Valresultat Berg 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Berg med 39,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (35,3 %). Valdeltagandet var 80,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Berg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.

Se Berg på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
80,5 %
Röstberättigade
5 901
Avgivna röster
4 749
Län
Jämtlands län

Riksdagsvalet 2010 i Berg

Riksdagsvalet 2010 i Berg: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 84239,4 %
MModeraterna99821,4 %
CCenterpartiet81917,5 %
MPMiljöpartiet de gröna2485,3 %
VVänsterpartiet2475,3 %
SDSverigedemokraterna2174,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1252,7 %
KDKristdemokraterna1202,6 %
Övriga partier541,2 %

Landstingsvalet 2010 i Berg

Landstingsvalet 2010 i Berg: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 76740,0 %
CCenterpartiet94721,4 %
MModeraterna83418,9 %
MPMiljöpartiet de gröna2425,5 %
VVänsterpartiet2395,4 %
SDSverigedemokraterna1413,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1202,7 %
KDKristdemokraterna912,1 %
Övriga partier350,8 %

Kommunvalet 2010 i Berg

Kommunvalet 2010 i Berg: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 61335,3 %
CCenterpartiet93520,4 %
MModeraterna71215,6 %
BEBE49610,8 %
MPMiljöpartiet de gröna3126,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1713,7 %
VVänsterpartiet1543,4 %
SDSverigedemokraterna1082,4 %
KDKristdemokraterna681,5 %
Övriga partier50,1 %

Partiernas utveckling i Berg 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Berg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har C gjort (−6,9 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • MP
  • V
  • SD
  • L
  • KD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Berg per valår
Parti200620102014201820222026
S36,2 %39,4 %39,0 %32,0 %32,4 %27,4 %
M16,2 %21,4 %17,0 %15,3 %17,3 %20,4 %
C24,4 %17,5 %15,6 %16,9 %9,5 %10,2 %
MP4,1 %5,3 %3,8 %2,2 %3,4 %4,9 %
V7,7 %5,3 %4,5 %6,3 %4,3 %4,6 %
SD1,7 %4,6 %14,1 %19,7 %24,5 %22,5 %
L2,1 %2,7 %1,8 %1,7 %1,4 %3,2 %
KD4,2 %2,6 %1,7 %4,6 %5,7 %4,7 %
Övr3,4 %1,2 %2,5 %1,4 %1,5 %2,1 %
Valdeltagande75,6 %80,5 %84,9 %85,6 %83,7 %83,6 %

Valdeltagande i Berg 2006–2026

Kommunen mot länet (Jämtland).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Berg 2010

Så skiljer sig Berg från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Centerpartiet, som fick 17,5 % i Berg mot 6,6 % i hela landet — en skillnad på 11,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +11,0
  • S +8,8

Svagare än i riket

  • M −8,7
  • FP −4,4
  • KD −3,0
  • MP −2,0

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Berg, från 16,2 % till 21,4 % (+5,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 24,4 % till 17,5 % (−6,9).

  • C −6,9
  • M +5,1
  • S +3,3
  • SD +3,0
  • V −2,4
  • JL −2,3
  • KD −1,6
  • MP +1,2

Valdeltagande i Berg

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 80,5 %, vilket är 4,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Berg på plats 271 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Berg är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 74,1 % i Klövsjö-Rätan till 77,8 % i Hackås.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hackås (42,4 %) och sitt svagaste i Oviksbygden (34,9 %). Partiet var största parti i samtliga 5 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Berg är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 15,6 % i kommunvalet mot 21,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,8 procentenheter.

  • M −5,8
  • S −4,2
  • C +2,9
  • SD −2,3
  • V −1,9
  • MP +1,5

Största parti i Berg sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Berg i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Berg per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna27,4 %83,6 %
2022Socialdemokraterna32,4 %83,7 %
2018Socialdemokraterna32,0 %85,6 %
2014Socialdemokraterna39,0 %84,9 %
2010Socialdemokraterna39,4 %80,5 %
2006Socialdemokraterna36,2 %75,6 %

Valresultat per valdistrikt i Berg 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Berg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Berg, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
HackåsS42,4 %S38,8 %77,8 %
Klövsjö-RätanS41,1 %S28,4 %74,1 %
OviksbygdenS34,9 %S30,1 %77,6 %
Storsjö-ÅsarnaS38,1 %S34,1 %77,0 %
Svenstavik-ViggeS41,8 %S41,7 %76,1 %

Utforska valdistrikten i Berg på kartan

Fler kommuner i Jämtlands län

Hela valresultatet för Jämtlands län 2010 · Alla kommuner 2010