Valresultat Bräcke 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Bräcke med 49,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (53,1 %). Valdeltagandet var 82,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Bräcke ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.

Se Bräcke på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
82,1 %
Röstberättigade
5 391
Avgivna röster
4 428
Län
Jämtlands län

Riksdagsvalet 2010 i Bräcke

Riksdagsvalet 2010 i Bräcke: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 17849,9 %
MModeraterna76717,6 %
CCenterpartiet53012,1 %
VVänsterpartiet2986,8 %
SDSverigedemokraterna1723,9 %
MPMiljöpartiet de gröna1673,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1493,4 %
KDKristdemokraterna591,4 %
Övriga partier481,1 %

Landstingsvalet 2010 i Bräcke

Landstingsvalet 2010 i Bräcke: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 21452,0 %
MModeraterna67715,9 %
CCenterpartiet59313,9 %
VVänsterpartiet2946,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1543,6 %
MPMiljöpartiet de gröna1443,4 %
SDSverigedemokraterna1082,5 %
Övriga partier701,6 %

Kommunvalet 2010 i Bräcke

Kommunvalet 2010 i Bräcke: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 27253,1 %
MModeraterna66515,6 %
CCenterpartiet65315,3 %
VVänsterpartiet2866,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1593,7 %
MPMiljöpartiet de gröna1232,9 %
SDSverigedemokraterna882,1 %
Övriga partier290,7 %

Partiernas utveckling i Bräcke 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Bräcke i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har V gjort (−3,0 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • V
  • SD
  • MP
  • L
  • KD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Bräcke per valår
Parti200620102014201820222026
S48,2 %49,9 %47,4 %38,2 %36,8 %33,4 %
M14,8 %17,6 %13,0 %12,4 %13,1 %16,0 %
C15,0 %12,1 %11,6 %14,2 %8,1 %7,8 %
V9,8 %6,8 %6,2 %7,4 %4,6 %5,2 %
SD1,3 %3,9 %12,6 %19,2 %27,6 %23,7 %
MP3,1 %3,8 %2,8 %1,4 %2,5 %3,5 %
L3,0 %3,4 %2,0 %1,5 %1,2 %2,7 %
KD2,3 %1,4 %1,3 %3,9 %4,8 %5,2 %
Övr2,6 %1,1 %3,0 %1,8 %1,2 %2,4 %
Valdeltagande74,7 %82,1 %83,9 %85,0 %82,7 %80,4 %

Valdeltagande i Bräcke 2006–2026

Kommunen mot länet (Jämtland).

7075808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Bräcke 2010

Så skiljer sig Bräcke från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 49,9 % i Bräcke mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 19,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +19,2
  • C +5,6
  • V +1,2

Svagare än i riket

  • M −12,5
  • KD −4,2
  • FP −3,6
  • MP −3,5

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Bräcke, från 14,8 % till 17,6 % (+2,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Vänsterpartiet, som gick från 9,8 % till 6,8 % (−3,0).

  • V −3,0
  • C −2,9
  • M +2,8
  • SD +2,7
  • S +1,6
  • JL −1,3
  • KD −0,9
  • MP +0,7

Valdeltagande i Bräcke

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 82,1 %, vilket är 2,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Bräcke på plats 238 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Bräcke är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 69,6 % i Bräcke 1 till 83,1 % i Sundsjö.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Bräcke 1 (60,9 %) och sitt svagaste i Sundsjö (42,3 %). Partiet var största parti i samtliga 7 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Bräcke är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 53,1 % i kommunvalet mot 49,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,3 procentenheter.

  • S +3,3
  • C +3,1
  • M −2,0
  • SD −1,9
  • MP −0,9
  • FP +0,3
  • V −0,1

Största parti i Bräcke sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Bräcke i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Bräcke per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna33,4 %80,4 %
2022Socialdemokraterna36,8 %82,7 %
2018Socialdemokraterna38,2 %85,0 %
2014Socialdemokraterna47,4 %83,9 %
2010Socialdemokraterna49,9 %82,1 %
2006Socialdemokraterna48,2 %74,7 %

Valresultat per valdistrikt i Bräcke 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Bräcke. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Bräcke, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BodsjöS48,9 %S53,0 %73,3 %
Bräcke 1S60,9 %S63,5 %69,6 %
Bräcke 2S45,5 %S49,9 %80,6 %
GällöS45,2 %S45,8 %81,6 %
KälarneS51,1 %S57,0 %79,7 %
PilgrimstadS55,2 %S59,3 %79,0 %
SundsjöS42,3 %S43,9 %83,1 %

Utforska valdistrikten i Bräcke på kartan

Fler kommuner i Jämtlands län

Hela valresultatet för Jämtlands län 2010 · Alla kommuner 2010