Valresultat Haparanda 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Haparanda med 50,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (46,6 %). Valdeltagandet var 70,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Haparanda ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.

Se Haparanda på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
70,4 %
Röstberättigade
6 177
Avgivna röster
4 348
Län
Norrbottens län

Riksdagsvalet 2014 i Haparanda

Riksdagsvalet 2014 i Haparanda: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 17550,3 %
SDSverigedemokraterna58213,5 %
MModeraterna57313,3 %
CCenterpartiet3638,4 %
VVänsterpartiet2094,8 %
MPMiljöpartiet de gröna1262,9 %
KDKristdemokraterna1182,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)761,8 %
FIFeministiskt initiativ691,6 %
Övriga partier320,7 %

Landstingsvalet 2014 i Haparanda

Landstingsvalet 2014 i Haparanda: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 60834,0 %
NSNS1 47831,2 %
CCenterpartiet56011,8 %
MModeraterna4008,4 %
SDSverigedemokraterna2314,9 %
VVänsterpartiet2104,4 %
MPMiljöpartiet de gröna962,0 %
KDKristdemokraterna911,9 %
Övriga partier611,3 %

Kommunvalet 2014 i Haparanda

Kommunvalet 2014 i Haparanda: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 21846,6 %
CCenterpartiet1 13423,8 %
MModeraterna72515,2 %
VVänsterpartiet2846,0 %
SDSverigedemokraterna1763,7 %
KDKristdemokraterna1212,5 %
MPMiljöpartiet de gröna611,3 %
Övriga partier430,9 %

Partiernas utveckling i Haparanda 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Haparanda i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har S gjort (−10,1 procentenheter).

020406080%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • V
  • MP
  • KD
  • Övr
  • L
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Haparanda per valår
Parti200620102014201820222026
S51,6 %60,4 %50,3 %36,7 %35,9 %31,5 %
SD1,4 %3,8 %13,5 %24,5 %30,9 %28,7 %
M16,9 %17,2 %13,3 %12,8 %13,5 %15,9 %
C12,4 %7,3 %8,4 %9,6 %6,2 %5,9 %
V6,2 %4,3 %4,8 %5,9 %3,8 %5,2 %
MP2,1 %2,3 %2,9 %1,8 %1,9 %2,1 %
KD3,7 %2,6 %2,7 %5,3 %5,1 %6,0 %
Övr3,5 %0,5 %2,3 %1,6 %1,0 %1,7 %
L2,2 %1,5 %1,8 %1,9 %1,7 %3,1 %
Valdeltagande66,3 %71,0 %70,4 %72,8 %69,1 %68,7 %

Valdeltagande i Haparanda 2006–2026

Kommunen mot länet (Norrbotten).

60708090%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Haparanda 2014

Så skiljer sig Haparanda från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 50,3 % i Haparanda mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 19,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +19,3
  • C +2,3
  • SD +0,6

Svagare än i riket

  • M −10,1
  • MP −4,0
  • FP −3,7
  • KD −1,8

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Haparanda, från 3,8 % till 13,5 % (+9,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 60,4 % till 50,3 % (−10,1).

  • S −10,1
  • SD +9,7
  • M −3,9
  • FI +1,5
  • C +1,1
  • MP +0,6
  • V +0,5
  • FP +0,3

Valdeltagande i Haparanda

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 70,4 %, vilket är 15,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Haparanda på plats 290 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Haparanda är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 61,3 % i Haparanda Norra till 79,6 % i Seskarö.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Seskarö (59,7 %) och sitt svagaste i Karungi (41,7 %). Partiet var största parti i samtliga 7 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Haparanda är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 23,8 % i kommunvalet mot 8,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 15,4 procentenheter.

  • C +15,4
  • SD −9,8
  • S −3,7
  • M +2,0
  • V +1,1

Största parti i Haparanda sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Haparanda i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Haparanda per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna31,5 %68,7 %
2022Socialdemokraterna35,9 %69,1 %
2018Socialdemokraterna36,7 %72,8 %
2014Socialdemokraterna50,3 %70,4 %
2010Socialdemokraterna60,4 %71,0 %
2006Socialdemokraterna51,6 %66,3 %

Valresultat per valdistrikt i Haparanda 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Haparanda. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Haparanda, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
GrankullenS49,3 %S44,0 %73,3 %
Haparanda NorraS49,6 %S48,4 %61,3 %
Haparanda SödraS50,4 %S48,6 %62,8 %
KarungiS41,7 %S40,5 %73,9 %
MarielundS58,6 %S50,1 %62,8 %
NikkalaS48,4 %S42,7 %75,8 %
SeskaröS59,7 %S51,0 %79,6 %

Utforska valdistrikten i Haparanda på kartan

Fler kommuner i Norrbottens län

Hela valresultatet för Norrbottens län 2014 · Alla kommuner 2014