Valresultat Ragunda 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Ragunda med 50,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (54,9 %). Valdeltagandet var 80,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ragunda ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.

Se Ragunda på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
80,4 %
Röstberättigade
4 506
Avgivna röster
3 625
Län
Jämtlands län

Riksdagsvalet 2010 i Ragunda

Riksdagsvalet 2010 i Ragunda: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 79950,6 %
MModeraterna52314,7 %
CCenterpartiet49113,8 %
VVänsterpartiet2838,0 %
SDSverigedemokraterna1363,8 %
MPMiljöpartiet de gröna1253,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)631,8 %
KDKristdemokraterna551,5 %
OVRövriga partier481,4 %
Övriga partier290,8 %

Landstingsvalet 2010 i Ragunda

Landstingsvalet 2010 i Ragunda: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 81754,1 %
CCenterpartiet55416,5 %
MModeraterna41212,3 %
VVänsterpartiet2467,3 %
MPMiljöpartiet de gröna1173,5 %
SDSverigedemokraterna1023,0 %
KDKristdemokraterna441,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)391,2 %
Övriga partier280,8 %

Kommunvalet 2010 i Ragunda

Kommunvalet 2010 i Ragunda: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 89854,9 %
CCenterpartiet73321,2 %
AfRAfR40111,6 %
VVänsterpartiet2376,9 %
MModeraterna692,0 %
SDSverigedemokraterna641,9 %
Övriga partier531,5 %

Partiernas utveckling i Ragunda 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Ragunda i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (+4,6 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • V
  • SD
  • MP
  • Övr
  • L
  • KD
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Ragunda per valår
Parti200620102014201820222026
S46,0 %50,6 %48,4 %37,5 %38,7 %33,7 %
M12,3 %14,7 %9,4 %7,9 %9,3 %12,9 %
C17,9 %13,8 %12,8 %14,8 %8,7 %7,6 %
V11,4 %8,0 %7,2 %9,2 %5,4 %5,6 %
SD1,9 %3,8 %13,8 %20,9 %27,1 %26,1 %
MP2,7 %3,5 %2,7 %1,5 %2,5 %2,9 %
Övr2,4 %2,2 %2,8 %2,5 %1,4 %1,8 %
L2,6 %1,8 %1,2 %1,7 %1,1 %2,6 %
KD2,8 %1,5 %1,6 %4,0 %5,9 %6,8 %
Valdeltagande75,1 %80,4 %83,5 %85,4 %84,8 %82,2 %

Valdeltagande i Ragunda 2006–2026

Kommunen mot länet (Jämtland).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Ragunda 2010

Så skiljer sig Ragunda från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 50,6 % i Ragunda mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 20,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +20,0
  • C +7,3
  • V +2,4
  • OVR +1,2

Svagare än i riket

  • M −15,3
  • FP −5,3
  • KD −4,1
  • MP −3,8

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Socialdemokraterna mest i Ragunda, från 46,0 % till 50,6 % (+4,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 17,9 % till 13,8 % (−4,1).

  • S +4,6
  • C −4,1
  • V −3,4
  • M +2,5
  • SD +1,9
  • JL −1,3
  • KD −1,2
  • OVR +1,1

Valdeltagande i Ragunda

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 80,4 %, vilket är 4,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Ragunda på plats 272 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Ragunda är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,7 % i Fors till 81,8 % i Stugubyn.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Fors (53,1 %) och sitt svagaste i Döviken (47,0 %). Partiet var största parti i samtliga 4 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ragunda är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 2,0 % i kommunvalet mot 14,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 12,7 procentenheter.

  • M −12,7
  • C +7,4
  • S +4,3
  • MP −2,8
  • SD −2,0
  • V −1,1

Största parti i Ragunda sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Ragunda i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Ragunda per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna33,7 %82,2 %
2022Socialdemokraterna38,7 %84,8 %
2018Socialdemokraterna37,5 %85,4 %
2014Socialdemokraterna48,4 %83,5 %
2010Socialdemokraterna50,6 %80,4 %
2006Socialdemokraterna46,0 %75,1 %

Valresultat per valdistrikt i Ragunda 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Ragunda. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Ragunda, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
DövikenS47,0 %S56,3 %79,5 %
ForsS53,1 %S54,4 %77,7 %
HammarenS50,2 %S54,5 %78,2 %
StugubynS52,6 %S56,3 %81,8 %

Utforska valdistrikten i Ragunda på kartan

Fler kommuner i Jämtlands län

Hela valresultatet för Jämtlands län 2010 · Alla kommuner 2010