Valresultat Luleå 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Luleå med 39,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (37,5 %). Valdeltagandet var 89,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Luleå ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 44 valdistrikt.

Se Luleå på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
89,0 %
Röstberättigade
60 185
Avgivna röster
53 589
Län
Norrbottens län

Riksdagsvalet 2018 i Luleå

Riksdagsvalet 2018 i Luleå: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna20 72739,0 %
MModeraterna8 17915,4 %
SDSverigedemokraterna7 10313,4 %
VVänsterpartiet5 56710,5 %
CCenterpartiet4 0067,5 %
KDKristdemokraterna2 5444,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 3234,4 %
MPMiljöpartiet de gröna1 8973,6 %
Övriga partier8361,6 %

Landstingsvalet 2018 i Luleå

Landstingsvalet 2018 i Luleå: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna17 22132,6 %
SJVSJV11 85722,4 %
MModeraterna6 07911,5 %
VVänsterpartiet4 8849,2 %
SDSverigedemokraterna3 1195,9 %
CCenterpartiet2 9595,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 6915,1 %
MPMiljöpartiet de gröna1 6703,2 %
KDKristdemokraterna1 5773,0 %
RSRS5761,1 %
Övriga partier2340,4 %

Kommunvalet 2018 i Luleå

Kommunvalet 2018 i Luleå: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna19 89537,5 %
MModeraterna7 84814,8 %
VVänsterpartiet5 43910,3 %
CCenterpartiet3 9887,5 %
SDSverigedemokraterna3 6977,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 7365,2 %
SJVSJV2 3954,5 %
KDKristdemokraterna2 0253,8 %
MPMiljöpartiet de gröna1 9773,7 %
RSRS1 6213,1 %
LPoLPo1 1222,1 %
Övriga partier2580,5 %

Partiernas utveckling i Luleå 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Luleå i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−5,7 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • V
  • C
  • KD
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Luleå per valår
Parti200620102014201820222026
S47,3 %45,9 %44,7 %39,0 %39,5 %36,1 %
M16,9 %20,1 %15,9 %15,4 %15,7 %18,3 %
SD1,3 %3,5 %8,8 %13,4 %17,4 %15,0 %
V8,5 %7,7 %7,5 %10,5 %7,2 %7,4 %
C6,6 %5,0 %4,6 %7,5 %5,9 %5,8 %
KD4,4 %3,5 %3,2 %4,8 %5,3 %6,3 %
L5,9 %5,7 %4,4 %4,4 %3,6 %4,2 %
MP5,6 %7,2 %6,6 %3,6 %4,3 %5,6 %
Övr3,5 %1,5 %4,2 %1,6 %1,1 %1,4 %
Valdeltagande82,4 %87,2 %87,6 %89,0 %86,9 %86,2 %

Valdeltagande i Luleå 2006–2026

Kommunen mot länet (Norrbotten).

8082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Luleå 2018

Så skiljer sig Luleå från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 39,0 % i Luleå mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 10,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +10,7
  • V +2,5

Svagare än i riket

  • M −4,5
  • SD −4,2
  • KD −1,5
  • L −1,1

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Luleå, från 8,8 % till 13,4 % (+4,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 44,7 % till 39,0 % (−5,7).

  • S −5,7
  • SD +4,5
  • MP −3,1
  • V +3,0
  • C +2,9
  • FI −2,6
  • KD +1,6
  • ÖVR −1,2

Valdeltagande i Luleå

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 89,0 %, vilket är 1,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Luleå på plats 58 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Luleå är indelad i 44 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 77,2 % i Södra Örnäset till 92,4 % i Hammaren.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Norra Örnäset (48,3 %) och sitt svagaste i Porsön-Björsbyn (18,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 43, Moderaterna i 1 av 44 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Luleå är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 7,0 % i kommunvalet mot 13,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,4 procentenheter.

  • SD −6,4
  • S −1,4
  • KD −1,0
  • L +0,8
  • M −0,6
  • V −0,2
  • MP +0,2
  • C −0,0

Största parti i Luleå sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Luleå i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Luleå per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna36,1 %86,2 %
2022Socialdemokraterna39,5 %86,9 %
2018Socialdemokraterna39,0 %89,0 %
2014Socialdemokraterna44,7 %87,6 %
2010Socialdemokraterna45,9 %87,2 %
2006Socialdemokraterna47,3 %82,4 %

Valresultat per valdistrikt i Luleå 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 44 valdistrikten i Luleå. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Luleå, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Alvik-ErsnäsS37,8 %S32,4 %90,8 %
Antnäs-MåttsundS40,4 %S38,4 %92,0 %
Avan-Bälinge-KlöverträskS32,0 %S28,8 %87,9 %
Bensbyn-BrändönS32,7 %S30,8 %91,4 %
Bergstaden-Gäddvik-KallaxS38,8 %S37,0 %85,9 %
BergvikenS42,3 %S42,1 %85,0 %
Björkskatan norraS44,7 %S41,2 %90,5 %
Björkskatan södraS42,7 %S41,7 %86,9 %
Bredviken-LerbäckenS45,5 %S43,8 %90,5 %
Gamla Bergnäset-TrollstadenS31,9 %S35,6 %90,1 %
GammelstadS39,9 %S34,7 %84,2 %
Gültsauudden-Norra hamnS37,6 %S37,1 %87,3 %
HammarenS44,3 %S40,9 %92,4 %
Hertsö centrumS48,2 %S45,0 %83,3 %
Hertsö ängarS45,9 %S44,6 %84,3 %
HertsölundS47,3 %S47,2 %84,1 %
Jämtön-VitåS42,7 %S33,3 %87,6 %
KallkällanS39,7 %S36,5 %86,9 %
Kronan-BurströmskaS38,7 %S42,2 %90,1 %
Kulturens husS35,6 %S38,7 %88,7 %
KöpmantorgetS39,6 %S40,3 %86,6 %
Lulsundet-HällbackenS37,2 %S40,0 %92,2 %
MalmuddenS42,4 %S40,6 %87,0 %
MjölkuddenS41,7 %S44,1 %89,3 %
MunkebergS42,1 %S41,5 %87,9 %
Niemisel-PrästholmS31,6 %LPo34,9 %84,7 %
Norra ÖrnäsetS48,3 %S44,5 %83,7 %
Notviken-KarlsvikS34,9 %S36,9 %89,3 %
PersönS30,3 %S29,9 %87,8 %
PorsöbergetS40,3 %S36,4 %86,2 %
Porsön-BjörsbynM28,2 %M28,7 %86,6 %
PorsöuddenS28,2 %S27,2 %83,5 %
RutvikS38,4 %S37,7 %91,4 %
RåneåS40,5 %S37,0 %85,8 %
SkurholmenS41,1 %S39,3 %86,6 %
StadsparkenS39,2 %S38,7 %85,2 %
StadsönS45,5 %S41,4 %87,7 %
SunderbynS36,7 %S33,0 %90,8 %
Svartöstaden-LövskatanS34,6 %S30,5 %84,0 %
Södra ÖrnäsetS39,9 %S34,8 %77,2 %
TunaS43,8 %S39,5 %79,7 %
Varvet-Södra hamnS41,7 %S39,7 %90,0 %
ÖhemmanetS42,0 %S38,5 %88,7 %
ÖstermalmS37,2 %S37,6 %86,4 %

Utforska valdistrikten i Luleå på kartan

Fler kommuner i Norrbottens län

Hela valresultatet för Norrbottens län 2018 · Alla kommuner 2018