Valresultat Boden 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Boden med 38,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (35,0 %). Valdeltagandet var 84,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Boden ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 18 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,6 %
- Röstberättigade
- 21 761
- Avgivna röster
- 18 406
- Län
- Norrbottens län
Riksdagsvalet 2026 i Boden
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 951 | 38,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 592 | 19,7 % |
| MModeraterna | 3 199 | 17,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 045 | 5,7 % |
| VVänsterpartiet | 976 | 5,4 % |
| CCenterpartiet | 958 | 5,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 614 | 3,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 595 | 3,3 % |
| Övriga partier | 299 | 1,6 % |
Regionvalet 2026 i Boden
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 608 | 36,4 % |
| MModeraterna | 3 115 | 17,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 482 | 13,7 % |
| SjukvSjukvårdspartiet | 2 095 | 11,5 % |
| CCenterpartiet | 1 074 | 5,9 % |
| VVänsterpartiet | 1 054 | 5,8 % |
| KDKristdemokraterna | 1 024 | 5,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 423 | 2,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 237 | 1,3 % |
| Övriga partier | 54 | 0,3 % |
Kommunvalet 2026 i Boden — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Boden har 49 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 17 mandat (−7 sedan 2022), följt av Moderaterna med 10 och Sverigedemokraterna med 6.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 418 | 35,0 % | 17(−7) |
| MModeraterna | 3 564 | 19,5 % | 10(+3) |
| SDSverigedemokraterna | 2 407 | 13,1 % | 6(−1) |
| CCenterpartiet | 1 453 | 7,9 % | 4(+1) |
| ASBAktiv samling - Bodenalternativet | 1 384 | 7,6 % | 4(+1) |
| VVänsterpartiet | 1 018 | 5,6 % | 3(±0) |
| SjukvSjukvårdspartiet | 801 | 4,4 % | 2(+1) |
| KDKristdemokraterna | 617 | 3,4 % | 2(+1) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 421 | 2,3 % | 1(+1) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 210 | 1,1 % | |
| Övriga partier | 25 | 0,1 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Boden 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Boden i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−4,0 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- V
- C
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 49,1 % | 49,8 % | 46,5 % | 41,8 % | 42,2 % | 38,1 % |
| SD | 1,8 % | 4,6 % | 14,7 % | 17,8 % | 22,7 % | 19,7 % |
| M | 17,8 % | 20,9 % | 15,4 % | 14,3 % | 14,7 % | 17,5 % |
| KD | 4,7 % | 3,2 % | 2,8 % | 4,6 % | 4,5 % | 5,7 % |
| V | 8,8 % | 7,9 % | 6,6 % | 8,1 % | 5,2 % | 5,4 % |
| C | 5,5 % | 3,6 % | 3,7 % | 6,2 % | 4,8 % | 5,3 % |
| L | 4,2 % | 4,7 % | 4,1 % | 3,6 % | 2,3 % | 3,4 % |
| MP | 2,8 % | 4,2 % | 3,6 % | 2,2 % | 2,5 % | 3,3 % |
| Övr | 5,2 % | 1,0 % | 2,6 % | 1,4 % | 1,1 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 81,8 % | 86,1 % | 86,5 % | 88,0 % | 85,4 % | 84,6 % |
Valdeltagande i Boden 2006–2026
Kommunen mot länet (Norrbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Boden 2026
Så skiljer sig Boden från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Socialdemokraterna, som fick 38,1 % i Boden mot 28,0 % i hela landet — en skillnad på 10,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +10,1
- SD +2,2
Svagare än i riket
- V −3,1
- MP −2,9
- M −2,3
- L −2,0
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Boden, från 14,7 % till 17,5 % (+2,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 42,2 % till 38,1 % (−4,0).
- S −4,0
- SD −3,0
- M +2,8
- KD +1,2
- L +1,0
- MP +0,8
- C +0,4
- V +0,1
Valdeltagande i Boden
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 84,6 %, vilket är 0,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Boden på plats 149 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Boden är indelad i 18 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 68,5 % i Sveafältet till 88,0 % i Vittjärv - Norra Bredåker.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Centrum södra (46,5 %) och sitt svagaste i Vittjärv - Norra Bredåker (30,9 %). Partiet var största parti i samtliga 18 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Boden är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 13,1 % i kommunvalet mot 19,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,6 procentenheter.
- SD −6,6
- S −3,1
- C +2,7
- KD −2,4
- L −2,2
- M +1,9
- MP −1,0
- V +0,2
Största parti i Boden sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Boden i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 38,1 % | 84,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 42,2 % | 85,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 41,8 % | 88,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 46,5 % | 86,5 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 49,8 % | 86,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 49,1 % | 81,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Boden 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 18 valdistrikten i Boden. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Björknäs | S | 42,7 % | S | 38,1 % | 70,4 % |
| Bodsvedjan - Unbyn | S | 34,9 % | S | 32,6 % | 84,5 % |
| Centrum norra | S | 45,8 % | S | 42,4 % | 74,6 % |
| Centrum södra | S | 46,5 % | S | 42,7 % | 75,9 % |
| Erikslund- Fagernäs | S | 35,5 % | S | 31,5 % | 76,1 % |
| Gunnarsbyn | S | 38,2 % | C | 31,1 % | 83,3 % |
| Harads | S | 38,1 % | S | 32,2 % | 73,8 % |
| Heden - Södra Bredåker | S | 31,6 % | S | 29,6 % | 83,7 % |
| Prästholmen | S | 43,3 % | S | 38,9 % | 79,0 % |
| Sanden | S | 40,4 % | S | 37,5 % | 77,8 % |
| Svartbjörsbyn-Skogså | S | 34,7 % | S | 29,8 % | 87,0 % |
| Svartbyn | S | 39,6 % | S | 37,2 % | 87,0 % |
| Sveafältet | S | 38,9 % | S | 39,0 % | 68,5 % |
| Sävast | S | 40,4 % | S | 38,8 % | 87,2 % |
| Sävastön | S | 33,2 % | S | 29,6 % | 87,7 % |
| Torpgärdan | S | 41,3 % | S | 37,4 % | 79,7 % |
| Trångfors | S | 39,3 % | S | 36,7 % | 86,1 % |
| Vittjärv - Norra Bredåker | S | 30,9 % | S | 28,2 % | 88,0 % |
Fler kommuner i Norrbottens län
Hela valresultatet för Norrbottens län 2026 · Alla kommuner 2026