Valresultat Jokkmokk 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Jokkmokk med 48,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (41,4 %). Valdeltagandet var 76,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Jokkmokk ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 76,4 %
- Röstberättigade
- 4 388
- Avgivna röster
- 3 351
- Län
- Norrbottens län
Riksdagsvalet 2006 i Jokkmokk
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 598 | 48,4 % |
| VVänsterpartiet | 483 | 14,6 % |
| MModeraterna | 348 | 10,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 209 | 6,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 194 | 5,9 % |
| CCenterpartiet | 179 | 5,4 % |
| KDKristdemokraterna | 77 | 2,3 % |
| SJVPSJVP | 68 | 2,1 % |
| PPPiratpartiet | 38 | 1,2 % |
| JLJL | 35 | 1,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 34 | 1,0 % |
| Övriga partier | 36 | 1,1 % |
Landstingsvalet 2006 i Jokkmokk
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 458 | 44,8 % |
| NSNS | 539 | 16,6 % |
| VVänsterpartiet | 345 | 10,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 253 | 7,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 234 | 7,2 % |
| MModeraterna | 159 | 4,9 % |
| CCenterpartiet | 125 | 3,8 % |
| ÖVRövriga partier | 92 | 2,8 % |
| KDKristdemokraterna | 37 | 1,1 % |
| Övriga partier | 13 | 0,4 % |
Kommunvalet 2006 i Jokkmokk
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 431 | 41,4 % |
| VVänsterpartiet | 762 | 22,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 320 | 9,3 % |
| SVSV | 247 | 7,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 235 | 6,8 % |
| ALTALT | 157 | 4,5 % |
| MModeraterna | 124 | 3,6 % |
| CCenterpartiet | 124 | 3,6 % |
| KDKristdemokraterna | 38 | 1,1 % |
| Övriga partier | 15 | 0,4 % |
Partiernas utveckling i Jokkmokk 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Jokkmokk i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- V
- M
- MP
- L
- C
- Övr
- KD
- SJVP
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 48,4 % | 52,6 % | 48,5 % | 40,3 % | 34,2 % | 33,6 % |
| V | 14,6 % | 10,4 % | 9,7 % | 14,6 % | 9,2 % | 7,4 % |
| M | 10,5 % | 13,6 % | 9,1 % | 8,3 % | 9,9 % | 11,8 % |
| MP | 6,3 % | 7,7 % | 9,5 % | 7,1 % | 11,8 % | 14,4 % |
| L | 5,9 % | 5,0 % | 3,2 % | 2,7 % | 2,0 % | 2,9 % |
| C | 5,4 % | 3,8 % | 2,4 % | 5,2 % | 4,4 % | 3,8 % |
| Övr | 4,4 % | 4,9 % | 16,4 % | 17,9 % | 24,0 % | 19,5 % |
| KD | 2,3 % | 1,9 % | 1,3 % | 3,9 % | 4,5 % | 6,5 % |
| SJVP | 2,1 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % |
| Valdeltagande | 76,4 % | 81,1 % | 81,7 % | 83,4 % | 81,6 % | 80,0 % |
Valdeltagande i Jokkmokk 2006–2026
Kommunen mot länet (Norrbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Jokkmokk 2006
Så skiljer sig Jokkmokk från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 10,5 % i Jokkmokk mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 15,5 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +13,2
- V +8,8
- SJVP +1,9
- MP +1,2
Svagare än i riket
- M −15,5
- KD −4,3
- C −2,5
- SD −1,9
Valdeltagande i Jokkmokk
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 76,4 %, vilket är 4,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Jokkmokk på plats 253 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Jokkmokk är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 68,4 % i Porjus till 78,0 % i Vuollerim.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Porjus (58,6 %) och sitt svagaste i Jokkmokks Västra (42,2 %). Partiet var största parti i samtliga 4 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Jokkmokk är skillnaden störst för Vänsterpartiet, som fick 22,1 % i kommunvalet mot 14,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,4 procentenheter.
- V +7,4
- S −7,0
- M −6,9
- FP +3,4
- C −1,8
- MP +0,5
Största parti i Jokkmokk sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Jokkmokk i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 33,6 % | 80,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,2 % | 81,6 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 40,3 % | 83,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 48,5 % | 81,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 52,6 % | 81,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 48,4 % | 76,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Jokkmokk 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Jokkmokk. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Jokkmokks Västra | S | 42,2 % | S | 34,0 % | 76,1 % |
| Jokkmokks Östra | S | 48,7 % | S | 38,8 % | 77,2 % |
| Porjus | S | 58,6 % | S | 67,9 % | 68,4 % |
| Vuollerim | S | 53,7 % | S | 50,9 % | 78,0 % |
Fler kommuner i Norrbottens län
Hela valresultatet för Norrbottens län 2006 · Alla kommuner 2006