Valresultat Åre 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Åre med 26,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Centerpartiet flest röster (27,5 %). Valdeltagandet var 88,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Åre ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.

Se Åre på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
88,6 %
Röstberättigade
8 330
Avgivna röster
7 384
Län
Jämtlands län

Riksdagsvalet 2018 i Åre

Riksdagsvalet 2018 i Åre: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 91126,2 %
CCenterpartiet1 57721,6 %
MModeraterna1 12715,4 %
SDSverigedemokraterna96013,2 %
VVänsterpartiet6028,2 %
MPMiljöpartiet de gröna4516,2 %
KDKristdemokraterna3484,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1972,7 %
Övriga partier1241,7 %

Landstingsvalet 2018 i Åre

Landstingsvalet 2018 i Åre: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
CCenterpartiet2 06428,7 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 92926,8 %
MModeraterna99613,8 %
SDSverigedemokraterna5407,5 %
KDKristdemokraterna4746,6 %
MPMiljöpartiet de gröna4736,6 %
VVänsterpartiet4706,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1782,5 %
Övriga partier701,0 %

Kommunvalet 2018 i Åre

Kommunvalet 2018 i Åre: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
CCenterpartiet2 03627,5 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 59021,5 %
VVVV1 37318,6 %
MModeraterna85111,5 %
MPMiljöpartiet de gröna6478,7 %
SDSverigedemokraterna4175,6 %
VVänsterpartiet2253,0 %
KDKristdemokraterna1762,4 %
Övriga partier861,2 %

Partiernas utveckling i Åre 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Åre i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har C gjort (+7,9 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • C
  • M
  • SD
  • V
  • MP
  • KD
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Åre per valår
Parti200620102014201820222026
S32,0 %31,6 %31,6 %26,2 %32,1 %26,8 %
C19,1 %14,6 %13,7 %21,6 %11,8 %14,5 %
M22,9 %26,7 %21,6 %15,4 %15,8 %17,7 %
SD1,6 %3,1 %9,4 %13,2 %16,6 %12,7 %
V6,3 %4,9 %4,9 %8,2 %5,5 %5,4 %
MP6,5 %8,7 %8,8 %6,2 %8,5 %11,3 %
KD5,0 %4,0 %4,0 %4,8 %4,9 %5,8 %
L4,2 %5,2 %3,1 %2,7 %3,6 %4,1 %
Övr2,5 %1,2 %3,0 %1,7 %1,2 %1,7 %
Valdeltagande76,1 %83,4 %86,1 %88,6 %86,8 %87,0 %

Valdeltagande i Åre 2006–2026

Kommunen mot länet (Jämtland).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Åre 2018

Så skiljer sig Åre från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Centerpartiet, som fick 21,6 % i Åre mot 8,6 % i hela landet — en skillnad på 13,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +13,0
  • MP +1,8
  • V +0,2

Svagare än i riket

  • M −4,4
  • SD −4,4
  • L −2,8
  • S −2,1

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Centerpartiet mest i Åre, från 13,7 % till 21,6 % (+7,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 21,6 % till 15,4 % (−6,1).

  • C +7,9
  • M −6,1
  • S −5,4
  • SD +3,8
  • V +3,4
  • MP −2,6
  • FI −2,0
  • KD +0,8

Valdeltagande i Åre

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 88,6 %, vilket är 1,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Åre på plats 73 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Åre är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,6 % i Mörsil till 87,6 % i Undersåker.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Järpen (40,4 %) och sitt svagaste i Åre (19,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 4, Centerpartiet i 4 av 8 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Åre är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 5,6 % i kommunvalet mot 13,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,5 procentenheter.

  • SD −7,5
  • C +5,9
  • V −5,2
  • S −4,7
  • M −3,9
  • MP +2,6
  • KD −2,4

Största parti i Åre sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Åre i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Åre per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna26,8 %87,0 %
2022Socialdemokraterna32,1 %86,8 %
2018Socialdemokraterna26,2 %88,6 %
2014Socialdemokraterna31,6 %86,1 %
2010Socialdemokraterna31,6 %83,4 %
2006Socialdemokraterna32,0 %76,1 %

Valresultat per valdistrikt i Åre 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Åre. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Åre, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Duved-StorlienS28,7 %C26,0 %83,8 %
Hallen-MarbyC27,0 %C44,6 %86,8 %
JärpenS40,4 %VV32,5 %81,9 %
KallS24,1 %VV37,5 %80,4 %
MattmarC27,1 %C39,2 %80,9 %
MörsilS31,9 %S35,3 %76,6 %
UndersåkerC24,1 %C27,3 %87,6 %
ÅreC26,8 %C31,7 %84,6 %

Utforska valdistrikten i Åre på kartan

Fler kommuner i Jämtlands län

Hela valresultatet för Jämtlands län 2018 · Alla kommuner 2018