Valresultat Lund 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Lund med 25,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (25,0 %). Valdeltagandet var 88,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Lund ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 84 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,2 %
- Röstberättigade
- 99 997
- Avgivna röster
- 88 176
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2026 i Lund
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 22 495 | 25,7 % |
| MModeraterna | 15 262 | 17,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 12 238 | 14,0 % |
| CCenterpartiet | 9 524 | 10,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 8 843 | 10,1 % |
| VVänsterpartiet | 8 705 | 10,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 5 914 | 6,8 % |
| KDKristdemokraterna | 3 439 | 3,9 % |
| Övriga partier | 1 005 | 1,1 % |
Regionvalet 2026 i Lund
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 27 926 | 31,7 % |
| MModeraterna | 17 338 | 19,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 10 671 | 12,1 % |
| VVänsterpartiet | 9 785 | 11,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 7 340 | 8,3 % |
| CCenterpartiet | 5 247 | 6,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 5 067 | 5,7 % |
| KDKristdemokraterna | 4 001 | 4,5 % |
| Övriga partier | 793 | 0,9 % |
Kommunvalet 2026 i Lund — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Lund har 65 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 16 mandat (±0 sedan 2022), följt av Moderaterna med 13 och Miljöpartiet med 9.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 22 102 | 25,0 % | 16(±0) |
| MModeraterna | 16 996 | 19,2 % | 13(+4) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 12 330 | 13,9 % | 9(+3) |
| VVänsterpartiet | 9 416 | 10,7 % | 7(±0) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 7 813 | 8,8 % | 6(−6) |
| SDSverigedemokraterna | 7 285 | 8,2 % | 5(−1) |
| FörNyFörNyaLund | 5 067 | 5,7 % | 4(±0) |
| CCenterpartiet | 4 446 | 5,0 % | 3(±0) |
| KDKristdemokraterna | 2 294 | 2,6 % | 2(±0) |
| Övriga partier | 646 | 0,7 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Lund 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Lund i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har MP gjort (+3,0 procentenheter).
- S
- M
- MP
- C
- SD
- V
- L
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 26,0 % | 19,5 % | 22,6 % | 23,2 % | 28,3 % | 25,7 % |
| M | 29,5 % | 32,1 % | 22,7 % | 19,1 % | 16,8 % | 17,5 % |
| MP | 9,0 % | 12,8 % | 12,3 % | 9,1 % | 11,0 % | 14,0 % |
| C | 7,2 % | 6,6 % | 5,7 % | 9,7 % | 8,7 % | 10,9 % |
| SD | 2,6 % | 5,0 % | 9,2 % | 12,2 % | 12,8 % | 10,1 % |
| V | 5,9 % | 5,8 % | 6,4 % | 9,7 % | 9,1 % | 10,0 % |
| L | 12,3 % | 11,1 % | 9,8 % | 9,8 % | 8,4 % | 6,8 % |
| KD | 4,4 % | 5,0 % | 4,0 % | 4,7 % | 3,4 % | 3,9 % |
| Övr | 3,1 % | 2,2 % | 7,3 % | 2,4 % | 1,5 % | 1,1 % |
| Valdeltagande | 83,4 % | 87,3 % | 88,6 % | 89,7 % | 87,7 % | 88,2 % |
Valdeltagande i Lund 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Lund 2026
Så skiljer sig Lund från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Miljöpartiet, som fick 14,0 % i Lund mot 6,1 % i hela landet — en skillnad på 7,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- MP +7,9
- C +3,9
- V +1,6
- L +1,4
Svagare än i riket
- SD −7,4
- M −2,4
- S −2,3
- KD −2,2
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Miljöpartiet mest i Lund, från 11,0 % till 14,0 % (+3,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 12,8 % till 10,1 % (−2,7).
- MP +3,0
- SD −2,7
- S −2,6
- C +2,2
- L −1,7
- V +0,8
- M +0,6
- KD +0,6
Valdeltagande i Lund
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 88,2 %, vilket är 3,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Lund på plats 29 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Lund är indelad i 84 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 71,2 % i Linero, Vikingaparken till 93,1 % i Torna Hällestad.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Norränga (38,0 %) och sitt svagaste i Gylleholm (15,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 63, Moderaterna i 12, Miljöpartiet i 7 av 84 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Lund är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 5,0 % i kommunvalet mot 10,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,9 procentenheter.
