Valresultat Luleå 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Luleå med 36,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,7 %). Valdeltagandet var 86,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Luleå ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 49 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,2 %
- Röstberättigade
- 62 920
- Avgivna röster
- 54 251
- Län
- Norrbottens län
Riksdagsvalet 2026 i Luleå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 19 396 | 36,1 % |
| MModeraterna | 9 823 | 18,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 8 035 | 15,0 % |
| VVänsterpartiet | 3 953 | 7,4 % |
| KDKristdemokraterna | 3 375 | 6,3 % |
| CCenterpartiet | 3 091 | 5,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 989 | 5,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 260 | 4,2 % |
| Övriga partier | 774 | 1,4 % |
Regionvalet 2026 i Luleå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 19 495 | 36,5 % |
| MModeraterna | 9 881 | 18,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 621 | 10,5 % |
| VVänsterpartiet | 4 468 | 8,4 % |
| KDKristdemokraterna | 3 789 | 7,1 % |
| CCenterpartiet | 3 288 | 6,2 % |
| SjukvSjukvårdspartiet | 3 168 | 5,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 118 | 4,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 411 | 2,6 % |
| Övriga partier | 223 | 0,4 % |
Kommunvalet 2026 i Luleå — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Luleå har 61 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 23 mandat (−1 sedan 2022), följt av Moderaterna med 12 och Sverigedemokraterna med 6.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 19 678 | 36,7 % | 23(−1) |
| MModeraterna | 10 334 | 19,3 % | 12(+2) |
| SDSverigedemokraterna | 5 559 | 10,4 % | 6(±0) |
| VVänsterpartiet | 3 836 | 7,1 % | 4(−2) |
| CCenterpartiet | 3 666 | 6,8 % | 4(±0) |
| KDKristdemokraterna | 3 666 | 6,8 % | 4(±0) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 455 | 4,6 % | 3(+1) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 211 | 4,1 % | 3(±0) |
| SATRSocialistiskt Alternativ tidigare Rättvisepartiet Socialisterna | 1 422 | 2,7 % | 2(±0) |
| SjukvSjukvårdspartiet | 657 | 1,2 % | |
| Övriga partier | 171 | 0,3 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Luleå 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Luleå i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−3,4 procentenheter).
- S
- M
- SD
- V
- KD
- C
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 47,3 % | 45,9 % | 44,7 % | 39,0 % | 39,5 % | 36,1 % |
| M | 16,9 % | 20,1 % | 15,9 % | 15,4 % | 15,7 % | 18,3 % |
| SD | 1,3 % | 3,5 % | 8,8 % | 13,4 % | 17,4 % | 15,0 % |
| V | 8,5 % | 7,7 % | 7,5 % | 10,5 % | 7,2 % | 7,4 % |
| KD | 4,4 % | 3,5 % | 3,2 % | 4,8 % | 5,3 % | 6,3 % |
| C | 6,6 % | 5,0 % | 4,6 % | 7,5 % | 5,9 % | 5,8 % |
| MP | 5,6 % | 7,2 % | 6,6 % | 3,6 % | 4,3 % | 5,6 % |
| L | 5,9 % | 5,7 % | 4,4 % | 4,4 % | 3,6 % | 4,2 % |
| Övr | 3,5 % | 1,5 % | 4,2 % | 1,6 % | 1,1 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 82,4 % | 87,2 % | 87,6 % | 89,0 % | 86,9 % | 86,2 % |
Valdeltagande i Luleå 2006–2026
Kommunen mot länet (Norrbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Luleå 2026
Så skiljer sig Luleå från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Socialdemokraterna, som fick 36,1 % i Luleå mot 28,0 % i hela landet — en skillnad på 8,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +8,1
- KD +0,1
Svagare än i riket
- SD −2,5
- M −1,6
- C −1,3
- L −1,1
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Luleå, från 15,7 % till 18,3 % (+2,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 39,5 % till 36,1 % (−3,4).
- S −3,4
- M +2,6
- SD −2,4
- MP +1,2
- KD +1,0
- L +0,6
- V +0,2
- C −0,1
Valdeltagande i Luleå
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 86,2 %, vilket är 1,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Luleå på plats 85 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Luleå är indelad i 49 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 74,2 % i Södra Örnäset till 92,7 % i Hällbacken.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hertsöcentrum (47,6 %) och sitt svagaste i Universitetet (24,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 47, Moderaterna i 1, Sverigedemokraterna i 1 av 49 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Luleå är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 10,4 % i kommunvalet mot 15,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,6 procentenheter.
