Valresultat Övertorneå 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Övertorneå med 39,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,8 %). Valdeltagandet var 81,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Övertorneå ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 81,0 %
- Röstberättigade
- 3 273
- Avgivna röster
- 2 652
- Län
- Norrbottens län
Riksdagsvalet 2018 i Övertorneå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 040 | 39,5 % |
| CCenterpartiet | 429 | 16,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 426 | 16,2 % |
| MModeraterna | 253 | 9,6 % |
| VVänsterpartiet | 247 | 9,4 % |
| KDKristdemokraterna | 142 | 5,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 45 | 1,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 35 | 1,3 % |
| Övriga partier | 16 | 0,6 % |
Landstingsvalet 2018 i Övertorneå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SJVSJV | 1 170 | 42,6 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 758 | 27,6 % |
| CCenterpartiet | 259 | 9,4 % |
| VVänsterpartiet | 174 | 6,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 161 | 5,9 % |
| KDKristdemokraterna | 97 | 3,5 % |
| MModeraterna | 78 | 2,8 % |
| Övriga partier | 47 | 1,7 % |
Kommunvalet 2018 i Övertorneå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 023 | 36,8 % |
| CCenterpartiet | 669 | 24,0 % |
| SJVSJV | 277 | 10,0 % |
| KDKristdemokraterna | 221 | 7,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 197 | 7,1 % |
| VVänsterpartiet | 162 | 5,8 % |
| PrtPrt | 115 | 4,1 % |
| ÖFAÖFA | 90 | 3,2 % |
| Övriga partier | 29 | 1,0 % |
Partiernas utveckling i Övertorneå 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Övertorneå i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−7,7 procentenheter).
- S
- C
- SD
- M
- V
- KD
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 43,9 % | 52,2 % | 47,2 % | 39,5 % | 37,4 % | 34,5 % |
| C | 15,0 % | 11,4 % | 11,1 % | 16,3 % | 12,2 % | 8,4 % |
| SD | 1,0 % | 3,4 % | 11,0 % | 16,2 % | 19,8 % | 20,1 % |
| M | 12,6 % | 13,5 % | 10,6 % | 9,6 % | 10,5 % | 13,6 % |
| V | 11,8 % | 10,5 % | 10,1 % | 9,4 % | 6,8 % | 7,1 % |
| KD | 4,6 % | 3,4 % | 3,6 % | 5,4 % | 8,9 % | 10,4 % |
| L | 3,1 % | 2,8 % | 2,2 % | 1,7 % | 1,7 % | 2,8 % |
| MP | 2,6 % | 2,6 % | 2,8 % | 1,3 % | 1,6 % | 1,9 % |
| Övr | 5,4 % | 0,4 % | 1,5 % | 0,6 % | 1,0 % | 1,2 % |
| Valdeltagande | 72,7 % | 80,8 % | 80,5 % | 81,0 % | 78,2 % | 76,2 % |
Valdeltagande i Övertorneå 2006–2026
Kommunen mot länet (Norrbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Övertorneå 2018
Så skiljer sig Övertorneå från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 39,5 % i Övertorneå mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 11,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +11,2
- C +7,7
- V +1,4
Svagare än i riket
- M −10,2
- L −3,8
- MP −3,1
- SD −1,4
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Centerpartiet mest i Övertorneå, från 11,1 % till 16,3 % (+5,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 47,2 % till 39,5 % (−7,7).
- S −7,7
- C +5,2
- SD +5,2
- KD +1,8
- MP −1,5
- M −1,0
- FI −1,0
- V −0,7
Valdeltagande i Övertorneå
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 81,0 %, vilket är 6,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Övertorneå på plats 285 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Övertorneå är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 57,9 % i Kuivakangas till 78,2 % i Svanstein.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Svanstein (41,3 %) och sitt svagaste i Kuivakangas (36,5 %). Partiet var största parti i samtliga 4 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Övertorneå är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 7,1 % i kommunvalet mot 16,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,1 procentenheter.
- SD −9,1
- M −9,0
- C +7,7
- V −3,6
- S −2,7
- KD +2,5
Största parti i Övertorneå sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Övertorneå i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 34,5 % | 76,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 37,4 % | 78,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 39,5 % | 81,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 47,2 % | 80,5 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 52,2 % | 80,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 43,9 % | 72,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Övertorneå 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Övertorneå. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Hedenäset | S | 39,6 % | S | 33,3 % | 64,6 % |
| Kuivakangas | S | 36,5 % | S | 33,2 % | 57,9 % |
| Svanstein | S | 41,3 % | S | 28,4 % | 78,2 % |
| Övertorneå | S | 41,1 % | S | 43,3 % | 77,3 % |
Fler kommuner i Norrbottens län
Hela valresultatet för Norrbottens län 2018 · Alla kommuner 2018