Valresultat Piteå 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Piteå med 56,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (54,5 %). Valdeltagandet var 85,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Piteå ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 32 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,0 %
- Röstberättigade
- 32 014
- Avgivna röster
- 27 213
- Län
- Norrbottens län
Riksdagsvalet 2006 i Piteå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 15 291 | 56,9 % |
| MModeraterna | 2 821 | 10,5 % |
| VVänsterpartiet | 2 268 | 8,4 % |
| CCenterpartiet | 1 902 | 7,1 % |
| KDKristdemokraterna | 1 357 | 5,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 073 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 994 | 3,7 % |
| SJVPSJVP | 417 | 1,6 % |
| Övriga partier | 751 | 2,8 % |
Landstingsvalet 2006 i Piteå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 12 081 | 46,2 % |
| NSNS | 4 418 | 16,9 % |
| MModeraterna | 1 882 | 7,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 878 | 7,2 % |
| VVänsterpartiet | 1 754 | 6,7 % |
| CCenterpartiet | 1 732 | 6,6 % |
| KDKristdemokraterna | 1 281 | 4,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 713 | 2,7 % |
| ÖVRövriga partier | 288 | 1,1 % |
| Övriga partier | 130 | 0,5 % |
Kommunvalet 2006 i Piteå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 14 458 | 54,5 % |
| CCenterpartiet | 2 287 | 8,6 % |
| VVänsterpartiet | 2 227 | 8,4 % |
| MModeraterna | 2 130 | 8,0 % |
| NSNS | 1 476 | 5,6 % |
| KDKristdemokraterna | 1 350 | 5,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 277 | 4,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 810 | 3,1 % |
| RSRS | 284 | 1,1 % |
| Övriga partier | 212 | 0,8 % |
Partiernas utveckling i Piteå 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Piteå i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- V
- C
- KD
- L
- MP
- Övr
- SJVP
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 56,9 % | 56,4 % | 53,6 % | 47,5 % | 48,0 % | 42,6 % |
| M | 10,5 % | 13,9 % | 11,6 % | 11,8 % | 12,8 % | 15,4 % |
| V | 8,4 % | 8,0 % | 8,0 % | 10,6 % | 6,9 % | 6,5 % |
| C | 7,1 % | 4,9 % | 5,0 % | 7,5 % | 6,0 % | 5,9 % |
| KD | 5,0 % | 4,0 % | 3,5 % | 4,8 % | 4,0 % | 5,8 % |
| L | 4,0 % | 4,2 % | 2,9 % | 2,5 % | 2,0 % | 3,0 % |
| MP | 3,7 % | 5,3 % | 4,6 % | 2,4 % | 3,0 % | 3,6 % |
| Övr | 2,9 % | 3,3 % | 10,8 % | 12,9 % | 17,2 % | 17,1 % |
| SJVP | 1,6 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % |
| Valdeltagande | 85,0 % | 88,5 % | 88,8 % | 89,8 % | 87,7 % | 86,9 % |
Valdeltagande i Piteå 2006–2026
Kommunen mot länet (Norrbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Piteå 2006
Så skiljer sig Piteå från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 56,9 % i Piteå mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 21,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +21,7
- V +2,6
- SJVP +1,3
Svagare än i riket
- M −15,6
- FP −3,5
- KD −1,6
- MP −1,5
Valdeltagande i Piteå
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 85,0 %, vilket är 4,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Piteå på plats 15 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Piteå är indelad i 32 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 76,2 % i Markbygden till 91,7 % i Hemmingsmark.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Markbygden (71,2 %) och sitt svagaste i Lillpite (45,9 %). Partiet var största parti i samtliga 32 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Piteå är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 8,0 % i kommunvalet mot 10,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,5 procentenheter.
- M −2,5
- S −2,4
- C +1,5
- FP +0,8
- MP −0,6
- KD +0,0
- V −0,0
Största parti i Piteå sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Piteå i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 42,6 % | 86,9 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 48,0 % | 87,7 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 47,5 % | 89,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 53,6 % | 88,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 56,4 % | 88,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 56,9 % | 85,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Piteå 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 32 valdistrikten i Piteå. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alterdalen | S | 51,9 % | S | 41,8 % | 87,2 % |
| Bergsvikens 1 | S | 63,8 % | S | 58,3 % | 90,5 % |
| Bergsvikens 2 | S | 63,9 % | S | 59,4 % | 90,2 % |
| Blåsmark | S | 55,1 % | S | 49,7 % | 88,1 % |
| Böle | S | 58,8 % | S | 54,5 % | 88,4 % |
| Djupvikens Norra | S | 46,7 % | S | 46,1 % | 83,7 % |
| Djupvikens Södra | S | 51,2 % | S | 51,3 % | 87,6 % |
| Hemmingsmark | S | 60,3 % | S | 57,8 % | 91,7 % |
| Hortlax | S | 58,0 % | S | 54,5 % | 88,8 % |
| Jävre | S | 52,1 % | S | 51,1 % | 87,4 % |
| Klubbgärdet | S | 52,2 % | S | 51,4 % | 82,8 % |
| Lillpite | S | 45,9 % | S | 41,1 % | 85,2 % |
| Markbygden | S | 71,2 % | S | 68,6 % | 76,2 % |
| Munksunds Norra | S | 63,9 % | S | 59,1 % | 83,6 % |
| Munksunds Södra | S | 64,8 % | S | 63,8 % | 85,2 % |
| Piteå Centrala | S | 53,0 % | S | 51,5 % | 81,6 % |
| Piteå Västra | S | 56,4 % | S | 57,1 % | 79,1 % |
| Piteå Östra | S | 62,1 % | S | 60,9 % | 79,0 % |
| Pitholm | S | 53,9 % | S | 53,4 % | 87,3 % |
| Porsnäs 1 | S | 54,1 % | S | 51,4 % | 85,0 % |
| Porsnäs 2 | S | 58,4 % | S | 54,7 % | 86,0 % |
| Roknäs | S | 56,7 % | S | 56,1 % | 78,6 % |
| Rosvik | S | 58,1 % | S | 57,9 % | 86,7 % |
| Sikfors | S | 52,5 % | S | 44,1 % | 86,3 % |
| Sjulnäs | S | 52,5 % | S | 49,8 % | 88,0 % |
| Sjulsmark | S | 49,1 % | S | 46,0 % | 85,5 % |
| Stadsön | S | 58,7 % | S | 57,2 % | 86,1 % |
| Strömnäs | S | 52,2 % | S | 53,2 % | 86,4 % |
| Svensbyn | S | 54,1 % | S | 49,7 % | 90,2 % |
| Öjebyns Centrala | S | 62,2 % | S | 57,6 % | 80,4 % |
| Öjebyns Norra | S | 61,3 % | S | 59,0 % | 83,2 % |
| Öjebyns Södra | S | 61,7 % | S | 59,5 % | 84,0 % |
Fler kommuner i Norrbottens län
Hela valresultatet för Norrbottens län 2006 · Alla kommuner 2006