Valresultat Bräcke 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Bräcke med 47,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,8 %). Valdeltagandet var 83,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Bräcke ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,9 %
- Röstberättigade
- 5 097
- Avgivna röster
- 4 276
- Län
- Jämtlands län
Riksdagsvalet 2014 i Bräcke
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 002 | 47,4 % |
| MModeraterna | 551 | 13,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 533 | 12,6 % |
| CCenterpartiet | 492 | 11,6 % |
| VVänsterpartiet | 260 | 6,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 120 | 2,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 86 | 2,0 % |
| OVRövriga partier | 71 | 1,7 % |
| KDKristdemokraterna | 57 | 1,3 % |
| FIFeministiskt initiativ | 54 | 1,3 % |
Landstingsvalet 2014 i Bräcke
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 886 | 45,0 % |
| MModeraterna | 663 | 15,8 % |
| CCenterpartiet | 637 | 15,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 340 | 8,1 % |
| VVänsterpartiet | 329 | 7,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 144 | 3,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 93 | 2,2 % |
| KDKristdemokraterna | 75 | 1,8 % |
| Övriga partier | 20 | 0,5 % |
Kommunvalet 2014 i Bräcke
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 569 | 36,8 % |
| CCenterpartiet | 1 142 | 26,8 % |
| MModeraterna | 444 | 10,4 % |
| LFIBLFIB | 336 | 7,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 311 | 7,3 % |
| VVänsterpartiet | 239 | 5,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 93 | 2,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 88 | 2,1 % |
| Övriga partier | 40 | 0,9 % |
Partiernas utveckling i Bräcke 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Bräcke i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+8,7 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- V
- MP
- Övr
- L
- ÖVR
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 48,2 % | 49,9 % | 47,4 % | 38,2 % | 36,8 % | 33,4 % |
| M | 14,8 % | 17,6 % | 13,0 % | 12,4 % | 13,1 % | 16,0 % |
| SD | 1,3 % | 3,9 % | 12,6 % | 19,2 % | 27,6 % | 23,7 % |
| C | 15,0 % | 12,1 % | 11,6 % | 14,2 % | 8,1 % | 7,8 % |
| V | 9,8 % | 6,8 % | 6,2 % | 7,4 % | 4,6 % | 5,2 % |
| MP | 3,1 % | 3,8 % | 2,8 % | 1,4 % | 2,5 % | 3,5 % |
| Övr | 4,5 % | 2,1 % | 2,6 % | 5,7 % | 6,0 % | 7,6 % |
| L | 3,0 % | 3,4 % | 2,0 % | 1,5 % | 1,2 % | 2,7 % |
| ÖVR | 0,4 % | 0,3 % | 1,7 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % |
| Valdeltagande | 74,7 % | 82,1 % | 83,9 % | 85,0 % | 82,7 % | 80,4 % |
Valdeltagande i Bräcke 2006–2026
Kommunen mot länet (Jämtland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Bräcke 2014
Så skiljer sig Bräcke från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 47,4 % i Bräcke mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 16,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +16,4
- C +5,5
- OVR +0,7
- V +0,4
Svagare än i riket
- M −10,3
- MP −4,0
- FP −3,4
- KD −3,2
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Bräcke, från 3,9 % till 12,6 % (+8,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 17,6 % till 13,0 % (−4,5).
- SD +8,7
- M −4,5
- S −2,5
- FP −1,4
- OVR +1,4
- FI +1,1
- MP −1,0
- V −0,7
Valdeltagande i Bräcke
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 83,9 %, vilket är 1,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Bräcke på plats 243 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Bräcke är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,3 % i Bodsjö till 80,5 % i Sundsjö.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Pilgrimstad (54,1 %) och sitt svagaste i Sundsjö (36,6 %). Partiet var största parti i samtliga 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Bräcke är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 26,8 % i kommunvalet mot 11,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 15,2 procentenheter.
- C +15,2
- S −10,6
- SD −5,3
- M −2,6
- V −0,5
Största parti i Bräcke sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Bräcke i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 33,4 % | 80,4 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 36,8 % | 82,7 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 38,2 % | 85,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 47,4 % | 83,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 49,9 % | 82,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 48,2 % | 74,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Bräcke 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Bräcke. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bodsjö | S | 52,7 % | LFIB | 40,2 % | 76,3 % |
| Bräcke | S | 52,6 % | S | 41,9 % | 77,1 % |
| Gällö | S | 43,8 % | S | 34,1 % | 79,8 % |
| Kälarne | S | 48,5 % | S | 41,4 % | 76,4 % |
| Pilgrimstad | S | 54,1 % | S | 44,7 % | 78,8 % |
| Sundsjö | S | 36,6 % | C | 28,7 % | 80,5 % |
Fler kommuner i Jämtlands län
Hela valresultatet för Jämtlands län 2014 · Alla kommuner 2014