- C −5,9
- L +2,1
- SD −1,9
- M +1,8
- KD −1,3
- S −0,7
- V +0,7
- MP −0,0
Största parti i Lund sedan 2006
Största parti har skiftat i Lund under perioden 2006–2026: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 25,7 % | 88,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 28,3 % | 87,7 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 23,2 % | 89,7 % |
| 2014 | Moderaterna | 22,7 % | 88,6 % |
| 2010 | Moderaterna | 32,1 % | 87,3 % |
| 2006 | Moderaterna | 29,5 % | 83,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Lund 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 84 valdistrikten i Lund. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Annehem | M | 25,1 % | M | 27,4 % | 81,2 % |
| Brunnshög | M | 23,5 % | M | 24,0 % | 87,4 % |
| Brunnshög, Solbjer | S | 26,3 % | S | 25,2 % | 86,1 % |
| Centrum, Drottens rote-Svanelyckan | S | 23,1 % | M | 20,4 % | 86,0 % |
| Centrum, Clemens rote | S | 23,0 % | M | 23,0 % | 81,2 % |
| Centrum, Färgaren | S | 23,5 % | S | 22,9 % | 83,8 % |
| Centrum, Krafts rote | M | 20,4 % | M | 24,1 % | 82,7 % |
| Centrum, Vårfru rote | M | 20,2 % | M | 26,0 % | 82,8 % |
| Dalby Kolonin | S | 25,8 % | S | 28,5 % | 85,4 % |
| Dalby, Centrum-Nyvång | S | 25,2 % | S | 28,8 % | 83,2 % |
| Dalby, Norrevång | S | 22,3 % | S | 23,5 % | 88,8 % |
| Dalby, Pinnmöllan-Rökepipan | S | 30,4 % | S | 31,2 % | 87,5 % |
| Dalby, Stationen-Påskagänget | S | 22,9 % | S | 25,7 % | 88,7 % |
| Delfi | MP | 27,6 % | MP | 31,9 % | 86,8 % |
| Fäladstorget | S | 33,6 % | S | 28,7 % | 81,5 % |
| Galjevången | S | 19,7 % | M | 22,1 % | 88,6 % |
| Genarp, Ekesvång | SD | 22,6 % | M | 22,5 % | 90,2 % |
| Genarp, Slätterna | S | 23,7 % | S | 24,2 % | 88,6 % |
| Gunnesbo, Fornängen | S | 33,4 % | S | 29,9 % | 84,0 % |
| Gunnesboparken | S | 34,1 % | S | 34,4 % | 81,1 % |
| Gylleholm | M | 21,5 % | M | 26,5 % | 85,8 % |
| Hospitalsgården-Järnåkra | S | 28,0 % | S | 27,5 % | 86,6 % |
| Klostergården Centrum | S | 31,1 % | S | 29,5 % | 80,4 % |
| Klostergården N | M | 27,8 % | M | 27,7 % | 88,7 % |
| Klostergården SV | S | 30,3 % | S | 30,1 % | 82,6 % |
| Klostergården SÖ | S | 35,4 % | S | 33,2 % | 77,2 % |
| Klosterhusen | S | 22,7 % | S | 22,2 % | 86,6 % |
| Kobjer-Sliparelyckan | S | 27,5 % | S | 24,7 % | 86,7 % |
| Ladugårdsmarken | S | 32,0 % | S | 28,8 % | 75,0 % |
| Linero, Gårdarike | S | 32,6 % | S | 31,2 % | 81,7 % |
| Linero, Tre högars park | S | 31,9 % | S | 30,6 % | 79,8 % |
| Linero, Vikingaparken | S | 36,5 % | S | 36,9 % | 71,2 % |
| Mårtens Fälad | S | 24,9 % | S | 23,5 % | 87,2 % |
| Mårtenslund | S | 26,0 % | S | 25,2 % | 80,3 % |
| Måsen | S | 25,7 % | S | 23,6 % | 84,3 % |
| Möllevången V | S | 23,4 % | M | 21,4 % | 84,4 % |
