Valresultat Piteå 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Piteå med 48,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (42,3 %). Valdeltagandet var 87,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Piteå ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 27 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,7 %
- Röstberättigade
- 33 405
- Avgivna röster
- 29 302
- Län
- Norrbottens län
Riksdagsvalet 2022 i Piteå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 13 957 | 48,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 687 | 16,1 % |
| MModeraterna | 3 731 | 12,8 % |
| VVänsterpartiet | 2 013 | 6,9 % |
| CCenterpartiet | 1 739 | 6,0 % |
| KDKristdemokraterna | 1 163 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 867 | 3,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 589 | 2,0 % |
| Övriga partier | 306 | 1,1 % |
Regionvalet 2022 i Piteå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 13 318 | 46,7 % |
| MModeraterna | 3 686 | 12,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 851 | 10,0 % |
| VVänsterpartiet | 2 536 | 8,9 % |
| CCenterpartiet | 2 082 | 7,3 % |
| SjukvSjukvårdspartiet | 1 668 | 5,9 % |
| KDKristdemokraterna | 1 196 | 4,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 531 | 1,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 515 | 1,8 % |
| Övriga partier | 107 | 0,4 % |
Kommunvalet 2022 i Piteå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 12 124 | 42,3 % |
| MModeraterna | 4 572 | 15,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 749 | 9,6 % |
| CCenterpartiet | 2 584 | 9,0 % |
| VVänsterpartiet | 2 572 | 9,0 % |
| SLSkol och Landsbygdspartiet | 1 100 | 3,8 % |
| KDKristdemokraterna | 1 095 | 3,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 618 | 2,2 % |
| SjukvSjukvårdspartiet | 602 | 2,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 557 | 1,9 % |
| Övriga partier | 109 | 0,4 % |
Partiernas utveckling i Piteå 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Piteå i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,3 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- C
- KD
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 56,9 % | 56,4 % | 53,6 % | 47,5 % | 48,0 % | 42,6 % |
| SD | 0,8 % | 2,4 % | 7,6 % | 11,8 % | 16,1 % | 15,5 % |
| M | 10,5 % | 13,9 % | 11,6 % | 11,8 % | 12,8 % | 15,4 % |
| V | 8,4 % | 8,0 % | 8,0 % | 10,6 % | 6,9 % | 6,5 % |
| C | 7,1 % | 4,9 % | 5,0 % | 7,5 % | 6,0 % | 5,9 % |
| KD | 5,0 % | 4,0 % | 3,5 % | 4,8 % | 4,0 % | 5,8 % |
| MP | 3,7 % | 5,3 % | 4,6 % | 2,4 % | 3,0 % | 3,6 % |
| L | 4,0 % | 4,2 % | 2,9 % | 2,5 % | 2,0 % | 3,0 % |
| Övr | 3,6 % | 0,9 % | 3,2 % | 1,1 % | 1,1 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 85,0 % | 88,5 % | 88,8 % | 89,8 % | 87,7 % | 86,9 % |
Valdeltagande i Piteå 2006–2026
Kommunen mot länet (Norrbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Piteå 2022
Så skiljer sig Piteå från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Socialdemokraterna, som fick 48,0 % i Piteå mot 30,3 % i hela landet — en skillnad på 17,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +17,7
- V +0,2
Svagare än i riket
- M −6,3
- SD −4,4
- L −2,6
- MP −2,1
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Piteå, från 11,8 % till 16,1 % (+4,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Vänsterpartiet, som gick från 10,6 % till 6,9 % (−3,6).
- SD +4,3
- V −3,6
- C −1,5
- M +1,0
- KD −0,8
- MP +0,6
- S +0,6
- L −0,5
Valdeltagande i Piteå
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 87,7 %, vilket är 3,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Piteå på plats 46 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Piteå är indelad i 27 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,4 % i Öjebyn Centrala till 91,7 % i Bergsviken Västra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Häggholmen Östra (60,8 %) och sitt svagaste i Sjulsmark Alterdalen Sikfors (38,0 %). Partiet var största parti i samtliga 27 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Piteå är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 9,6 % i kommunvalet mot 16,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,5 procentenheter.
- SD −6,5
- S −5,8
- M +3,1
- C +3,0
- V +2,0
- KD −0,2
Största parti i Piteå sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Piteå i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 42,6 % | 86,9 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 48,0 % | 87,7 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 47,5 % | 89,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 53,6 % | 88,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 56,4 % | 88,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 56,9 % | 85,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Piteå 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 27 valdistrikten i Piteå. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Backen Annelund | S | 51,1 % | S | 47,6 % | 85,5 % |
| Backen Källbo | S | 50,8 % | S | 45,3 % | 83,1 % |
| Bergsviken Västra | S | 50,9 % | S | 45,5 % | 91,7 % |
| Bergsviken Östra | S | 51,7 % | S | 46,3 % | 85,8 % |
| Blåsmark Hemmingsmark | S | 49,4 % | S | 31,4 % | 91,3 % |
| Djupviken Norra | S | 44,4 % | S | 41,2 % | 81,1 % |
| Djupviken Södra | S | 48,6 % | S | 42,7 % | 89,2 % |
| Hortlax | S | 46,4 % | S | 42,0 % | 89,3 % |
| Häggholmen Västra | S | 56,0 % | S | 50,7 % | 81,9 % |
| Häggholmen Östra | S | 60,8 % | S | 56,4 % | 81,5 % |
| Jävre | S | 48,2 % | S | 38,7 % | 91,4 % |
| Klubbgärdet | S | 41,3 % | S | 34,6 % | 85,7 % |
| Munksund Norra | S | 52,5 % | S | 46,6 % | 82,5 % |
| Munksund Södra | S | 48,8 % | S | 41,1 % | 88,9 % |
| Norrmalm | S | 53,3 % | S | 45,4 % | 83,5 % |
| Pitholm | S | 52,7 % | S | 44,7 % | 89,0 % |
| Porsnäs Västra | S | 44,0 % | S | 37,8 % | 89,8 % |
| Porsnäs Östra | S | 45,2 % | S | 38,8 % | 84,4 % |
| Roknäs Lillpite Markbygden | S | 42,7 % | S | 33,6 % | 82,8 % |
| Rosvik | S | 43,5 % | S | 41,3 % | 88,9 % |
| Sjulnäs Böle | S | 47,7 % | S | 39,1 % | 88,4 % |
| Sjulsmark Alterdalen Sikfors | S | 38,0 % | S | 29,6 % | 85,1 % |
| Strömnäs | S | 43,7 % | S | 40,7 % | 86,3 % |
| Svensbyn | S | 46,1 % | S | 39,8 % | 87,8 % |
| Öjebyn Centrala | S | 49,4 % | S | 44,9 % | 80,4 % |
| Öjebyn Norra | S | 48,3 % | S | 45,5 % | 81,9 % |
| Öjebyn Södra | S | 51,6 % | S | 45,0 % | 83,7 % |
Fler kommuner i Norrbottens län
Hela valresultatet för Norrbottens län 2022 · Alla kommuner 2022