8 % | 75,0 % |
| Vantör 20 Rågsveds Ö | S | 39,4 % | S | 37,7 % | 70,7 % |
| Vantör 21 Hagsätra Ö | S | 30,1 % | S | 28,9 % | 77,7 % |
| Vantör 22 Hagsätra C | S | 33,0 % | S | 32,0 % | 76,0 % |
| Vantör 23 Hagsätra V | S | 42,4 % | S | 43,2 % | 69,9 % |
| Vantör 24 Ormkärr N | S | 30,9 % | S | 29,4 % | 84,2 % |
| Vantör 25 Hagsätra N | S | 36,6 % | S | 36,2 % | 76,8 % |
| Vantör 26 Rågsved C | S | 50,4 % | S | 49,6 % | 67,1 % |
| Vantör 27 Bandhagen C | S | 26,8 % | S | 24,0 % | 80,2 % |
| Vantör 28 Rågsveds S | S | 36,2 % | S | 33,0 % | 66,8 % |
| Vantör 29 Högdalen S | S | 25,6 % | S | 25,6 % | 85,2 % |
| Vantör 30 Ormkärr S | S | 37,1 % | S | 33,6 % | 71,2 % |
| Vällingby 1 Vällingby N | S | 23,1 % | S | 26,4 % | 75,9 % |
| Vällingby 2 Vällingby V | S | 32,3 % | S | 30,9 % | 79,6 % |
| Vällingby 3 Vällingby Ö | S | 30,3 % | S | 29,5 % | 73,9 % |
| Vällingby 4 Vällingby C | S | 37,1 % | S | 35,9 % | 75,3 % |
| Vällingby 5 Grimsta V | S | 40,1 % | S | 39,5 % | 72,4 % |
| Vällingby 6 Grimsta Ö | S | 39,7 % | S | 37,1 % | 75,6 % |
| Vällingby 7 Råcksta Ö | S | 27,2 % | S | 25,8 % | 79,1 % |
| Vällingby 8 Råcksta V | S | 32,0 % | S | 31,7 % | 75,0 % |
| Vällingby 9 Råcksta N | S | 28,7 % | S | 28,8 % | 73,5 % |
| Vällingby 10 Nälsta Ö | M | 29,2 % | M | 28,7 % | 88,3 % |
| Vällingby 11 Nälsta V | M | 27,7 % | M | 29,5 % | 92,5 % |
| Vällingby 12 Grimsta mellersta | S | 39,3 % | S | 39,4 % | 69,4 % |
| Vällingby 13 Kälvesta V | M | 29,7 % | M | 29,9 % | 90,9 % |
| Vällingby 14 Kälvesta S | M | 28,0 % | M | 28,4 % | 89,0 % |
| Vällingby 15 Vinsta V | M | 27,4 % | M | 26,7 % | 86,0 % |
| Vällingby 16 Vinsta Ö | S | 25,6 % | S | 25,2 % | 80,8 % |
| Vällingby 17 Råcksta S | S | 29,7 % | S | 29,3 % | 73,6 % |
| Vällingby 18 Nälsta gård | M | 26,2 % | M | 24,9 % | 86,0 % |
| Vällingby 19 Vällingby mellersta | S | 37,5 % | S | 37,5 % | 72,7 % |
| Vällingby 20 Johanneslund trädg.stad | S | 25,6 % | S | 25,6 % | 79,9 % |
| Vällingby 21 Vällingby Parkstad | S | 24,8 % | S | 25,5 % | 80,2 % |
| Vällingby 22 Kälvesta Ö | M | 28,3 % | M | 28,3 % | 88,7 % |
| Västerled 1 Smedslätten V | M | 44,1 % | M | 35,9 % | 76,4 % |
| Västerled 2 Äppelviken | M | 37,7 % | M | 30,5 % | 92,8 % |
| Västerled 3 Stora Mossen | M | 40,9 % | M | 36,0 % | 91,2 % |
| Västerled 4 Alvik | M | 29,0 % | M | 28,6 % | 87,9 % |
| Västerled 5 Johannelund | S | 20,8 % | S | 20,8 % | 86,2 % |
| Västerled 6 Traneberg S | M | 22,2 % | M | 23,1 % | 88,9 % |
| Västerled 7 Traneberg Ö | M | 23,3 % | M | 24,2 % | 88,1 % |
| Västerled 8 Minneberg | S | 27,0 % | S | 27,0 % | 89,6 % |
| Västerled 9 Ulvsunda trädgårdsstad | M | 25,1 % | M | 24,6 % | 90,1 % |
| Västerled 10 Nockebyhov V | M | 29,7 % | M | 27,4 % | 87,5 % |
| Västerled 11 Olovslund -Nockebyhov Ö | M | 34,9 % | M | 32,2 % | 93,1 % |
| Västerled 12 Nockeby S | M | 41,5 % | M | 41,4 % | 91,1 % |
| Västerled 13 Nockeby N | M | 35,2 % | M | 29,1 % | 90,6 % |
| Västerled 14 Höglandet | M | 45,3 % | M | 41,9 % | 92,0 % |
| Västerled 15 Ålsten S | M | 43,9 % | M | 37,2 % | 93,9 % |
| Västerled 16 Ålsten N | M | 40,6 % | M | 34,5 % | 92,7 % |
| Västerled 17 Traneberg mellersta | S | 22,1 % | M | 22,7 % | 82,5 % |
| Västerled 18 Ulvsunda N | M | 27,1 % | M | 30,3 % | 77,7 % |
| Västerled 19 Smedslätten Ö | M | 37,9 % | M | 29,1 % | 90,2 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2018 · Alla kommuner 2018