Valresultat Arjeplog 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Arjeplog med 45,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (41,0 %). Valdeltagandet var 76,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Arjeplog ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 1 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 76,1 %
- Röstberättigade
- 2 539
- Avgivna röster
- 1 932
- Län
- Norrbottens län
Riksdagsvalet 2006 i Arjeplog
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 862 | 45,4 % |
| VVänsterpartiet | 277 | 14,6 % |
| MModeraterna | 197 | 10,4 % |
| CCenterpartiet | 197 | 10,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 115 | 6,1 % |
| KDKristdemokraterna | 90 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 57 | 3,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 33 | 1,7 % |
| SJVPSJVP | 33 | 1,7 % |
| Övriga partier | 38 | 2,0 % |
Landstingsvalet 2006 i Arjeplog
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 695 | 38,2 % |
| NSNS | 344 | 18,9 % |
| VVänsterpartiet | 279 | 15,3 % |
| CCenterpartiet | 182 | 10,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 141 | 7,8 % |
| KDKristdemokraterna | 65 | 3,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 48 | 2,6 % |
| MModeraterna | 42 | 2,3 % |
| Övriga partier | 22 | 1,2 % |
Kommunvalet 2006 i Arjeplog
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 800 | 41,0 % |
| VVänsterpartiet | 595 | 30,5 % |
| CCenterpartiet | 230 | 11,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 222 | 11,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 84 | 4,3 % |
| Övriga partier | 20 | 1,0 % |
Partiernas utveckling i Arjeplog 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Arjeplog i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- V
- M
- C
- L
- KD
- Övr
- MP
- SD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 45,4 % | 46,7 % | 44,2 % | 35,2 % | 37,9 % | 32,2 % |
| V | 14,6 % | 11,7 % | 12,0 % | 14,3 % | 7,8 % | 6,6 % |
| M | 10,4 % | 14,5 % | 9,8 % | 8,9 % | 9,0 % | 13,9 % |
| C | 10,4 % | 5,8 % | 6,9 % | 7,7 % | 4,5 % | 4,4 % |
| L | 6,1 % | 5,9 % | 3,3 % | 2,9 % | 3,0 % | 5,4 % |
| KD | 4,7 % | 4,9 % | 3,5 % | 7,2 % | 8,8 % | 7,1 % |
| Övr | 3,7 % | 1,1 % | 2,2 % | 1,5 % | 0,8 % | 1,5 % |
| MP | 3,0 % | 4,6 % | 3,5 % | 2,1 % | 3,4 % | 6,1 % |
| SD | 1,7 % | 4,9 % | 14,7 % | 20,3 % | 24,8 % | 22,7 % |
| Valdeltagande | 76,1 % | 79,4 % | 80,3 % | 84,0 % | 82,1 % | 84,0 % |
Valdeltagande i Arjeplog 2006–2026
Kommunen mot länet (Norrbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Arjeplog 2006
Så skiljer sig Arjeplog från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 10,4 % i Arjeplog mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 15,7 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +10,2
- V +8,8
- C +2,5
- SJVP +1,5
Svagare än i riket
- M −15,7
- MP −2,2
- KD −1,9
- FP −1,5
Valdeltagande i Arjeplog
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 76,1 %, vilket är 4,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Arjeplog på plats 260 av landets 290 kommuner.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Arjeplog är skillnaden störst för Vänsterpartiet, som fick 30,5 % i kommunvalet mot 14,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 15,9 procentenheter.
- V +15,9
- M −9,9
- FP +5,3
- S −4,4
- KD −4,3
- C +1,4
- MP +1,3
Största parti i Arjeplog sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Arjeplog i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,2 % | 84,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 37,9 % | 82,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 35,2 % | 84,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 44,2 % | 80,3 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 46,7 % | 79,4 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 45,4 % | 76,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Arjeplog 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 1 valdistrikten i Arjeplog. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Arjeplog | S | 45,4 % | S | 40,9 % | 76,1 % |
Fler kommuner i Norrbottens län
Hela valresultatet för Norrbottens län 2006 · Alla kommuner 2006