Valresultat Övertorneå 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Övertorneå med 52,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (47,8 %). Valdeltagandet var 80,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Övertorneå ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 80,8 %
- Röstberättigade
- 3 496
- Avgivna röster
- 2 824
- Län
- Norrbottens län
Riksdagsvalet 2010 i Övertorneå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 462 | 52,2 % |
| MModeraterna | 378 | 13,5 % |
| CCenterpartiet | 318 | 11,4 % |
| VVänsterpartiet | 293 | 10,5 % |
| KDKristdemokraterna | 95 | 3,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 94 | 3,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 78 | 2,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 72 | 2,6 % |
| Övriga partier | 11 | 0,4 % |
Landstingsvalet 2010 i Övertorneå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 254 | 42,6 % |
| NSNS | 567 | 19,3 % |
| VVänsterpartiet | 309 | 10,5 % |
| CCenterpartiet | 299 | 10,2 % |
| MModeraterna | 225 | 7,6 % |
| KDKristdemokraterna | 88 | 3,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 53 | 1,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 53 | 1,8 % |
| 10221022 | 51 | 1,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 30 | 1,0 % |
| Övriga partier | 13 | 0,4 % |
Kommunvalet 2010 i Övertorneå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 425 | 47,8 % |
| CCenterpartiet | 565 | 19,0 % |
| VVänsterpartiet | 385 | 12,9 % |
| NSNS | 201 | 6,7 % |
| MModeraterna | 133 | 4,5 % |
| KDKristdemokraterna | 80 | 2,7 % |
| ÖFAÖFA | 73 | 2,5 % |
| 333333 | 42 | 1,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 39 | 1,3 % |
| Övriga partier | 36 | 1,2 % |
Partiernas utveckling i Övertorneå 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Övertorneå i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (+8,3 procentenheter).
- S
- M
- C
- V
- KD
- SD
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 43,9 % | 52,2 % | 47,2 % | 39,5 % | 37,4 % | 34,5 % |
| M | 12,6 % | 13,5 % | 10,6 % | 9,6 % | 10,5 % | 13,6 % |
| C | 15,0 % | 11,4 % | 11,1 % | 16,3 % | 12,2 % | 8,4 % |
| V | 11,8 % | 10,5 % | 10,1 % | 9,4 % | 6,8 % | 7,1 % |
| KD | 4,6 % | 3,4 % | 3,6 % | 5,4 % | 8,9 % | 10,4 % |
| SD | 1,0 % | 3,4 % | 11,0 % | 16,2 % | 19,8 % | 20,1 % |
| L | 3,1 % | 2,8 % | 2,2 % | 1,7 % | 1,7 % | 2,8 % |
| MP | 2,6 % | 2,6 % | 2,8 % | 1,3 % | 1,6 % | 1,9 % |
| Övr | 5,4 % | 0,4 % | 1,5 % | 0,6 % | 1,0 % | 1,2 % |
| Valdeltagande | 72,7 % | 80,8 % | 80,5 % | 81,0 % | 78,2 % | 76,2 % |
Valdeltagande i Övertorneå 2006–2026
Kommunen mot länet (Norrbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Övertorneå 2010
Så skiljer sig Övertorneå från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 52,2 % i Övertorneå mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 21,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +21,5
- V +4,9
- C +4,8
Svagare än i riket
- M −16,6
- MP −4,8
- FP −4,3
- SD −2,3
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Socialdemokraterna mest i Övertorneå, från 43,9 % till 52,2 % (+8,3 procentenheter). Störst tapp gjorde SJVP, som gick från 4,3 % till 0,0 % (−4,3).
- S +8,3
- SJVP −4,3
- C −3,7
- SD +2,4
- V −1,3
- KD −1,2
- M +0,9
- FP −0,3
Valdeltagande i Övertorneå
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 80,8 %, vilket är 3,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Övertorneå på plats 262 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Övertorneå är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 72,1 % i Övertorneå till 82,6 % i Svanstein.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Svanstein (57,6 %) och sitt svagaste i Kuivakangas (46,6 %). Partiet var största parti i samtliga 4 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Övertorneå är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 4,5 % i kommunvalet mot 13,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,0 procentenheter.
- M −9,0
- C +7,6
- S −4,4
- SD −2,7
- V +2,5
- KD −0,7
Största parti i Övertorneå sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Övertorneå i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 34,5 % | 76,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 37,4 % | 78,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 39,5 % | 81,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 47,2 % | 80,5 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 52,2 % | 80,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 43,9 % | 72,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Övertorneå 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Övertorneå. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Hedenäset | S | 53,6 % | S | 45,1 % | 74,6 % |
| Kuivakangas | S | 46,6 % | S | 40,3 % | 78,6 % |
| Svanstein | S | 57,6 % | S | 53,9 % | 82,6 % |
| Övertorneå | S | 54,7 % | S | 50,8 % | 72,1 % |
Fler kommuner i Norrbottens län
Hela valresultatet för Norrbottens län 2010 · Alla kommuner 2010