Valresultat Luleå 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Luleå med 44,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (48,7 %). Valdeltagandet var 87,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Luleå ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 44 valdistrikt.

Se Luleå på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
87,6 %
Röstberättigade
59 392
Avgivna röster
52 046
Län
Norrbottens län

Riksdagsvalet 2014 i Luleå

Riksdagsvalet 2014 i Luleå: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna23 09244,7 %
MModeraterna8 22615,9 %
SDSverigedemokraterna4 5678,8 %
VVänsterpartiet3 8567,5 %
MPMiljöpartiet de gröna3 4316,6 %
CCenterpartiet2 3804,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 2814,4 %
KDKristdemokraterna1 6643,2 %
FIFeministiskt initiativ1 5683,0 %
OVRövriga partier6171,2 %

Landstingsvalet 2014 i Luleå

Landstingsvalet 2014 i Luleå: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna22 02443,0 %
NSNS6 16512,0 %
MModeraterna6 14512,0 %
VVänsterpartiet3 4876,8 %
MPMiljöpartiet de gröna3 2026,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 6785,2 %
SDSverigedemokraterna2 3864,7 %
CCenterpartiet2 3474,6 %
KDKristdemokraterna1 4102,8 %
RSRS8711,7 %
Övriga partier4580,9 %

Kommunvalet 2014 i Luleå

Kommunvalet 2014 i Luleå: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna25 03748,7 %
MModeraterna6 86513,4 %
MPMiljöpartiet de gröna3 2906,4 %
VVänsterpartiet3 0215,9 %
SDSverigedemokraterna2 5084,9 %
CCenterpartiet2 2524,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 2454,4 %
RSRS1 8693,6 %
KDKristdemokraterna1 3772,7 %
NSNS9801,9 %
LBPOLBPO7921,5 %
FIFeministiskt initiativ7241,4 %
Övriga partier4130,8 %

Partiernas utveckling i Luleå 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Luleå i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+5,4 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • V
  • MP
  • C
  • L
  • Övr
  • KD
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Luleå per valår
Parti200620102014201820222026
S47,3 %45,9 %44,7 %39,0 %39,5 %36,1 %
M16,9 %20,1 %15,9 %15,4 %15,7 %18,3 %
SD1,3 %3,5 %8,8 %13,4 %17,4 %15,0 %
V8,5 %7,7 %7,5 %10,5 %7,2 %7,4 %
MP5,6 %7,2 %6,6 %3,6 %4,3 %5,6 %
C6,6 %5,0 %4,6 %7,5 %5,9 %5,8 %
L5,9 %5,7 %4,4 %4,4 %3,6 %4,2 %
Övr3,5 %1,5 %4,2 %1,6 %1,1 %1,4 %
KD4,4 %3,5 %3,2 %4,8 %5,3 %6,3 %
Valdeltagande82,4 %87,2 %87,6 %89,0 %86,9 %86,2 %

Valdeltagande i Luleå 2006–2026

Kommunen mot länet (Norrbotten).

8082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Luleå 2014

Så skiljer sig Luleå från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 44,7 % i Luleå mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 13,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +13,7
  • V +1,7
  • OVR +0,2

Svagare än i riket

  • M −7,4
  • SD −4,0
  • C −1,5
  • KD −1,3

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Luleå, från 3,5 % till 8,8 % (+5,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 20,1 % till 15,9 % (−4,1).

  • SD +5,4
  • M −4,1
  • FI +2,7
  • FP −1,3
  • S −1,2
  • OVR +0,8
  • MP −0,5
  • C −0,4

Valdeltagande i Luleå

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 87,6 %, vilket är 1,8 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Luleå på plats 63 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Luleå är indelad i 44 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 75,3 % i Tuna till 91,6 % i Hammaren.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hertsö centrum (59,3 %) och sitt svagaste i Porsön-Björsbyn (23,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 43, Moderaterna i 1 av 44 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Luleå är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 48,7 % i kommunvalet mot 44,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,1 procentenheter.

  • S +4,1
  • SD −4,0
  • M −2,6
  • FI −1,6
  • V −1,6
  • KD −0,5
  • MP −0,2
  • C −0,2

Största parti i Luleå sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Luleå i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Luleå per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna36,1 %86,2 %
2022Socialdemokraterna39,5 %86,9 %
2018Socialdemokraterna39,0 %89,0 %
2014Socialdemokraterna44,7 %87,6 %
2010Socialdemokraterna45,9 %87,2 %
2006Socialdemokraterna47,3 %82,4 %

Valresultat per valdistrikt i Luleå 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 44 valdistrikten i Luleå. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Luleå, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Alvik-ErsnäsS44,6 %S47,3 %87,5 %
Antnäs-MåttsundS47,9 %S51,2 %90,3 %
Avan-Bälinge-KlöverträskS41,8 %S43,1 %85,6 %
Bensbyn-BrändönS35,4 %S41,6 %89,8 %
Bergstaden-Gäddvik-KallaxS44,8 %S49,1 %83,2 %
BergvikenS46,5 %S51,9 %85,1 %
Björkskatan norraS49,3 %S53,3 %89,4 %
Björkskatan södraS47,7 %S53,0 %87,2 %
Bredviken-LerbäckenS48,5 %S54,0 %88,2 %
Gamla Bergnäset-TrollstadenS34,3 %S42,1 %89,4 %
GammelstadS44,7 %S48,9 %81,1 %
Gültsauudden-Norra hamnS39,7 %S44,8 %83,9 %
HammarenS50,1 %S54,8 %91,6 %
Hertsö centrumS59,3 %S60,5 %83,0 %
Hertsö ängarS56,5 %S60,1 %82,8 %
HertsölundS56,7 %S56,0 %82,9 %
Jämtön-VitåS53,8 %S50,2 %84,3 %
KallkällanS50,0 %S53,2 %86,3 %
Kronan-BurströmskaS41,5 %S51,9 %90,0 %
Kulturens husS41,3 %S48,2 %87,9 %
KöpmantorgetS45,3 %S51,7 %85,5 %
Lulsundet-HällbackenS38,3 %S48,5 %91,4 %
MalmuddenS46,1 %S50,7 %83,7 %
MjölkuddenS45,0 %S49,1 %87,6 %
MunkebergS47,2 %S51,3 %87,5 %
Niemisel-PrästholmS38,3 %LBPO34,5 %83,8 %
Norra ÖrnäsetS56,0 %S56,6 %79,0 %
Notviken-KarlsvikS37,8 %S45,8 %87,9 %
PersönS38,5 %S38,5 %87,5 %
PorsöbergetS43,9 %S48,0 %86,4 %
Porsön-BjörsbynM25,3 %M26,3 %84,8 %
PorsöuddenS34,7 %S35,2 %82,1 %
RutvikS44,2 %S51,9 %89,6 %
RåneåS48,8 %S49,8 %85,5 %
SkurholmenS46,6 %S50,7 %87,2 %
StadsparkenS40,9 %S50,7 %84,8 %
StadsönS50,6 %S53,2 %87,6 %
SunderbynS42,1 %S45,5 %91,4 %
Svartöstaden-LövskatanS42,9 %S43,4 %84,1 %
Södra ÖrnäsetS54,0 %S49,8 %76,3 %
TunaS51,7 %S50,2 %75,3 %
Varvet-Södra hamnS45,7 %S50,7 %86,1 %
ÖhemmanetS44,8 %S49,3 %86,5 %
ÖstermalmS39,5 %S46,7 %84,1 %

Utforska valdistrikten i Luleå på kartan

Fler kommuner i Norrbottens län

Hela valresultatet för Norrbottens län 2014 · Alla kommuner 2014