Valresultat Gagnef 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Gagnef med 38,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Centerpartiet flest röster (42,1 %). Valdeltagandet var 79,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Gagnef ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.

Se Gagnef på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
79,8 %
Röstberättigade
7 597
Avgivna röster
6 064
Län
Dalarnas län

Riksdagsvalet 2006 i Gagnef

Riksdagsvalet 2006 i Gagnef: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 30938,7 %
MModeraterna1 08218,1 %
CCenterpartiet98016,4 %
KDKristdemokraterna4347,3 %
VVänsterpartiet3405,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2414,0 %
MPMiljöpartiet de gröna2353,9 %
SDSverigedemokraterna1622,7 %
Övriga partier1742,9 %

Landstingsvalet 2006 i Gagnef

Landstingsvalet 2006 i Gagnef: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 08936,0 %
CCenterpartiet1 44224,8 %
MModeraterna91715,8 %
KDKristdemokraterna3916,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2434,2 %
VVänsterpartiet2434,2 %
MPMiljöpartiet de gröna1712,9 %
DSPDSP1612,8 %
SDSverigedemokraterna961,7 %
Övriga partier440,8 %

Kommunvalet 2006 i Gagnef

Kommunvalet 2006 i Gagnef: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
CCenterpartiet2 55342,1 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 04833,8 %
MModeraterna60610,0 %
KDKristdemokraterna3455,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1903,1 %
MPMiljöpartiet de gröna1282,1 %
VVänsterpartiet851,4 %
SDSverigedemokraterna731,2 %
Övriga partier280,5 %

Partiernas utveckling i Gagnef 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Gagnef i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • KD
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
  • SD
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Gagnef per valår
Parti200620102014201820222026
S38,7 %34,9 %32,7 %27,4 %27,0 %25,5 %
M18,1 %23,7 %18,1 %14,4 %15,3 %16,7 %
C16,4 %12,3 %11,6 %13,7 %8,2 %8,0 %
KD7,3 %5,7 %4,2 %8,5 %9,0 %10,3 %
V5,7 %5,0 %5,1 %6,1 %4,9 %4,0 %
L4,0 %4,1 %3,1 %3,8 %2,9 %4,2 %
MP3,9 %6,1 %4,3 %2,8 %3,9 %4,9 %
Övr3,0 %1,1 %3,5 %1,6 %1,0 %1,7 %
SD2,7 %7,3 %17,3 %21,8 %27,8 %24,8 %
Valdeltagande79,8 %85,8 %88,1 %89,3 %87,9 %86,2 %

Valdeltagande i Gagnef 2006–2026

Kommunen mot länet (Dalarna).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Gagnef 2006

Så skiljer sig Gagnef från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Centerpartiet, som fick 16,4 % i Gagnef mot 7,9 % i hela landet — en skillnad på 8,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +8,5
  • S +3,5
  • KD +0,7

Svagare än i riket

  • M −7,9
  • FP −3,5
  • MP −1,2
  • SD −0,2

Valdeltagande i Gagnef

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 79,8 %, vilket är 0,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Gagnef på plats 161 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Gagnef är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,6 % i Floda till 84,2 % i Gagnefs 4.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Mockfjärd (44,9 %) och sitt svagaste i Floda (30,3 %). Partiet var största parti i samtliga 7 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Gagnef är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 42,1 % i kommunvalet mot 16,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 25,7 procentenheter.

  • C +25,7
  • M −8,1
  • S −4,9
  • V −4,3
  • MP −1,8
  • KD −1,6
  • FP −0,9

Största parti i Gagnef sedan 2006

Största parti har skiftat i Gagnef under perioden 2006–2006: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Gagnef per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna25,5 %86,2 %
2022Sverigedemokraterna27,8 %87,9 %
2018Socialdemokraterna27,4 %89,3 %
2014Socialdemokraterna32,7 %88,1 %
2010Socialdemokraterna34,9 %85,8 %
2006Socialdemokraterna38,7 %79,8 %

Valresultat per valdistrikt i Gagnef 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Gagnef. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Gagnef, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BjörboS43,5 %S43,9 %77,8 %
FlodaS30,3 %C43,0 %76,6 %
Gagnefs 1S34,3 %C44,4 %79,6 %
Gagnefs 2S38,0 %C47,6 %77,9 %
Gagnefs 3S40,4 %C44,9 %79,8 %
Gagnefs 4S36,6 %C39,9 %84,2 %
MockfjärdS44,9 %S39,9 %81,6 %

Utforska valdistrikten i Gagnef på kartan

Fler kommuner i Dalarnas län

Hela valresultatet för Dalarnas län 2006 · Alla kommuner 2006