Valresultat Övertorneå 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Övertorneå med 47,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,7 %). Valdeltagandet var 80,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Övertorneå ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 80,5 %
- Röstberättigade
- 3 416
- Avgivna röster
- 2 749
- Län
- Norrbottens län
Riksdagsvalet 2014 i Övertorneå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 289 | 47,2 % |
| CCenterpartiet | 302 | 11,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 301 | 11,0 % |
| MModeraterna | 291 | 10,6 % |
| VVänsterpartiet | 275 | 10,1 % |
| KDKristdemokraterna | 98 | 3,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 76 | 2,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 59 | 2,2 % |
| FIFeministiskt initiativ | 31 | 1,1 % |
| Övriga partier | 11 | 0,4 % |
Landstingsvalet 2014 i Övertorneå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| NSNS | 1 012 | 35,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 846 | 29,5 % |
| CCenterpartiet | 312 | 10,9 % |
| VVänsterpartiet | 239 | 8,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 127 | 4,4 % |
| MModeraterna | 116 | 4,0 % |
| KDKristdemokraterna | 92 | 3,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 68 | 2,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 48 | 1,7 % |
| Övriga partier | 10 | 0,3 % |
Kommunvalet 2014 i Övertorneå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 953 | 32,7 % |
| CCenterpartiet | 639 | 21,9 % |
| ÖFAÖFA | 634 | 21,8 % |
| VVänsterpartiet | 223 | 7,7 % |
| NSNS | 169 | 5,8 % |
| KDKristdemokraterna | 108 | 3,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 97 | 3,3 % |
| MModeraterna | 68 | 2,3 % |
| Övriga partier | 23 | 0,8 % |
Partiernas utveckling i Övertorneå 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Övertorneå i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+7,7 procentenheter).
- S
- C
- SD
- M
- V
- KD
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 43,9 % | 52,2 % | 47,2 % | 39,5 % | 37,4 % | 34,5 % |
| C | 15,0 % | 11,4 % | 11,1 % | 16,3 % | 12,2 % | 8,4 % |
| SD | 1,0 % | 3,4 % | 11,0 % | 16,2 % | 19,8 % | 20,1 % |
| M | 12,6 % | 13,5 % | 10,6 % | 9,6 % | 10,5 % | 13,6 % |
| V | 11,8 % | 10,5 % | 10,1 % | 9,4 % | 6,8 % | 7,1 % |
| KD | 4,6 % | 3,4 % | 3,6 % | 5,4 % | 8,9 % | 10,4 % |
| MP | 2,6 % | 2,6 % | 2,8 % | 1,3 % | 1,6 % | 1,9 % |
| L | 3,1 % | 2,8 % | 2,2 % | 1,7 % | 1,7 % | 2,8 % |
| Övr | 5,4 % | 0,4 % | 1,5 % | 0,6 % | 1,0 % | 1,2 % |
| Valdeltagande | 72,7 % | 80,8 % | 80,5 % | 81,0 % | 78,2 % | 76,2 % |
Valdeltagande i Övertorneå 2006–2026
Kommunen mot länet (Norrbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Övertorneå 2014
Så skiljer sig Övertorneå från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 47,2 % i Övertorneå mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 16,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +16,1
- C +4,9
- V +4,3
Svagare än i riket
- M −12,7
- MP −4,1
- FP −3,3
- FI −2,0
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Övertorneå, från 3,4 % till 11,0 % (+7,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 52,2 % till 47,2 % (−5,0).
- SD +7,7
- S −5,0
- M −2,8
- FI +1,1
- FP −0,6
- V −0,4
- C −0,3
- MP +0,2
Valdeltagande i Övertorneå
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 80,5 %, vilket är 5,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Övertorneå på plats 282 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Övertorneå är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,3 % i Övertorneå till 80,6 % i Svanstein.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Svanstein (53,3 %) och sitt svagaste i Kuivakangas (43,9 %). Partiet var största parti i samtliga 4 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Övertorneå är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 32,7 % i kommunvalet mot 47,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 14,5 procentenheter.
- S −14,5
- C +10,9
- M −8,3
- SD −7,7
- V −2,4
- KD +0,1
Största parti i Övertorneå sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Övertorneå i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 34,5 % | 76,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 37,4 % | 78,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 39,5 % | 81,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 47,2 % | 80,5 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 52,2 % | 80,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 43,9 % | 72,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Övertorneå 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Övertorneå. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Hedenäset | S | 48,5 % | S | 33,3 % | 77,8 % |
| Kuivakangas | S | 43,9 % | S | 28,2 % | 78,7 % |
| Svanstein | S | 53,3 % | S | 35,4 % | 80,6 % |
| Övertorneå | S | 46,3 % | S | 33,9 % | 75,3 % |
Fler kommuner i Norrbottens län
Hela valresultatet för Norrbottens län 2014 · Alla kommuner 2014