Valresultat Pajala 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Pajala med 37,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,2 %). Valdeltagandet var 81,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Pajala ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.

Se Pajala på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
81,4 %
Röstberättigade
4 720
Avgivna röster
3 842
Län
Norrbottens län

Riksdagsvalet 2018 i Pajala

Riksdagsvalet 2018 i Pajala: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 43437,7 %
VVänsterpartiet76220,0 %
SDSverigedemokraterna62716,5 %
MModeraterna3599,4 %
KDKristdemokraterna2817,4 %
CCenterpartiet1935,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)571,5 %
MPMiljöpartiet de gröna551,4 %
Övriga partier401,1 %

Landstingsvalet 2018 i Pajala

Landstingsvalet 2018 i Pajala: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SJVSJV1 48738,9 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna90423,6 %
VVänsterpartiet60815,9 %
KDKristdemokraterna2476,5 %
MModeraterna2015,3 %
SDSverigedemokraterna1874,9 %
CCenterpartiet1002,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)411,1 %
Övriga partier521,4 %

Kommunvalet 2018 i Pajala

Kommunvalet 2018 i Pajala: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 11129,2 %
FrSFrS72719,1 %
VVänsterpartiet69018,1 %
KDKristdemokraterna53914,2 %
MModeraterna2777,3 %
SJVSJV2115,5 %
CCenterpartiet892,3 %
SDSverigedemokraterna772,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)531,4 %
Övriga partier290,8 %

Partiernas utveckling i Pajala 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Pajala i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−8,5 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • V
  • SD
  • M
  • KD
  • C
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Pajala per valår
Parti200620102014201820222026
S46,1 %51,3 %46,2 %37,7 %35,3 %31,3 %
V23,2 %18,8 %17,9 %20,0 %15,1 %14,6 %
SD1,3 %3,9 %11,4 %16,5 %23,3 %24,6 %
M9,9 %12,6 %9,5 %9,4 %9,6 %10,3 %
KD5,7 %5,5 %5,3 %7,4 %8,3 %8,6 %
C4,7 %3,2 %3,3 %5,1 %3,5 %3,7 %
L2,1 %2,1 %1,6 %1,5 %1,5 %2,4 %
MP1,9 %2,1 %2,3 %1,4 %2,1 %2,3 %
Övr5,1 %0,4 %2,6 %1,1 %1,3 %2,3 %
Valdeltagande74,3 %81,5 %80,9 %81,4 %79,5 %78,9 %

Valdeltagande i Pajala 2006–2026

Kommunen mot länet (Norrbotten).

7075808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Pajala 2018

Så skiljer sig Pajala från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Vänsterpartiet, som fick 20,0 % i Pajala mot 8,0 % i hela landet — en skillnad på 12,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • V +12,0
  • S +9,4
  • KD +1,1

Svagare än i riket

  • M −10,4
  • L −4,0
  • C −3,5
  • MP −3,0

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Pajala, från 11,4 % till 16,5 % (+5,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 46,2 % till 37,7 % (−8,5).

  • S −8,5
  • SD +5,1
  • KD +2,1
  • V +2,1
  • C +1,8
  • FI −1,7
  • MP −0,8
  • M −0,1

Valdeltagande i Pajala

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 81,4 %, vilket är 5,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Pajala på plats 284 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Pajala är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,2 % i Korpilombolo till 82,5 % i Tärendö.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Korpilombolo (46,0 %) och sitt svagaste i Pajala (33,8 %). Partiet var största parti i samtliga 5 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Pajala är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 2,0 % i kommunvalet mot 16,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 14,4 procentenheter.

  • SD −14,4
  • S −8,4
  • KD +6,8
  • C −2,7
  • M −2,1
  • V −1,9

Största parti i Pajala sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Pajala i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Pajala per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna31,3 %78,9 %
2022Socialdemokraterna35,3 %79,5 %
2018Socialdemokraterna37,7 %81,4 %
2014Socialdemokraterna46,2 %80,9 %
2010Socialdemokraterna51,3 %81,5 %
2006Socialdemokraterna46,1 %74,3 %

Valresultat per valdistrikt i Pajala 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Pajala. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Pajala, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Junosuando-KangosS37,4 %S44,6 %78,4 %
KorpilomboloS46,0 %S48,1 %76,2 %
Muodoslompolo-KaunisvaaraS35,2 %V29,6 %77,0 %
PajalaS33,8 %FrS32,0 %79,2 %
TärendöS45,4 %S57,1 %82,5 %

Utforska valdistrikten i Pajala på kartan

Fler kommuner i Norrbottens län

Hela valresultatet för Norrbottens län 2018 · Alla kommuner 2018