Valresultat Haparanda 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Haparanda med 60,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (57,4 %). Valdeltagandet var 71,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Haparanda ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 71,0 %
- Röstberättigade
- 6 237
- Avgivna röster
- 4 431
- Län
- Norrbottens län
Riksdagsvalet 2010 i Haparanda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 655 | 60,4 % |
| MModeraterna | 755 | 17,2 % |
| CCenterpartiet | 322 | 7,3 % |
| VVänsterpartiet | 191 | 4,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 165 | 3,8 % |
| KDKristdemokraterna | 115 | 2,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 103 | 2,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 66 | 1,5 % |
| Övriga partier | 22 | 0,5 % |
Landstingsvalet 2010 i Haparanda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 316 | 47,9 % |
| NSNS | 760 | 15,7 % |
| MModeraterna | 679 | 14,0 % |
| CCenterpartiet | 454 | 9,4 % |
| VVänsterpartiet | 277 | 5,7 % |
| KDKristdemokraterna | 101 | 2,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 75 | 1,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 61 | 1,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 61 | 1,3 % |
| Övriga partier | 54 | 1,1 % |
Kommunvalet 2010 i Haparanda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 815 | 57,4 % |
| MModeraterna | 781 | 15,9 % |
| CCenterpartiet | 599 | 12,2 % |
| VVänsterpartiet | 400 | 8,2 % |
| KDKristdemokraterna | 119 | 2,4 % |
| NFNF | 74 | 1,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 59 | 1,2 % |
| Övriga partier | 55 | 1,1 % |
Partiernas utveckling i Haparanda 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Haparanda i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (+8,8 procentenheter).
- S
- M
- C
- V
- SD
- KD
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 51,6 % | 60,4 % | 50,3 % | 36,7 % | 35,9 % | 31,5 % |
| M | 16,9 % | 17,2 % | 13,3 % | 12,8 % | 13,5 % | 15,9 % |
| C | 12,4 % | 7,3 % | 8,4 % | 9,6 % | 6,2 % | 5,9 % |
| V | 6,2 % | 4,3 % | 4,8 % | 5,9 % | 3,8 % | 5,2 % |
| SD | 1,4 % | 3,8 % | 13,5 % | 24,5 % | 30,9 % | 28,7 % |
| KD | 3,7 % | 2,6 % | 2,7 % | 5,3 % | 5,1 % | 6,0 % |
| MP | 2,1 % | 2,3 % | 2,9 % | 1,8 % | 1,9 % | 2,1 % |
| L | 2,2 % | 1,5 % | 1,8 % | 1,9 % | 1,7 % | 3,1 % |
| Övr | 3,5 % | 0,5 % | 2,3 % | 1,6 % | 1,0 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 66,3 % | 71,0 % | 70,4 % | 72,8 % | 69,1 % | 68,7 % |
Valdeltagande i Haparanda 2006–2026
Kommunen mot länet (Norrbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Haparanda 2010
Så skiljer sig Haparanda från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 60,4 % i Haparanda mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 29,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +29,8
- C +0,8
Svagare än i riket
- M −12,9
- FP −5,6
- MP −5,0
- KD −3,0
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Socialdemokraterna mest i Haparanda, från 51,6 % till 60,4 % (+8,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 12,4 % till 7,3 % (−5,1).
- S +8,8
- C −5,1
- SD +2,4
- V −1,8
- SJVP −1,8
- KD −1,1
- FP −0,7
- M +0,3
Valdeltagande i Haparanda
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 71,0 %, vilket är 13,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Haparanda på plats 290 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Haparanda är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 61,9 % i Marielund till 78,8 % i Seskarö.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Seskarö (69,9 %) och sitt svagaste i Nikkala (55,5 %). Partiet var största parti i samtliga 7 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Haparanda är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 12,2 % i kommunvalet mot 7,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,9 procentenheter.
- C +4,9
- V +3,8
- S −3,0
- SD −2,6
- M −1,3
Största parti i Haparanda sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Haparanda i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 31,5 % | 68,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 35,9 % | 69,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 36,7 % | 72,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 50,3 % | 70,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 60,4 % | 71,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 51,6 % | 66,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Haparanda 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Haparanda. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Grankullen | S | 57,9 % | S | 52,5 % | 73,9 % |
| Haparanda Norra | S | 60,0 % | S | 58,8 % | 63,0 % |
| Haparanda Södra | S | 59,6 % | S | 56,1 % | 63,5 % |
| Karungi | S | 56,2 % | S | 52,0 % | 74,8 % |
| Marielund | S | 69,6 % | S | 60,9 % | 61,9 % |
| Nikkala | S | 55,5 % | S | 55,0 % | 78,3 % |
| Seskarö | S | 69,9 % | S | 69,9 % | 78,8 % |
Fler kommuner i Norrbottens län
Hela valresultatet för Norrbottens län 2010 · Alla kommuner 2010