Valresultat Boden 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Boden med 41,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (34,2 %). Valdeltagandet var 88,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Boden ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 22 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,0 %
- Röstberättigade
- 21 934
- Avgivna röster
- 19 291
- Län
- Norrbottens län
Riksdagsvalet 2018 i Boden
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 980 | 41,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 393 | 17,8 % |
| MModeraterna | 2 736 | 14,3 % |
| VVänsterpartiet | 1 547 | 8,1 % |
| CCenterpartiet | 1 190 | 6,2 % |
| KDKristdemokraterna | 881 | 4,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 690 | 3,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 424 | 2,2 % |
| Övriga partier | 269 | 1,4 % |
Landstingsvalet 2018 i Boden
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SJVSJV | 6 746 | 35,4 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 885 | 30,9 % |
| MModeraterna | 1 725 | 9,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 388 | 7,3 % |
| VVänsterpartiet | 1 118 | 5,9 % |
| CCenterpartiet | 676 | 3,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 578 | 3,0 % |
| KDKristdemokraterna | 453 | 2,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 365 | 1,9 % |
| Övriga partier | 133 | 0,7 % |
Kommunvalet 2018 i Boden
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 555 | 34,2 % |
| MModeraterna | 3 075 | 16,0 % |
| ASBASB | 2 338 | 12,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 806 | 9,4 % |
| SJVSJV | 1 557 | 8,1 % |
| VVänsterpartiet | 1 227 | 6,4 % |
| CCenterpartiet | 1 028 | 5,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 567 | 3,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 407 | 2,1 % |
| KDKristdemokraterna | 327 | 1,7 % |
| FIFeministiskt initiativ | 226 | 1,2 % |
| Övriga partier | 73 | 0,4 % |
Partiernas utveckling i Boden 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Boden i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−4,7 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- C
- KD
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 49,1 % | 49,8 % | 46,5 % | 41,8 % | 42,2 % | 38,1 % |
| SD | 1,8 % | 4,6 % | 14,7 % | 17,8 % | 22,7 % | 19,7 % |
| M | 17,8 % | 20,9 % | 15,4 % | 14,3 % | 14,7 % | 17,5 % |
| V | 8,8 % | 7,9 % | 6,6 % | 8,1 % | 5,2 % | 5,4 % |
| C | 5,5 % | 3,6 % | 3,7 % | 6,2 % | 4,8 % | 5,3 % |
| KD | 4,7 % | 3,2 % | 2,8 % | 4,6 % | 4,5 % | 5,7 % |
| L | 4,2 % | 4,7 % | 4,1 % | 3,6 % | 2,3 % | 3,4 % |
| MP | 2,8 % | 4,2 % | 3,6 % | 2,2 % | 2,5 % | 3,3 % |
| Övr | 5,2 % | 1,0 % | 2,6 % | 1,4 % | 1,1 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 81,8 % | 86,1 % | 86,5 % | 88,0 % | 85,4 % | 84,6 % |
Valdeltagande i Boden 2006–2026
Kommunen mot länet (Norrbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Boden 2018
Så skiljer sig Boden från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 41,8 % i Boden mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 13,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +13,5
- SD +0,2
- V +0,1
Svagare än i riket
- M −5,5
- C −2,4
- MP −2,2
- L −1,9
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Boden, från 14,7 % till 17,8 % (+3,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 46,5 % till 41,8 % (−4,7).
- S −4,7
- SD +3,1
- C +2,6
- KD +1,8
- FI −1,5
- V +1,5
- MP −1,4
- M −1,1
Valdeltagande i Boden
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 88,0 %, vilket är 0,8 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Boden på plats 114 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Boden är indelad i 22 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,1 % i Sveafältet till 91,8 % i Torpgärdan S.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Centralskolan (48,6 %) och sitt svagaste i Bredåker (35,3 %). Partiet var största parti i samtliga 22 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Boden är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 9,4 % i kommunvalet mot 17,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,3 procentenheter.
- SD −8,3
- S −7,6
- KD −2,9
- M +1,7
- V −1,7
- C −0,9
- L −0,7
Största parti i Boden sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Boden i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 38,1 % | 84,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 42,2 % | 85,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 41,8 % | 88,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 46,5 % | 86,5 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 49,8 % | 86,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 49,1 % | 81,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Boden 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 22 valdistrikten i Boden. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bodsvedjan | S | 39,1 % | S | 35,8 % | 88,2 % |
| Bredåker | S | 35,3 % | S | 23,2 % | 89,5 % |
| Centralskolan | S | 48,6 % | S | 40,4 % | 77,8 % |
| Erikslund | S | 37,4 % | S | 31,1 % | 84,2 % |
| Fagernäs | S | 40,8 % | S | 32,1 % | 86,6 % |
| Gunnarsbyn | S | 46,4 % | ASB | 35,1 % | 84,3 % |
| Harads | S | 43,8 % | S | 30,2 % | 79,5 % |
| Heden | S | 38,9 % | S | 28,1 % | 89,1 % |
| Prästholmen | S | 47,0 % | S | 38,2 % | 82,9 % |
| Ringvägen | S | 43,1 % | S | 34,2 % | 79,7 % |
| Sanden | S | 39,9 % | S | 33,4 % | 82,6 % |
| Skogså | S | 39,1 % | S | 29,7 % | 89,0 % |
| Stadshuset | S | 46,5 % | S | 40,8 % | 81,3 % |
| Svartbjörsbyn | S | 42,1 % | S | 34,6 % | 87,9 % |
| Sveafältet | S | 39,7 % | S | 37,2 % | 77,1 % |
| Sävast | S | 44,8 % | S | 38,4 % | 90,8 % |
| Sävastön | S | 37,5 % | S | 30,0 % | 89,3 % |
| Torpgärdan N | S | 39,7 % | S | 34,4 % | 85,1 % |
| Torpgärdan S | S | 43,7 % | S | 38,9 % | 91,8 % |
| Trångfors | S | 44,4 % | S | 34,5 % | 90,9 % |
| Unbyn | S | 41,1 % | S | 27,0 % | 90,7 % |
| Vittjärv | S | 39,0 % | S | 30,6 % | 87,6 % |
Fler kommuner i Norrbottens län
Hela valresultatet för Norrbottens län 2018 · Alla kommuner 2018