Valresultat Piteå 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Piteå med 56,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (56,3 %). Valdeltagandet var 88,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Piteå ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 32 valdistrikt.

Se Piteå på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
88,5 %
Röstberättigade
32 597
Avgivna röster
28 846
Län
Norrbottens län

Riksdagsvalet 2010 i Piteå

Riksdagsvalet 2010 i Piteå: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna16 14356,4 %
MModeraterna3 96213,9 %
VVänsterpartiet2 2898,0 %
MPMiljöpartiet de gröna1 5175,3 %
CCenterpartiet1 4104,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 1944,2 %
KDKristdemokraterna1 1344,0 %
SDSverigedemokraterna6852,4 %
Övriga partier2640,9 %

Landstingsvalet 2010 i Piteå

Landstingsvalet 2010 i Piteå: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna13 74649,8 %
NSNS4 12014,9 %
MModeraterna2 6569,6 %
VVänsterpartiet1 9066,9 %
CCenterpartiet1 4165,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 1334,1 %
MPMiljöpartiet de gröna1 1114,0 %
KDKristdemokraterna9343,4 %
SDSverigedemokraterna3001,1 %
Övriga partier2831,0 %

Kommunvalet 2010 i Piteå

Kommunvalet 2010 i Piteå: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna15 63656,3 %
MModeraterna3 11511,2 %
VVänsterpartiet2 5219,1 %
CCenterpartiet1 6726,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 3484,9 %
MPMiljöpartiet de gröna1 2464,5 %
KDKristdemokraterna1 1104,0 %
NSNS8383,0 %
Övriga partier3021,1 %

Partiernas utveckling i Piteå 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Piteå i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+3,4 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • V
  • MP
  • C
  • L
  • KD
  • SD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Piteå per valår
Parti200620102014201820222026
S56,9 %56,4 %53,6 %47,5 %48,0 %42,6 %
M10,5 %13,9 %11,6 %11,8 %12,8 %15,4 %
V8,4 %8,0 %8,0 %10,6 %6,9 %6,5 %
MP3,7 %5,3 %4,6 %2,4 %3,0 %3,6 %
C7,1 %4,9 %5,0 %7,5 %6,0 %5,9 %
L4,0 %4,2 %2,9 %2,5 %2,0 %3,0 %
KD5,0 %4,0 %3,5 %4,8 %4,0 %5,8 %
SD0,8 %2,4 %7,6 %11,8 %16,1 %15,5 %
Övr3,6 %0,9 %3,2 %1,1 %1,1 %1,6 %
Valdeltagande85,0 %88,5 %88,8 %89,8 %87,7 %86,9 %

Valdeltagande i Piteå 2006–2026

Kommunen mot länet (Norrbotten).

8082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Piteå 2010

Så skiljer sig Piteå från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 56,4 % i Piteå mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 25,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +25,8
  • V +2,4

Svagare än i riket

  • M −16,2
  • SD −3,3
  • FP −2,9
  • MP −2,0

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Piteå, från 10,5 % till 13,9 % (+3,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 7,1 % till 4,9 % (−2,1).

  • M +3,4
  • C −2,1
  • MP +1,6
  • SD +1,6
  • SJVP −1,6
  • KD −1,1
  • V −0,4
  • S −0,4

Valdeltagande i Piteå

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 88,5 %, vilket är 3,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Piteå på plats 14 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Piteå är indelad i 32 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 76,6 % i Markbygden till 93,5 % i Bergsvikens 2.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Piteå Östra (67,8 %) och sitt svagaste i Djupvikens Norra (47,2 %). Partiet var största parti i samtliga 32 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Piteå är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 11,2 % i kommunvalet mot 13,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,6 procentenheter.

  • M −2,6
  • C +1,1
  • V +1,1
  • MP −0,8
  • FP +0,7
  • S −0,2
  • KD +0,0

Största parti i Piteå sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Piteå i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Piteå per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna42,6 %86,9 %
2022Socialdemokraterna48,0 %87,7 %
2018Socialdemokraterna47,5 %89,8 %
2014Socialdemokraterna53,6 %88,8 %
2010Socialdemokraterna56,4 %88,5 %
2006Socialdemokraterna56,9 %85,0 %

Valresultat per valdistrikt i Piteå 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 32 valdistrikten i Piteå. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Piteå, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
AlterdalenS47,7 %S44,0 %85,6 %
Bergsvikens 1S61,9 %S61,7 %92,7 %
Bergsvikens 2S61,8 %S63,9 %93,5 %
BlåsmarkS56,5 %S55,5 %92,3 %
BöleS60,1 %S59,9 %89,2 %
Djupvikens NorraS47,2 %S50,0 %87,4 %
Djupvikens SödraS49,7 %S50,0 %89,3 %
HemmingsmarkS61,9 %S60,9 %91,3 %
HortlaxS57,9 %S56,5 %89,2 %
JävreS51,4 %S51,0 %90,0 %
KlubbgärdetS52,0 %S54,8 %88,3 %
LillpiteS48,2 %S47,7 %87,5 %
MarkbygdenS67,7 %S69,4 %76,6 %
Munksunds NorraS59,5 %S59,5 %85,7 %
Munksunds SödraS60,5 %S62,4 %86,4 %
Piteå CentralaS55,2 %S56,0 %84,8 %
Piteå VästraS58,0 %S56,2 %84,9 %
Piteå ÖstraS67,8 %S65,7 %84,0 %
PitholmS56,0 %S53,6 %88,3 %
Porsnäs 1S52,8 %S52,8 %86,8 %
Porsnäs 2S57,5 %S55,0 %88,7 %
RoknäsS57,7 %S57,9 %82,6 %
RosvikS54,1 %S52,5 %88,7 %
SikforsS53,8 %S52,3 %89,1 %
SjulnäsS54,0 %S50,4 %88,5 %
SjulsmarkS50,8 %S51,7 %85,4 %
StadsönS60,3 %S58,2 %87,5 %
StrömnäsS47,3 %S46,9 %88,4 %
SvensbynS54,8 %S53,3 %92,0 %
Öjebyns CentralaS65,0 %S63,9 %82,0 %
Öjebyns NorraS60,5 %S60,1 %86,2 %
Öjebyns SödraS63,0 %S63,2 %86,1 %

Utforska valdistrikten i Piteå på kartan

Fler kommuner i Norrbottens län

Hela valresultatet för Norrbottens län 2010 · Alla kommuner 2010