Valresultat Arvidsjaur 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Arvidsjaur med 44,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,7 %). Valdeltagandet var 85,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Arvidsjaur ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 3 valdistrikt.

Se Arvidsjaur på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,4 %
Röstberättigade
4 963
Avgivna röster
4 240
Län
Norrbottens län

Riksdagsvalet 2018 i Arvidsjaur

Riksdagsvalet 2018 i Arvidsjaur: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 86444,6 %
SDSverigedemokraterna68616,4 %
VVänsterpartiet44110,6 %
CCenterpartiet3909,3 %
MModeraterna3889,3 %
KDKristdemokraterna1633,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1503,6 %
Övriga partier932,2 %

Landstingsvalet 2018 i Arvidsjaur

Landstingsvalet 2018 i Arvidsjaur: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SJVSJV1 67340,7 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 24530,3 %
CCenterpartiet3588,7 %
VVänsterpartiet3267,9 %
SDSverigedemokraterna1874,5 %
MModeraterna1433,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1012,5 %
KDKristdemokraterna501,2 %
Övriga partier320,8 %

Kommunvalet 2018 i Arvidsjaur

Kommunvalet 2018 i Arvidsjaur: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 52636,7 %
CCenterpartiet1 42834,3 %
VVänsterpartiet55013,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3618,7 %
MModeraterna1704,1 %
SDSverigedemokraterna982,4 %
Övriga partier270,6 %

Partiernas utveckling i Arvidsjaur 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Arvidsjaur i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−7,5 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • V
  • C
  • M
  • KD
  • L
  • Övr
  • MP
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Arvidsjaur per valår
Parti200620102014201820222026
S57,8 %54,0 %52,1 %44,6 %42,0 %36,5 %
SD1,0 %4,5 %13,1 %16,4 %24,0 %20,8 %
V12,6 %11,1 %10,2 %10,6 %7,1 %6,5 %
C7,6 %7,2 %6,2 %9,3 %5,6 %5,8 %
M10,1 %13,4 %10,1 %9,3 %10,8 %15,8 %
KD2,1 %2,0 %1,8 %3,9 %5,1 %6,6 %
L3,8 %4,1 %3,1 %3,6 %3,2 %3,7 %
Övr3,4 %1,1 %1,8 %1,3 %0,9 %1,7 %
MP1,6 %2,6 %1,6 %0,9 %1,3 %2,7 %
Valdeltagande80,1 %84,1 %85,0 %85,4 %85,0 %83,8 %

Valdeltagande i Arvidsjaur 2006–2026

Kommunen mot länet (Norrbotten).

8082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Arvidsjaur 2018

Så skiljer sig Arvidsjaur från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 44,6 % i Arvidsjaur mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 16,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +16,4
  • V +2,6
  • C +0,7

Svagare än i riket

  • M −10,5
  • KD −2,4
  • L −1,9
  • SD −1,1

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Arvidsjaur, från 13,1 % till 16,4 % (+3,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 52,1 % till 44,6 % (−7,5).

  • S −7,5
  • SD +3,4
  • C +3,1
  • KD +2,1
  • FI −0,9
  • M −0,9
  • MP −0,7
  • L +0,5

Valdeltagande i Arvidsjaur

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 85,4 %, vilket är 1,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Arvidsjaur på plats 231 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Arvidsjaur är indelad i 3 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,2 % i Arvidsjaur Norra till 84,6 % i Arvidsjaur Östra.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Arvidsjaur Västra (49,0 %) och sitt svagaste i Arvidsjaur Östra (43,2 %). Partiet var största parti i samtliga 3 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Arvidsjaur är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 34,3 % i kommunvalet mot 9,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 25,0 procentenheter.

  • C +25,0
  • SD −14,1
  • S −8,0
  • M −5,2
  • L +5,1
  • KD −3,6
  • V +2,7

Största parti i Arvidsjaur sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Arvidsjaur i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Arvidsjaur per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna36,5 %83,8 %
2022Socialdemokraterna42,0 %85,0 %
2018Socialdemokraterna44,6 %85,4 %
2014Socialdemokraterna52,1 %85,0 %
2010Socialdemokraterna54,0 %84,1 %
2006Socialdemokraterna57,8 %80,1 %

Valresultat per valdistrikt i Arvidsjaur 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 3 valdistrikten i Arvidsjaur. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Arvidsjaur, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Arvidsjaur NorraS43,9 %S35,2 %80,2 %
Arvidsjaur VästraS49,0 %S42,0 %82,6 %
Arvidsjaur ÖstraS43,2 %C39,4 %84,6 %

Utforska valdistrikten i Arvidsjaur på kartan

Fler kommuner i Norrbottens län

Hela valresultatet för Norrbottens län 2018 · Alla kommuner 2018