- SD −4,6
- C +1,1
- MP −1,0
- M +1,0
- S +0,6
- KD +0,5
- V −0,2
- L −0,1
Största parti i Luleå sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Luleå i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 36,1 % | 86,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 39,5 % | 86,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 39,0 % | 89,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 44,7 % | 87,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 45,9 % | 87,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 47,3 % | 82,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Luleå 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 49 valdistrikten i Luleå. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alvik-Ersnäs | S | 33,2 % | S | 30,9 % | 89,2 % |
| Antnäs-Måttsund | S | 33,1 % | S | 31,1 % | 90,5 % |
| Avan-Bälinge-Klöverträsk | S | 28,3 % | S | 26,9 % | 86,7 % |
| Bensbyn-Brändön | S | 29,5 % | S | 27,6 % | 90,0 % |
| Bergstaden | S | 39,2 % | S | 40,8 % | 79,2 % |
| Bergviken | S | 40,5 % | S | 40,7 % | 80,9 % |
| Björkskatan norra | S | 40,5 % | S | 41,9 % | 87,4 % |
| Björkskatan södra | S | 40,7 % | S | 39,5 % | 86,1 % |
| Bredviken-Lerbäcken | S | 41,5 % | S | 43,0 % | 87,4 % |
| Burströmska | S | 43,1 % | S | 44,2 % | 84,7 % |
| G:a Bergnäset-Kallax-Gäddvik | S | 31,2 % | S | 32,9 % | 87,4 % |
| Gammelstad | S | 36,8 % | S | 38,2 % | 86,9 % |
| Gültzauudden-Norra hamn | S | 39,6 % | S | 39,2 % | 83,3 % |
| Hammaren | S | 43,7 % | S | 43,9 % | 92,0 % |
| Hertsöcentrum | S | 47,6 % | S | 49,6 % | 78,0 % |
| Hertsölund | S | 41,2 % | S | 41,4 % | 79,2 % |
| Hertsöängar | S | 37,0 % | S | 39,5 % | 80,1 % |
| Hällbacken | S | 29,0 % | S | 32,3 % | 92,7 % |
| Jämtön-Vitå | S | 32,7 % | S | 26,7 % | 86,8 % |
| Kallkällan | S | 38,5 % | S | 38,9 % | 83,1 % |
| Klintbacken | S | 33,3 % | S | 36,2 % | 82,9 % |
| Kronan | S | 34,0 % | S | 36,4 % | 84,0 % |
| Kulturens hus | S | 36,3 % | S | 34,6 % | 78,6 % |
| Köpmantorget | S | 37,2 % | S | 37,9 % | 83,8 % |
| Lillporsön | S | 24,9 % | S | 28,2 % | 81,9 % |
| Lulsundet | S | 36,5 % | S | 39,3 % | 87,4 % |
| Malmudden | S | 41,5 % | S | 39,5 % | 82,0 % |
| Mjölkudden | S | 43,5 % | S | 46,5 % | 84,8 % |
| Munkeberg | S | 36,9 % | S | 37,5 % | 84,3 % |
| Niemisel-Prästholm | SD | 28,7 % | S | 26,0 % | 80,9 % |
| Norra Örnäset | S | 42,6 % | S | 41,0 % | 78,8 % |
| Notviken | S | 35,9 % | S | 36,8 % | 79,2 % |
| Persön | S | 25,0 % | S | 26,5 % | 84,2 % |
| Porsöberget | S | 37,5 % | S | 36,8 % | 89,8 % |
| Porsöudden | S | 37,8 % | S | 36,5 % | 76,2 % |
| Rutvik | S | 30,4 % | S | 32,1 % | 87,7 % |
| Råneå | S | 33,6 % | S | 33,6 % | 81,5 % |
| Skurholmen | S | 39,0 % | S | 36,7 % | 82,5 % |
| Stadsparken | S | 39,0 % | S | 40,2 % | 84,2 % |
| Stadsön | S | 40,7 % | S | 41,1 % | 84,0 % |
| Sunderbyn | S | 33,3 % | S | 33,1 % | 89,7 % |
| Svartöstan-Lövskatan | S | 35,0 % | S | 33,0 % | 83,4 % |
| Södra hamn | S | 40,0 % | S | 41,1 % | 86,0 % |
| Södra Örnäset | S | 36,5 % | S | 35,4 % | 74,2 % |
| Trollstaden | S | 30,7 % | S | 35,6 % | 91,1 % |
| Universitetet | M | 24,3 % | S | 26,2 % | 83,4 % |
| Varvet | S | 38,2 % | S | 37,4 % | 82,9 % |
| Öhemmanet-Karlsvik | S | 37,7 % | S | 38,9 % | 88,1 % |
| Östermalm | S | 38,3 % | S | 38,7 % | 79,8 % |
Fler kommuner i Norrbottens län
Hela valresultatet för Norrbottens län 2026 · Alla kommuner 2026