Valresultat Kalix 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Kalix med 55,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (45,7 %). Valdeltagandet var 85,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kalix ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,3 %
- Röstberättigade
- 12 984
- Avgivna röster
- 11 073
- Län
- Norrbottens län
Riksdagsvalet 2014 i Kalix
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 113 | 55,7 % |
| MModeraterna | 1 267 | 11,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 262 | 11,5 % |
| VVänsterpartiet | 692 | 6,3 % |
| CCenterpartiet | 520 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 449 | 4,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 268 | 2,4 % |
| KDKristdemokraterna | 231 | 2,1 % |
| FIFeministiskt initiativ | 144 | 1,3 % |
| Övriga partier | 33 | 0,3 % |
Landstingsvalet 2014 i Kalix
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| NSNS | 4 503 | 41,0 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 249 | 29,6 % |
| CCenterpartiet | 879 | 8,0 % |
| MModeraterna | 784 | 7,1 % |
| VVänsterpartiet | 423 | 3,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 416 | 3,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 360 | 3,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 247 | 2,2 % |
| Övriga partier | 128 | 1,2 % |
Kommunvalet 2014 i Kalix
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 003 | 45,7 % |
| MModeraterna | 1 773 | 16,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 104 | 10,1 % |
| CCenterpartiet | 830 | 7,6 % |
| VVänsterpartiet | 622 | 5,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 504 | 4,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 483 | 4,4 % |
| KXPKXP | 278 | 2,5 % |
| FRAKFRAK | 219 | 2,0 % |
| KDKristdemokraterna | 124 | 1,1 % |
| Övriga partier | 14 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Kalix 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Kalix i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+7,9 procentenheter).
- S
- M
- SD
- V
- C
- MP
- L
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 60,2 % | 59,3 % | 55,7 % | 45,4 % | 43,9 % | 40,2 % |
| M | 10,1 % | 14,1 % | 11,5 % | 11,7 % | 12,6 % | 16,5 % |
| SD | 1,7 % | 3,5 % | 11,5 % | 18,4 % | 24,2 % | 21,2 % |
| V | 7,0 % | 6,4 % | 6,3 % | 7,9 % | 4,4 % | 4,2 % |
| C | 7,0 % | 4,9 % | 4,7 % | 6,4 % | 5,0 % | 4,6 % |
| MP | 4,6 % | 5,3 % | 4,1 % | 2,8 % | 2,6 % | 2,6 % |
| L | 3,3 % | 3,7 % | 2,4 % | 2,9 % | 2,0 % | 2,7 % |
| KD | 3,3 % | 2,2 % | 2,1 % | 3,6 % | 4,5 % | 6,7 % |
| Övr | 2,7 % | 0,5 % | 1,6 % | 1,0 % | 0,9 % | 1,2 % |
| Valdeltagande | 81,2 % | 84,4 % | 85,3 % | 87,0 % | 84,3 % | 82,7 % |
Valdeltagande i Kalix 2006–2026
Kommunen mot länet (Norrbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Kalix 2014
Så skiljer sig Kalix från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 55,7 % i Kalix mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 24,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +24,7
- V +0,6
Svagare än i riket
- M −11,8
- FP −3,0
- MP −2,8
- KD −2,5
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Kalix, från 3,5 % till 11,5 % (+7,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 59,3 % till 55,7 % (−3,6).
- SD +7,9
- S −3,6
- M −2,5
- FP −1,3
- FI +1,2
- MP −1,2
- C −0,2
- V −0,1
Valdeltagande i Kalix
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 85,3 %, vilket är 0,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Kalix på plats 183 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Kalix är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,0 % i Kalix C till 87,9 % i Innanbäcken.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Stenbäcken (60,1 %) och sitt svagaste i Töre (50,8 %). Partiet var största parti i samtliga 10 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kalix är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 45,7 % i kommunvalet mot 55,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,0 procentenheter.
- S −10,0
- SD −7,1
- MP +6,0
- M +4,6
- C +2,8
- V −0,6
Största parti i Kalix sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Kalix i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 40,2 % | 82,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 43,9 % | 84,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 45,4 % | 87,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 55,7 % | 85,3 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 59,3 % | 84,4 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 60,2 % | 81,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Kalix 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Kalix. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Gammelgården-Morjärv | S | 51,0 % | S | 44,0 % | 81,3 % |
| Innanbäcken | S | 52,8 % | S | 40,6 % | 87,9 % |
| Kalix C | S | 59,7 % | S | 48,3 % | 78,0 % |
| Kalix V | S | 56,8 % | S | 45,6 % | 84,8 % |
| Näsbyn | S | 57,2 % | S | 44,2 % | 82,1 % |
| Risön | S | 58,1 % | S | 43,6 % | 84,2 % |
| Sangis | S | 56,1 % | S | 50,3 % | 85,7 % |
| Stenbäcken | S | 60,1 % | S | 48,1 % | 87,0 % |
| Töre | S | 50,8 % | S | 49,8 % | 83,2 % |
| Ytterbyn | S | 55,8 % | S | 46,2 % | 86,2 % |
Fler kommuner i Norrbottens län
Hela valresultatet för Norrbottens län 2014 · Alla kommuner 2014