Valresultat Älvsbyn 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Älvsbyn med 56,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (53,4 %). Valdeltagandet var 80,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Älvsbyn ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 80,9 %
- Röstberättigade
- 6 765
- Avgivna röster
- 5 471
- Län
- Norrbottens län
Riksdagsvalet 2006 i Älvsbyn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 061 | 56,6 % |
| VVänsterpartiet | 607 | 11,2 % |
| CCenterpartiet | 464 | 8,6 % |
| MModeraterna | 418 | 7,7 % |
| KDKristdemokraterna | 254 | 4,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 166 | 3,1 % |
| SJVPSJVP | 139 | 2,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 111 | 2,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 83 | 1,5 % |
| Övriga partier | 100 | 1,9 % |
Landstingsvalet 2006 i Älvsbyn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 573 | 48,7 % |
| NSNS | 844 | 16,0 % |
| VVänsterpartiet | 568 | 10,7 % |
| CCenterpartiet | 463 | 8,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 301 | 5,7 % |
| KDKristdemokraterna | 217 | 4,1 % |
| MModeraterna | 204 | 3,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 69 | 1,3 % |
| Övriga partier | 45 | 0,9 % |
Kommunvalet 2006 i Älvsbyn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 888 | 53,4 % |
| CCenterpartiet | 834 | 15,4 % |
| VVänsterpartiet | 716 | 13,2 % |
| NSNS | 281 | 5,2 % |
| KDKristdemokraterna | 259 | 4,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 241 | 4,5 % |
| MModeraterna | 95 | 1,8 % |
| Övriga partier | 89 | 1,6 % |
Partiernas utveckling i Älvsbyn 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Älvsbyn i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- V
- C
- M
- KD
- Övr
- L
- SJVP
- MP
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 56,6 % | 54,7 % | 53,5 % | 44,8 % | 43,2 % | 41,6 % |
| V | 11,2 % | 11,7 % | 9,2 % | 10,7 % | 6,1 % | 6,0 % |
| C | 8,6 % | 6,2 % | 6,1 % | 9,0 % | 6,6 % | 5,1 % |
| M | 7,7 % | 10,8 % | 8,1 % | 8,6 % | 13,3 % | 16,8 % |
| KD | 4,7 % | 3,5 % | 3,2 % | 4,6 % | 5,4 % | 5,5 % |
| Övr | 3,4 % | 6,5 % | 15,1 % | 18,0 % | 21,5 % | 20,1 % |
| L | 3,1 % | 4,0 % | 2,7 % | 3,0 % | 2,3 % | 2,6 % |
| SJVP | 2,6 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % |
| MP | 2,1 % | 2,7 % | 2,2 % | 1,2 % | 1,5 % | 2,3 % |
| Valdeltagande | 80,9 % | 85,3 % | 84,9 % | 85,4 % | 83,3 % | 83,3 % |
Valdeltagande i Älvsbyn 2006–2026
Kommunen mot länet (Norrbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Älvsbyn 2006
Så skiljer sig Älvsbyn från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 56,6 % i Älvsbyn mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 21,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +21,4
- V +5,4
- SJVP +2,4
- C +0,7
Svagare än i riket
- M −18,3
- FP −4,4
- MP −3,1
- KD −1,9
Valdeltagande i Älvsbyn
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 80,9 %, vilket är 0,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Älvsbyn på plats 117 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Älvsbyn är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,3 % i Älvsbyns N till 82,8 % i Älvsbyns Ö.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Älvsbyns V (62,2 %) och sitt svagaste i Älvsbyns Ö (51,8 %). Partiet var största parti i samtliga 4 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Älvsbyn är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 15,4 % i kommunvalet mot 8,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,8 procentenheter.
- C +6,8
- M −6,0
- S −3,2
- V +2,0
- FP +1,4
- KD +0,1
Största parti i Älvsbyn sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Älvsbyn i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 41,6 % | 83,3 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 43,2 % | 83,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 44,8 % | 85,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 53,5 % | 84,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 54,7 % | 85,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 56,6 % | 80,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Älvsbyn 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Älvsbyn. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Vidsel | S | 52,2 % | S | 47,5 % | 82,2 % |
| Älvsbyns N | S | 60,6 % | S | 58,2 % | 76,3 % |
| Älvsbyns V | S | 62,2 % | S | 58,8 % | 82,5 % |
| Älvsbyns Ö | S | 51,8 % | S | 49,1 % | 82,8 % |
Fler kommuner i Norrbottens län
Hela valresultatet för Norrbottens län 2006 · Alla kommuner 2006