| Möllevången Ö | MP | 21,5 % | MP | 18,8 % | 86,5 % |
| N Fäladen, Borgareparken | S | 25,6 % | S | 26,5 % | 82,7 % |
| N Fäladen, Kämnärsrätten NV | MP | 28,4 % | MP | 33,5 % | 91,5 % |
| N Fäladen, Kämnärsrätten SÖ | MP | 23,2 % | MP | 27,9 % | 89,2 % |
| N Fäladen, Rådhusrätten | S | 35,2 % | S | 36,7 % | 72,4 % |
| Nilstorp | S | 22,8 % | S | 21,6 % | 91,4 % |
| Norränga | S | 38,0 % | S | 35,4 % | 76,9 % |
| Nöbbelöv-Oscarshem | S | 26,1 % | S | 24,9 % | 87,9 % |
| Nöbbelövs centrum | S | 33,3 % | S | 32,2 % | 79,7 % |
| Nöden | S | 23,4 % | M | 24,8 % | 82,6 % |
| Offerkällan | S | 33,1 % | S | 30,3 % | 75,9 % |
| Olshög-Professorsstaden | M | 22,2 % | M | 23,3 % | 84,9 % |
| Papegojelyckan V | S | 32,3 % | S | 30,1 % | 75,4 % |
| Papegojelyckan Ö | S | 27,5 % | S | 27,0 % | 86,4 % |
| Pilelyckan-Rådmansvången | S | 28,4 % | S | 25,4 % | 85,3 % |
| Plantagelyckan | S | 24,1 % | M | 23,1 % | 83,8 % |
| Revingelyckan-Margretedal | M | 23,2 % | M | 27,9 % | 88,3 % |
| Råbylund Väster | S | 27,6 % | S | 26,3 % | 83,7 % |
| Råbylund Öster | S | 24,7 % | S | 25,0 % | 87,2 % |
| Sandby Centrum | S | 31,3 % | S | 30,3 % | 80,6 % |
| Sandby, Fågelsång-Assarhusa | S | 30,1 % | S | 28,4 % | 89,4 % |
| Sandby, Kyrkovång | S | 27,9 % | S | 27,6 % | 86,9 % |
| Sandby, Västervång-Hardeberga | M | 23,1 % | M | 23,7 % | 87,6 % |
| Sandby, Östervång-Revinge | S | 23,8 % | S | 25,1 % | 89,3 % |
| Sankt Hans park | S | 36,4 % | S | 33,2 % | 80,0 % |
| Sankt Lars | S | 26,3 % | S | 26,8 % | 83,9 % |
| Spoletorp V | S | 24,0 % | M | 26,7 % | 91,1 % |
| Spoletorp Ö | S | 21,7 % | M | 20,7 % | 86,2 % |
| Stampelyckan-Planetstaden | S | 23,9 % | S | 22,4 % | 83,1 % |
| Torn | S | 25,0 % | S | 24,2 % | 87,2 % |
| Torna Hällestad | MP | 26,7 % | MP | 27,8 % | 93,1 % |
| Tuna Väster | MP | 26,1 % | MP | 27,5 % | 89,9 % |
| Tuna Öster | M | 23,5 % | M | 27,3 % | 84,2 % |
| Ulrikedal | S | 23,0 % | MP | 23,9 % | 84,5 % |
| Vallkärra | S | 26,3 % | S | 24,1 % | 90,2 % |
| Veberöd Raggeborg | SD | 26,2 % | M | 23,8 % | 88,4 % |
| Veberöd, Björkhaga-Trulsbo | M | 26,5 % | M | 28,1 % | 89,6 % |
| Veberöd, Gamla byn | S | 25,2 % | S | 24,5 % | 86,7 % |
| Veberöd, Idala | M | 25,4 % | M | 27,2 % | 89,4 % |
| Vildanden | S | 25,4 % | S | 25,9 % | 82,0 % |
| Vipelyckan | S | 28,9 % | S | 27,0 % | 83,9 % |
| Värpinge - Klosters Fälad | S | 27,9 % | S | 28,1 % | 83,5 % |
| Värpinge gård | S | 36,0 % | S | 34,1 % | 79,7 % |
| Väster | S | 27,5 % | S | 25,1 % | 83,8 % |
| Östra Torn, Gåsatoften | S | 28,8 % | S | 26,7 % | 83,0 % |
| Östra Torn, Orkesterparken | S | 27,3 % | S | 27,4 % | 85,1 % |
| Östra Torn, Spexaren | MP | 26,8 % | S | 26,3 % | 87,0 % |
| Östra Torn, Vänortsparken | S | 26,8 % | S | 25,6 % | 85,5 % |