Valresultat Överkalix 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Överkalix med 61,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (56,1 %). Valdeltagandet var 83,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Överkalix ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 2 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,3 %
- Röstberättigade
- 3 001
- Avgivna röster
- 2 499
- Län
- Norrbottens län
Riksdagsvalet 2010 i Överkalix
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 516 | 61,0 % |
| VVänsterpartiet | 268 | 10,8 % |
| CCenterpartiet | 227 | 9,1 % |
| MModeraterna | 201 | 8,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 91 | 3,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 75 | 3,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 60 | 2,4 % |
| KDKristdemokraterna | 35 | 1,4 % |
| Övriga partier | 14 | 0,6 % |
Landstingsvalet 2010 i Överkalix
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 277 | 52,0 % |
| NSNS | 375 | 15,3 % |
| VVänsterpartiet | 276 | 11,2 % |
| CCenterpartiet | 242 | 9,9 % |
| MModeraterna | 118 | 4,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 57 | 2,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 50 | 2,0 % |
| Övriga partier | 59 | 2,4 % |
Kommunvalet 2010 i Överkalix
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 394 | 56,1 % |
| CCenterpartiet | 413 | 16,6 % |
| VVänsterpartiet | 401 | 16,1 % |
| MModeraterna | 111 | 4,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 73 | 2,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 65 | 2,6 % |
| Övriga partier | 26 | 1,0 % |
Partiernas utveckling i Överkalix 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Överkalix i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har SD gjort (+2,9 procentenheter).
- S
- V
- C
- M
- SD
- L
- MP
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 58,9 % | 61,0 % | 52,5 % | 46,7 % | 42,9 % | 36,5 % |
| V | 12,7 % | 10,8 % | 10,5 % | 10,5 % | 7,8 % | 7,6 % |
| C | 11,5 % | 9,1 % | 8,9 % | 8,8 % | 5,8 % | 8,4 % |
| M | 6,8 % | 8,1 % | 8,1 % | 7,8 % | 10,1 % | 13,4 % |
| SD | 0,8 % | 3,7 % | 13,0 % | 18,3 % | 23,3 % | 20,4 % |
| L | 2,4 % | 3,0 % | 1,8 % | 2,1 % | 1,8 % | 3,1 % |
| MP | 2,1 % | 2,4 % | 2,2 % | 1,1 % | 1,5 % | 1,2 % |
| KD | 2,5 % | 1,4 % | 1,1 % | 3,4 % | 5,7 % | 7,6 % |
| Övr | 2,4 % | 0,6 % | 1,9 % | 1,3 % | 1,1 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 76,5 % | 83,3 % | 85,4 % | 85,1 % | 81,3 % | 81,1 % |
Valdeltagande i Överkalix 2006–2026
Kommunen mot länet (Norrbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Överkalix 2010
Så skiljer sig Överkalix från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 61,0 % i Överkalix mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 30,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +30,3
- V +5,2
- C +2,6
Svagare än i riket
- M −22,0
- MP −4,9
- KD −4,2
- FP −4,0
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Sverigedemokraterna mest i Överkalix, från 0,8 % till 3,7 % (+2,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 11,5 % till 9,1 % (−2,3).
- SD +2,9
- C −2,3
- S +2,1
- V −2,0
- M +1,3
- KD −1,1
- FP +0,6
- MP +0,4
Valdeltagande i Överkalix
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 83,3 %, vilket är 1,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Överkalix på plats 196 av landets 290 kommuner.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Överkalix är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 16,6 % i kommunvalet mot 9,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,5 procentenheter.
- C +7,5
- V +5,4
- S −4,8
- M −3,6
- SD −2,7
- FP −0,4
Största parti i Överkalix sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Överkalix i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 36,5 % | 81,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 42,9 % | 81,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 46,7 % | 85,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 52,5 % | 85,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 61,0 % | 83,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 58,9 % | 76,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Överkalix 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 2 valdistrikten i Överkalix. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Överkalix nedre | S | 63,0 % | S | 57,8 % | 80,5 % |
| Överkalix övre | S | 58,3 % | S | 53,7 % | 80,2 % |
Fler kommuner i Norrbottens län
Hela valresultatet för Norrbottens län 2010 · Alla kommuner 2010