Valresultat Båstad 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Moderaterna största parti i Båstad med 26,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (31,6 %). Valdeltagandet var 87,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Båstad ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,2 %
- Röstberättigade
- 12 980
- Avgivna röster
- 11 322
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2026 i Båstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 2 981 | 26,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 221 | 19,8 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 003 | 17,8 % |
| CCenterpartiet | 1 060 | 9,4 % |
| KDKristdemokraterna | 961 | 8,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 925 | 8,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 599 | 5,3 % |
| VVänsterpartiet | 343 | 3,1 % |
| Övriga partier | 147 | 1,3 % |
Regionvalet 2026 i Båstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 3 482 | 31,9 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 378 | 21,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 702 | 15,6 % |
| KDKristdemokraterna | 985 | 9,0 % |
| CCenterpartiet | 911 | 8,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 534 | 4,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 513 | 4,7 % |
| VVänsterpartiet | 322 | 3,0 % |
| Övriga partier | 74 | 0,7 % |
Kommunvalet 2026 i Båstad — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Båstad har 37 mandat. Moderaterna fick flest, 12 mandat (−2 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 7 och Sverigedemokraterna med 5.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| MModeraterna | 3 497 | 31,6 % | 12(−2) |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 983 | 17,9 % | 7(±0) |
| SDSverigedemokraterna | 1 628 | 14,7 % | 5(−1) |
| BjäreBjärepartiet | 1 279 | 11,5 % | 4(−1) |
| CCenterpartiet | 1 003 | 9,1 % | 3(±0) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 557 | 5,0 % | 2(−1) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 513 | 4,6 % | 2(±0) |
| KDKristdemokraterna | 373 | 3,4 % | 1(±0) |
| VVänsterpartiet | 233 | 2,1 % | 1(+1) |
| Övriga partier | 13 | 0,1 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Båstad 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Båstad i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−4,9 procentenheter).
- M
- SD
- S
- C
- KD
- L
- MP
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 41,7 % | 44,1 % | 34,7 % | 28,5 % | 25,8 % | 26,5 % |
| SD | 3,6 % | 5,6 % | 14,8 % | 21,5 % | 24,7 % | 19,8 % |
| S | 18,3 % | 15,3 % | 18,2 % | 16,4 % | 20,7 % | 17,8 % |
| C | 12,8 % | 12,1 % | 10,1 % | 11,4 % | 7,6 % | 9,4 % |
| KD | 8,4 % | 7,2 % | 5,4 % | 8,5 % | 6,9 % | 8,5 % |
| L | 7,6 % | 7,4 % | 6,1 % | 5,4 % | 6,2 % | 8,2 % |
| MP | 3,7 % | 5,5 % | 6,3 % | 4,0 % | 4,2 % | 5,3 % |
| V | 1,8 % | 1,9 % | 2,2 % | 3,3 % | 2,6 % | 3,1 % |
| Övr | 2,1 % | 0,9 % | 2,3 % | 1,1 % | 1,2 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 81,7 % | 85,3 % | 86,9 % | 88,9 % | 87,2 % | 87,2 % |
Valdeltagande i Båstad 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Båstad 2026
Så skiljer sig Båstad från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Socialdemokraterna, som fick 17,8 % i Båstad mot 28,0 % i hela landet — en skillnad på 10,2 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- M +6,7
- L +2,9
- C +2,4
- KD +2,4
Svagare än i riket
- S −10,2
- V −5,4
- MP −0,8
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Liberalerna mest i Båstad, från 6,2 % till 8,2 % (+2,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 24,7 % till 19,8 % (−4,9).
- SD −4,9
- S −2,9
- L +2,0
- C +1,8
- KD +1,7
- MP +1,1
- M +0,7
- V +0,4
Valdeltagande i Båstad
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 87,2 %, vilket är 2,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Båstad på plats 56 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Båstad är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,8 % i Förslöv Östra till 87,6 % i Västra Karup.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Båstad Västra (33,5 %) och sitt svagaste i Förslöv Östra (18,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 5, Socialdemokraterna i 2, Sverigedemokraterna i 2 av 9 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Båstad är skillnaden störst för Kristdemokraterna, som fick 3,4 % i kommunvalet mot 8,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,2 procentenheter.
- KD −5,2
- SD −5,1
- M +5,0
- L −3,2
- V −0,9
- MP −0,7
- C −0,4
- S +0,1
Största parti i Båstad sedan 2006
Moderaterna har varit största parti i Båstad i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 26,5 % | 87,2 % |
| 2022 | Moderaterna | 25,8 % | 87,2 % |
| 2018 | Moderaterna | 28,5 % | 88,9 % |
| 2014 | Moderaterna | 34,7 % | 86,9 % |
| 2010 | Moderaterna | 44,1 % | 85,3 % |
| 2006 | Moderaterna | 41,7 % | 81,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Båstad 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Båstad. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Båstad Västra | M | 33,5 % | M | 45,7 % | 83,0 % |
| Båstad Östra | M | 29,8 % | M | 35,3 % | 83,0 % |
| Förslöv Västra | S | 23,4 % | S | 24,5 % | 82,4 % |
| Förslöv Östra | S | 25,2 % | S | 29,4 % | 80,8 % |
| Grevie | SD | 21,8 % | M | 23,7 % | 85,8 % |
| Hemmeslöv-Riviera | M | 29,5 % | M | 39,0 % | 87,3 % |
| Torekov-Hov | M | 32,2 % | M | 36,7 % | 84,9 % |
| Västra Karup | M | 26,0 % | M | 29,2 % | 87,6 % |
| Östra Karup | SD | 29,1 % | M | 25,8 % | 84,1 % |