Valresultat Kalix 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Kalix med 43,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (42,6 %). Valdeltagandet var 84,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kalix ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,3 %
- Röstberättigade
- 12 447
- Avgivna röster
- 10 488
- Län
- Norrbottens län
Riksdagsvalet 2022 i Kalix
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 542 | 43,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 503 | 24,2 % |
| MModeraterna | 1 300 | 12,6 % |
| CCenterpartiet | 522 | 5,0 % |
| KDKristdemokraterna | 462 | 4,5 % |
| VVänsterpartiet | 454 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 272 | 2,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 211 | 2,0 % |
| Övriga partier | 89 | 0,9 % |
Regionvalet 2022 i Kalix
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 092 | 40,2 % |
| MModeraterna | 1 873 | 18,4 % |
| SjukvSjukvårdspartiet | 1 351 | 13,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 198 | 11,8 % |
| VVänsterpartiet | 522 | 5,1 % |
| CCenterpartiet | 418 | 4,1 % |
| KDKristdemokraterna | 268 | 2,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 238 | 2,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 206 | 2,0 % |
| Övriga partier | 20 | 0,2 % |
Kommunvalet 2022 i Kalix
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 368 | 42,6 % |
| MModeraterna | 2 250 | 22,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 100 | 10,7 % |
| CCenterpartiet | 527 | 5,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 477 | 4,7 % |
| VVänsterpartiet | 469 | 4,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 371 | 3,6 % |
| FKFramtid i Kalix | 292 | 2,9 % |
| SjukvSjukvårdspartiet | 163 | 1,6 % |
| KalixKalixpartiet | 126 | 1,2 % |
| Övriga partier | 99 | 1,0 % |
Partiernas utveckling i Kalix 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Kalix i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+5,8 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- V
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 60,2 % | 59,3 % | 55,7 % | 45,4 % | 43,9 % | 40,2 % |
| SD | 1,7 % | 3,5 % | 11,5 % | 18,4 % | 24,2 % | 21,2 % |
| M | 10,1 % | 14,1 % | 11,5 % | 11,7 % | 12,6 % | 16,5 % |
| C | 7,0 % | 4,9 % | 4,7 % | 6,4 % | 5,0 % | 4,6 % |
| KD | 3,3 % | 2,2 % | 2,1 % | 3,6 % | 4,5 % | 6,7 % |
| V | 7,0 % | 6,4 % | 6,3 % | 7,9 % | 4,4 % | 4,2 % |
| MP | 4,6 % | 5,3 % | 4,1 % | 2,8 % | 2,6 % | 2,6 % |
| L | 3,3 % | 3,7 % | 2,4 % | 2,9 % | 2,0 % | 2,7 % |
| Övr | 2,7 % | 0,5 % | 1,6 % | 1,0 % | 0,9 % | 1,2 % |
| Valdeltagande | 81,2 % | 84,4 % | 85,3 % | 87,0 % | 84,3 % | 82,7 % |
Valdeltagande i Kalix 2006–2026
Kommunen mot länet (Norrbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Kalix 2022
Så skiljer sig Kalix från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Socialdemokraterna, som fick 43,9 % i Kalix mot 30,3 % i hela landet — en skillnad på 13,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +13,5
- SD +3,6
Svagare än i riket
- M −6,5
- L −2,6
- MP −2,5
- V −2,4
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Kalix, från 18,4 % till 24,2 % (+5,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Vänsterpartiet, som gick från 7,9 % till 4,4 % (−3,5).
- SD +5,8
- V −3,5
- S −1,5
- C −1,4
- KD +0,9
- M +0,8
- L −0,8
- MP −0,2
Valdeltagande i Kalix
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 84,3 %, vilket är 0,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Kalix på plats 183 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Kalix är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,1 % i Kalix C till 86,9 % i Ytterbyn.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Kalix C (50,5 %) och sitt svagaste i Töre (37,4 %). Partiet var största parti i samtliga 10 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kalix är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 10,7 % i kommunvalet mot 24,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 13,4 procentenheter.
- SD −13,4
- M +9,4
- KD −3,6
- S −1,2
- V +0,2
- C +0,1
Största parti i Kalix sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Kalix i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 40,2 % | 82,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 43,9 % | 84,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 45,4 % | 87,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 55,7 % | 85,3 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 59,3 % | 84,4 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 60,2 % | 81,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Kalix 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Kalix. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Gammelgården-Morjärv | S | 42,9 % | S | 39,6 % | 82,1 % |
| Innanbäcken | S | 43,2 % | S | 41,8 % | 86,2 % |
| Kalix C | S | 50,5 % | S | 49,5 % | 77,1 % |
| Kalix V | S | 47,8 % | S | 46,6 % | 82,5 % |
| Näsbyn | S | 46,7 % | S | 41,1 % | 79,1 % |
| Risön | S | 40,5 % | S | 39,5 % | 83,6 % |
| Sangis | S | 41,5 % | S | 40,8 % | 84,2 % |
| Stenbäcken | S | 44,4 % | S | 45,5 % | 86,8 % |
| Töre | S | 37,4 % | S | 39,2 % | 81,8 % |
| Ytterbyn | S | 41,3 % | S | 39,8 % | 86,9 % |
Fler kommuner i Norrbottens län
Hela valresultatet för Norrbottens län 2022 · Alla kommuner 2022