Valresultat Kiruna 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Kiruna med 52,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (34,3 %). Valdeltagandet var 77,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kiruna ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 22 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 77,0 %
- Röstberättigade
- 17 704
- Avgivna röster
- 13 640
- Län
- Norrbottens län
Riksdagsvalet 2006 i Kiruna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 013 | 52,0 % |
| VVänsterpartiet | 2 030 | 15,1 % |
| MModeraterna | 1 259 | 9,3 % |
| SJVPSJVP | 543 | 4,0 % |
| KDKristdemokraterna | 528 | 3,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 483 | 3,6 % |
| CCenterpartiet | 438 | 3,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 413 | 3,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 330 | 2,4 % |
| FIFeministiskt initiativ | 154 | 1,1 % |
| Övriga partier | 278 | 2,1 % |
Landstingsvalet 2006 i Kiruna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| NSNS | 4 741 | 35,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 299 | 24,6 % |
| ÖVRövriga partier | 2 814 | 21,0 % |
| VVänsterpartiet | 875 | 6,5 % |
| MModeraterna | 737 | 5,5 % |
| KDKristdemokraterna | 246 | 1,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 227 | 1,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 208 | 1,5 % |
| CCenterpartiet | 203 | 1,5 % |
| Övriga partier | 65 | 0,5 % |
Kommunvalet 2006 i Kiruna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 759 | 34,3 % |
| KirpKirp | 3 500 | 25,3 % |
| VVänsterpartiet | 1 411 | 10,2 % |
| NSNS | 1 237 | 8,9 % |
| MModeraterna | 988 | 7,1 % |
| CCenterpartiet | 665 | 4,8 % |
| SLSL | 535 | 3,9 % |
| KDKristdemokraterna | 296 | 2,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 260 | 1,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 153 | 1,1 % |
| Övriga partier | 46 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Kiruna 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Kiruna i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- V
- M
- Övr
- SJVP
- KD
- MP
- C
- L
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 52,0 % | 51,7 % | 47,4 % | 38,2 % | 41,9 % | 35,8 % |
| V | 15,1 % | 14,0 % | 11,6 % | 13,5 % | 8,1 % | 8,1 % |
| M | 9,3 % | 13,2 % | 10,3 % | 10,7 % | 11,1 % | 14,2 % |
| Övr | 5,7 % | 6,8 % | 16,9 % | 22,0 % | 23,6 % | 22,1 % |
| SJVP | 4,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % |
| KD | 3,9 % | 3,2 % | 3,4 % | 4,9 % | 6,8 % | 7,7 % |
| MP | 3,6 % | 5,2 % | 5,2 % | 2,8 % | 3,8 % | 6,9 % |
| C | 3,2 % | 2,6 % | 2,9 % | 5,4 % | 2,9 % | 2,7 % |
| L | 3,1 % | 3,2 % | 2,3 % | 2,5 % | 1,8 % | 2,5 % |
| Valdeltagande | 77,0 % | 82,3 % | 84,3 % | 85,8 % | 82,0 % | 81,4 % |
Valdeltagande i Kiruna 2006–2026
Kommunen mot länet (Norrbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Kiruna 2006
Så skiljer sig Kiruna från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 52,0 % i Kiruna mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 16,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +16,8
- V +9,2
- SJVP +3,8
- FI +0,5
Svagare än i riket
- M −16,7
- C −4,6
- FP −4,4
- KD −2,7
Valdeltagande i Kiruna
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 77,0 %, vilket är 3,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Kiruna på plats 243 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Kiruna är indelad i 22 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 65,3 % i Karesuando till 85,1 % i Lombolo Mellersta.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Lombolo Östra (61,0 %) och sitt svagaste i Kuttainen (25,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 21, Kristdemokraterna i 1 av 22 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kiruna är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 34,3 % i kommunvalet mot 52,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 17,7 procentenheter.
- S −17,7
- V −4,9
- M −2,2
- FP −2,0
- KD −1,8
- MP −1,7
- C +1,5
Största parti i Kiruna sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Kiruna i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 35,8 % | 81,4 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 41,9 % | 82,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 38,2 % | 85,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 47,4 % | 84,3 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 51,7 % | 82,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 52,0 % | 77,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Kiruna 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 22 valdistrikten i Kiruna. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bolaget Norra | S | 57,0 % | S | 36,6 % | 73,0 % |
| Bolaget Södra | S | 58,1 % | Kirp | 37,0 % | 77,6 % |
| Centrum Norra | S | 52,2 % | S | 37,9 % | 75,3 % |
| Centrum Södra | S | 45,5 % | S | 30,7 % | 71,0 % |
| Högalid | S | 44,7 % | S | 30,2 % | 77,5 % |
| Jukkasjärvi | S | 46,3 % | S | 29,6 % | 76,6 % |
| Jägarskolan | S | 51,0 % | S | 35,5 % | 75,8 % |
| Järnvägen | S | 53,8 % | S | 33,9 % | 76,4 % |
| Karesuando | S | 43,7 % | SL | 26,2 % | 65,3 % |
| Kuttainen | KD | 42,3 % | KD | 31,4 % | 70,9 % |
| Lombolo Mellersta | S | 60,2 % | S | 40,9 % | 85,1 % |
| Lombolo Västra | S | 56,1 % | S | 38,1 % | 68,3 % |
| Lombolo Östra | S | 61,0 % | S | 41,0 % | 84,1 % |
| Luossavaara | S | 58,2 % | S | 40,6 % | 77,6 % |
| Sandstensberget | S | 47,6 % | S | 33,0 % | 75,5 % |
| Svappavaara | S | 52,7 % | S | 39,5 % | 75,0 % |
| Triangeln | S | 55,2 % | S | 35,1 % | 83,1 % |
| Tuolluvaara | S | 52,1 % | S | 32,7 % | 81,9 % |
| Vittangi | S | 45,6 % | S | 36,8 % | 78,5 % |
| Östermalm | S | 51,1 % | S | 33,5 % | 73,1 % |
| Övre Norrmalm | S | 50,4 % | S | 35,0 % | 81,0 % |
| Övre Soppero | S | 40,4 % | SL | 40,5 % | 69,6 % |
Fler kommuner i Norrbottens län
Hela valresultatet för Norrbottens län 2006 · Alla kommuner 2006