Valresultat Boden 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Boden med 42,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (48,2 %). Valdeltagandet var 85,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Boden ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 18 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,4 %
- Röstberättigade
- 22 022
- Avgivna röster
- 18 804
- Län
- Norrbottens län
Riksdagsvalet 2022 i Boden
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 831 | 42,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 213 | 22,7 % |
| MModeraterna | 2 733 | 14,7 % |
| VVänsterpartiet | 975 | 5,2 % |
| CCenterpartiet | 896 | 4,8 % |
| KDKristdemokraterna | 834 | 4,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 460 | 2,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 436 | 2,3 % |
| Övriga partier | 196 | 1,1 % |
Regionvalet 2022 i Boden
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 269 | 45,4 % |
| MModeraterna | 2 735 | 15,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 475 | 13,6 % |
| SjukvSjukvårdspartiet | 1 235 | 6,8 % |
| VVänsterpartiet | 1 180 | 6,5 % |
| CCenterpartiet | 884 | 4,9 % |
| KDKristdemokraterna | 747 | 4,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 347 | 1,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 300 | 1,6 % |
| Övriga partier | 51 | 0,3 % |
Kommunvalet 2022 i Boden
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 902 | 48,2 % |
| MModeraterna | 2 575 | 13,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 418 | 13,1 % |
| ASBAktiv samling - Bodenalternativet | 1 074 | 5,8 % |
| CCenterpartiet | 991 | 5,4 % |
| VVänsterpartiet | 963 | 5,2 % |
| KDKristdemokraterna | 449 | 2,4 % |
| SjukvSjukvårdspartiet | 407 | 2,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 342 | 1,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 318 | 1,7 % |
| Övriga partier | 41 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Boden 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Boden i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,9 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- C
- KD
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 49,1 % | 49,8 % | 46,5 % | 41,8 % | 42,2 % | 38,1 % |
| SD | 1,8 % | 4,6 % | 14,7 % | 17,8 % | 22,7 % | 19,7 % |
| M | 17,8 % | 20,9 % | 15,4 % | 14,3 % | 14,7 % | 17,5 % |
| V | 8,8 % | 7,9 % | 6,6 % | 8,1 % | 5,2 % | 5,4 % |
| C | 5,5 % | 3,6 % | 3,7 % | 6,2 % | 4,8 % | 5,3 % |
| KD | 4,7 % | 3,2 % | 2,8 % | 4,6 % | 4,5 % | 5,7 % |
| MP | 2,8 % | 4,2 % | 3,6 % | 2,2 % | 2,5 % | 3,3 % |
| L | 4,2 % | 4,7 % | 4,1 % | 3,6 % | 2,3 % | 3,4 % |
| Övr | 5,2 % | 1,0 % | 2,6 % | 1,4 % | 1,1 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 81,8 % | 86,1 % | 86,5 % | 88,0 % | 85,4 % | 84,6 % |
Valdeltagande i Boden 2006–2026
Kommunen mot länet (Norrbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Boden 2022
Så skiljer sig Boden från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Socialdemokraterna, som fick 42,2 % i Boden mot 30,3 % i hela landet — en skillnad på 11,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +11,8
- SD +2,1
Svagare än i riket
- M −4,4
- MP −2,6
- L −2,3
- C −1,9
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Boden, från 17,8 % till 22,7 % (+4,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Vänsterpartiet, som gick från 8,1 % till 5,2 % (−2,8).
- SD +4,9
- V −2,8
- C −1,4
- L −1,3
- S +0,4
- M +0,4
- MP +0,3
- KD −0,1
Valdeltagande i Boden
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 85,4 %, vilket är 1,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Boden på plats 123 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Boden är indelad i 18 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 70,2 % i Björknäs till 88,8 % i Sävast.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Centrum södra (51,1 %) och sitt svagaste i Heden - Södra Bredåker (34,6 %). Partiet var största parti i samtliga 18 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Boden är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 13,1 % i kommunvalet mot 22,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,6 procentenheter.
- SD −9,6
- S +6,0
- KD −2,1
- M −0,8
- C +0,5
- V −0,0
Största parti i Boden sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Boden i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 38,1 % | 84,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 42,2 % | 85,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 41,8 % | 88,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 46,5 % | 86,5 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 49,8 % | 86,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 49,1 % | 81,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Boden 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 18 valdistrikten i Boden. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Björknäs | S | 48,4 % | S | 52,1 % | 70,2 % |
| Bodsvedjan - Unbyn | S | 40,1 % | S | 44,5 % | 86,1 % |
| Centrum norra | S | 50,9 % | S | 55,0 % | 78,1 % |
| Centrum södra | S | 51,1 % | S | 53,2 % | 78,7 % |
| Erikslund- Fagernäs | S | 40,1 % | S | 49,5 % | 80,4 % |
| Gunnarsbyn | S | 41,1 % | S | 40,4 % | 86,3 % |
| Harads | S | 40,5 % | S | 39,9 % | 77,0 % |
| Heden - Södra Bredåker | S | 34,6 % | S | 40,7 % | 86,2 % |
| Prästholmen | S | 46,4 % | S | 50,3 % | 78,4 % |
| Sanden | S | 41,6 % | S | 48,8 % | 82,3 % |
| Svartbjörsbyn-Skogså | S | 39,4 % | S | 46,8 % | 86,6 % |
| Svartbyn | S | 45,3 % | S | 51,8 % | 87,8 % |
| Sveafältet | S | 39,2 % | S | 43,4 % | 70,8 % |
| Sävast | S | 44,8 % | S | 52,6 % | 88,8 % |
| Sävastön | S | 38,0 % | S | 48,9 % | 88,1 % |
| Torpgärdan | S | 43,8 % | S | 50,1 % | 80,6 % |
| Trångfors | S | 45,3 % | S | 52,6 % | 88,4 % |
| Vittjärv - Norra Bredåker | S | 36,2 % | S | 43,3 % | 88,6 % |
Fler kommuner i Norrbottens län
Hela valresultatet för Norrbottens län 2022 · Alla kommuner 2022