Valresultat Pajala 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Pajala med 46,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (46,0 %). Valdeltagandet var 80,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Pajala ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 80,9 %
- Röstberättigade
- 5 016
- Avgivna röster
- 4 056
- Län
- Norrbottens län
Riksdagsvalet 2014 i Pajala
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 859 | 46,2 % |
| VVänsterpartiet | 722 | 17,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 457 | 11,4 % |
| MModeraterna | 383 | 9,5 % |
| KDKristdemokraterna | 212 | 5,3 % |
| CCenterpartiet | 133 | 3,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 92 | 2,3 % |
| FIFeministiskt initiativ | 80 | 2,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 63 | 1,6 % |
| Övriga partier | 23 | 0,6 % |
Landstingsvalet 2014 i Pajala
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 376 | 34,2 % |
| NSNS | 1 062 | 26,4 % |
| VVänsterpartiet | 677 | 16,8 % |
| KDKristdemokraterna | 267 | 6,6 % |
| MModeraterna | 223 | 5,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 161 | 4,0 % |
| CCenterpartiet | 98 | 2,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 68 | 1,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 67 | 1,7 % |
| Övriga partier | 21 | 0,5 % |
Kommunvalet 2014 i Pajala
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 867 | 46,0 % |
| VVänsterpartiet | 785 | 19,4 % |
| KDKristdemokraterna | 406 | 10,0 % |
| MModeraterna | 363 | 8,9 % |
| NSNS | 252 | 6,2 % |
| CCenterpartiet | 123 | 3,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 118 | 2,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 111 | 2,7 % |
| Övriga partier | 31 | 0,8 % |
Partiernas utveckling i Pajala 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Pajala i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+7,5 procentenheter).
- S
- V
- SD
- M
- KD
- C
- MP
- Övr
- Fi
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 46,1 % | 51,3 % | 46,2 % | 37,7 % | 35,3 % | 31,3 % |
| V | 23,2 % | 18,8 % | 17,9 % | 20,0 % | 15,1 % | 14,6 % |
| SD | 1,3 % | 3,9 % | 11,4 % | 16,5 % | 23,3 % | 24,6 % |
| M | 9,9 % | 12,6 % | 9,5 % | 9,4 % | 9,6 % | 10,3 % |
| KD | 5,7 % | 5,5 % | 5,3 % | 7,4 % | 8,3 % | 8,6 % |
| C | 4,7 % | 3,2 % | 3,3 % | 5,1 % | 3,5 % | 3,7 % |
| MP | 1,9 % | 2,1 % | 2,3 % | 1,4 % | 2,1 % | 2,3 % |
| Övr | 6,8 % | 2,5 % | 2,1 % | 2,3 % | 2,8 % | 4,6 % |
| Fi | 0,4 % | 0,0 % | 2,0 % | 0,3 % | 0,0 % | 0,0 % |
| Valdeltagande | 74,3 % | 81,5 % | 80,9 % | 81,4 % | 79,5 % | 78,9 % |
Valdeltagande i Pajala 2006–2026
Kommunen mot länet (Norrbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Pajala 2014
Så skiljer sig Pajala från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 46,2 % i Pajala mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 15,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +15,2
- V +12,2
- KD +0,7
Svagare än i riket
- M −13,8
- MP −4,6
- FP −3,9
- C −2,8
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Pajala, från 3,9 % till 11,4 % (+7,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 51,3 % till 46,2 % (−5,1).
- SD +7,5
- S −5,1
- M −3,1
- FI +2,0
- V −0,9
- FP −0,6
- KD −0,3
- MP +0,2
Valdeltagande i Pajala
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 80,9 %, vilket är 4,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Pajala på plats 279 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Pajala är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 74,3 % i Muodoslompolo-Kaunisvaara till 80,7 % i Tärendö.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Korpilombolo (55,5 %) och sitt svagaste i Muodoslompolo-Kaunisvaara (42,2 %). Partiet var största parti i samtliga 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Pajala är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 2,7 % i kommunvalet mot 11,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,6 procentenheter.
- SD −8,6
- KD +4,7
- V +1,4
- M −0,6
- C −0,3
- S −0,2
Största parti i Pajala sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Pajala i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 31,3 % | 78,9 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 35,3 % | 79,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 37,7 % | 81,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 46,2 % | 80,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 51,3 % | 81,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 46,1 % | 74,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Pajala 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Pajala. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Junosuando-Kangos | S | 48,1 % | S | 35,9 % | 77,5 % |
| Korpilombolo | S | 55,5 % | S | 56,7 % | 78,5 % |
| Muodoslompolo-Kaunisvaara | S | 42,2 % | S | 45,9 % | 74,3 % |
| Pajala | S | 42,9 % | S | 45,9 % | 78,8 % |
| Tärendö | S | 50,6 % | S | 47,0 % | 80,7 % |
Fler kommuner i Norrbottens län
Hela valresultatet för Norrbottens län 2014 · Alla kommuner 2014