Valresultat Övertorneå 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Övertorneå med 43,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,3 %). Valdeltagandet var 72,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Övertorneå ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 72,7 %
- Röstberättigade
- 3 765
- Avgivna röster
- 2 739
- Län
- Norrbottens län
Riksdagsvalet 2006 i Övertorneå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 188 | 43,9 % |
| CCenterpartiet | 406 | 15,0 % |
| MModeraterna | 341 | 12,6 % |
| VVänsterpartiet | 319 | 11,8 % |
| KDKristdemokraterna | 124 | 4,6 % |
| SJVPSJVP | 116 | 4,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 83 | 3,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 70 | 2,6 % |
| Övriga partier | 57 | 2,1 % |
Landstingsvalet 2006 i Övertorneå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 992 | 35,4 % |
| NSNS | 501 | 17,9 % |
| CCenterpartiet | 403 | 14,4 % |
| VVänsterpartiet | 277 | 9,9 % |
| MModeraterna | 210 | 7,5 % |
| KDKristdemokraterna | 146 | 5,2 % |
| ÖVRövriga partier | 145 | 5,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 89 | 3,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 37 | 1,3 % |
| Övriga partier | 5 | 0,2 % |
Kommunvalet 2006 i Övertorneå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 068 | 36,3 % |
| CCenterpartiet | 606 | 20,6 % |
| NSNS | 400 | 13,6 % |
| VVänsterpartiet | 260 | 8,8 % |
| MModeraterna | 188 | 6,4 % |
| ÖAÖA | 177 | 6,0 % |
| KDKristdemokraterna | 100 | 3,4 % |
| ÖVRövriga partier | 62 | 2,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 44 | 1,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 36 | 1,2 % |
Partiernas utveckling i Övertorneå 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Övertorneå i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- C
- M
- V
- KD
- SJVP
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 43,9 % | 52,2 % | 47,2 % | 39,5 % | 37,4 % | 34,5 % |
| C | 15,0 % | 11,4 % | 11,1 % | 16,3 % | 12,2 % | 8,4 % |
| M | 12,6 % | 13,5 % | 10,6 % | 9,6 % | 10,5 % | 13,6 % |
| V | 11,8 % | 10,5 % | 10,1 % | 9,4 % | 6,8 % | 7,1 % |
| KD | 4,6 % | 3,4 % | 3,6 % | 5,4 % | 8,9 % | 10,4 % |
| SJVP | 4,3 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % |
| L | 3,1 % | 2,8 % | 2,2 % | 1,7 % | 1,7 % | 2,8 % |
| MP | 2,6 % | 2,6 % | 2,8 % | 1,3 % | 1,6 % | 1,9 % |
| Övr | 2,1 % | 3,7 % | 12,6 % | 16,8 % | 20,8 % | 21,3 % |
| Valdeltagande | 72,7 % | 80,8 % | 80,5 % | 81,0 % | 78,2 % | 76,2 % |
Valdeltagande i Övertorneå 2006–2026
Kommunen mot länet (Norrbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Övertorneå 2006
Så skiljer sig Övertorneå från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 12,6 % i Övertorneå mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 13,5 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +8,7
- C +7,1
- V +6,0
- SJVP +4,1
Svagare än i riket
- M −13,5
- FP −4,4
- MP −2,6
- KD −2,0
Valdeltagande i Övertorneå
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 72,7 %, vilket är 7,7 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Övertorneå på plats 288 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Övertorneå är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 70,8 % i Övertorneå till 74,8 % i Svanstein.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Svanstein (51,2 %) och sitt svagaste i Kuivakangas (37,8 %). Partiet var största parti i samtliga 4 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Övertorneå är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 36,3 % i kommunvalet mot 43,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,6 procentenheter.
- S −7,6
- M −6,2
- C +5,6
- V −3,0
- FP −1,6
- KD −1,2
Största parti i Övertorneå sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Övertorneå i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 34,5 % | 76,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 37,4 % | 78,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 39,5 % | 81,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 47,2 % | 80,5 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 52,2 % | 80,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 43,9 % | 72,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Övertorneå 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Övertorneå. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Hedenäset | S | 41,3 % | S | 38,3 % | 71,9 % |
| Kuivakangas | S | 37,8 % | S | 29,1 % | 74,7 % |
| Svanstein | S | 51,2 % | S | 36,6 % | 74,8 % |
| Övertorneå | S | 44,9 % | S | 39,4 % | 70,8 % |
Fler kommuner i Norrbottens län
Hela valresultatet för Norrbottens län 2006 · Alla kommuner 2006