Valresultat Mora 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Mora med 36,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Centerpartiet flest röster (32,0 %). Valdeltagandet var 76,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Mora ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 11 valdistrikt.

Se Mora på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
76,1 %
Röstberättigade
15 871
Avgivna röster
12 078
Län
Dalarnas län

Riksdagsvalet 2006 i Mora

Riksdagsvalet 2006 i Mora: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 31236,5 %
MModeraterna2 73723,2 %
CCenterpartiet1 61513,7 %
VVänsterpartiet6125,2 %
KDKristdemokraterna5734,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5724,8 %
MPMiljöpartiet de gröna5414,6 %
SDSverigedemokraterna2171,8 %
SJVPSJVP1671,4 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti1591,3 %
Övriga partier3002,5 %

Landstingsvalet 2006 i Mora

Landstingsvalet 2006 i Mora: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 49931,5 %
MModeraterna1 92017,3 %
CCenterpartiet1 88316,9 %
DSPDSP1 0069,1 %
KDKristdemokraterna9198,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6145,5 %
VVänsterpartiet5434,9 %
MPMiljöpartiet de gröna3833,4 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti1911,7 %
SDSverigedemokraterna1501,3 %
Övriga partier30,0 %

Kommunvalet 2006 i Mora

Kommunvalet 2006 i Mora: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
CCenterpartiet3 73732,0 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 30428,3 %
MModeraterna1 46712,6 %
MOPMOP7666,6 %
VVänsterpartiet5945,1 %
KDKristdemokraterna5334,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4744,1 %
MPMiljöpartiet de gröna4023,4 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti2392,0 %
SDSverigedemokraterna1561,3 %
Övriga partier40,0 %

Partiernas utveckling i Mora 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Mora i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • Övr
  • V
  • KD
  • L
  • MP
  • SD
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Mora per valår
Parti200620102014201820222026
S36,5 %36,1 %35,5 %29,2 %29,6 %27,3 %
M23,2 %26,8 %19,5 %15,7 %16,0 %18,5 %
C13,7 %9,0 %9,9 %11,8 %7,1 %6,7 %
Övr5,3 %2,0 %3,0 %1,6 %1,3 %1,6 %
V5,2 %4,6 %4,5 %6,1 %4,3 %4,4 %
KD4,9 %4,5 %3,1 %6,8 %6,5 %7,6 %
L4,8 %4,9 %2,9 %3,4 %2,9 %4,6 %
MP4,6 %6,0 %4,6 %2,9 %3,3 %4,2 %
SD1,8 %6,1 %16,9 %22,5 %29,0 %25,1 %
Valdeltagande76,1 %81,5 %84,5 %86,6 %85,3 %84,8 %

Valdeltagande i Mora 2006–2026

Kommunen mot länet (Dalarna).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Mora 2006

Så skiljer sig Mora från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Centerpartiet, som fick 13,7 % i Mora mot 7,9 % i hela landet — en skillnad på 5,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +5,8
  • S +1,3
  • SJVP +1,2
  • SPI +0,8

Svagare än i riket

  • M −2,9
  • FP −2,7
  • KD −1,8
  • SD −1,1

Valdeltagande i Mora

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 76,1 %, vilket är 4,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Mora på plats 258 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Mora är indelad i 11 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 72,5 % i Klockarhagen till 78,8 % i Morkarlby-Långlet-Oxberg.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Klockarhagen (44,0 %) och sitt svagaste i Öna-Östnor (33,4 %). Partiet var största parti i samtliga 11 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Mora är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 32,0 % i kommunvalet mot 13,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 18,3 procentenheter.

  • C +18,3
  • M −10,6
  • S −8,2
  • MP −1,1
  • FP −0,8
  • KD −0,3
  • V −0,1

Största parti i Mora sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Mora i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Mora per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna27,3 %84,8 %
2022Socialdemokraterna29,6 %85,3 %
2018Socialdemokraterna29,2 %86,6 %
2014Socialdemokraterna35,5 %84,5 %
2010Socialdemokraterna36,1 %81,5 %
2006Socialdemokraterna36,5 %76,1 %

Valresultat per valdistrikt i Mora 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 11 valdistrikten i Mora. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Mora, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Färnäs-Nusnäs-GarsåsS38,0 %C34,6 %73,8 %
KlockarhagenS44,0 %S35,5 %72,5 %
Morkarlby-Långlet-OxbergS38,5 %C36,9 %78,8 %
Noret Norra-BergkarlåsS37,9 %S30,8 %75,3 %
Noret SödraS37,2 %S29,8 %76,1 %
SolleröS34,2 %C32,1 %77,5 %
StrandenS34,3 %S27,6 %72,9 %
Utmeland-HånåkniS37,2 %C34,4 %78,6 %
Vika-VenjanS36,3 %C35,9 %76,5 %
Våmhus-BonäsS34,1 %C38,6 %76,6 %
Öna-ÖstnorS33,4 %C33,4 %78,0 %

Utforska valdistrikten i Mora på kartan

Fler kommuner i Dalarnas län

Hela valresultatet för Dalarnas län 2006 · Alla kommuner 2006