Valresultat Hörby 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Sverigedemokraterna största parti i Hörby med 34,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Sverigedemokraterna flest röster (38,5 %). Valdeltagandet var 84,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hörby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.

Se Hörby på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,6 %
Röstberättigade
12 058
Avgivna röster
10 205
Län
Skåne län

Riksdagsvalet 2026 i Hörby

Riksdagsvalet 2026 i Hörby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna3 50734,8 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 04720,3 %
MModeraterna1 73717,2 %
KDKristdemokraterna7337,3 %
CCenterpartiet6296,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5395,3 %
VVänsterpartiet3803,8 %
MPMiljöpartiet de gröna3523,5 %
Övriga partier1611,6 %

Regionvalet 2026 i Hörby

Regionvalet 2026 i Hörby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna3 31732,9 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 26822,5 %
MModeraterna1 92819,1 %
KDKristdemokraterna7237,2 %
CCenterpartiet6136,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4144,1 %
VVänsterpartiet4044,0 %
MPMiljöpartiet de gröna3073,0 %
Övriga partier1111,1 %

Kommunvalet 2026 i Hörby — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Hörby har 31 mandat. Sverigedemokraterna fick flest, 12 mandat (±0 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 6 och Moderaterna med 4.

Kommunvalet 2026 i Hörby: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SDSverigedemokraterna3 90238,5 %12(±0)
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 99119,6 %6(±0)
MModeraterna1 29412,8 %4(±0)
CCenterpartiet8908,8 %3(±0)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6606,5 %2(±0)
KDKristdemokraterna4424,4 %1(−1)
VVänsterpartiet3653,6 %1(±0)
HFHörbys Framtid3143,1 %1
MPMiljöpartiet de gröna2542,5 %1(+1)
Övriga partier330,3 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Hörby 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Hörby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−4,2 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • SD
  • S
  • M
  • KD
  • C
  • L
  • V
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Hörby per valår
Parti200620102014201820222026
SD8,1 %14,0 %27,4 %35,4 %39,0 %34,8 %
S28,8 %22,6 %24,9 %19,4 %21,1 %20,3 %
M26,6 %33,2 %19,4 %17,3 %16,3 %17,2 %
KD6,3 %4,2 %3,7 %6,6 %6,9 %7,3 %
C12,4 %9,8 %9,0 %8,3 %5,6 %6,2 %
L7,0 %6,0 %4,0 %4,3 %3,7 %5,3 %
V2,5 %2,6 %2,7 %4,5 %3,7 %3,8 %
MP3,1 %4,5 %4,8 %2,5 %2,8 %3,5 %
Övr5,2 %3,0 %4,0 %1,6 %1,0 %1,6 %
Valdeltagande77,9 %81,8 %84,0 %86,7 %85,4 %84,6 %

Valdeltagande i Hörby 2006–2026

Kommunen mot länet (Skåne).

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Hörby 2026

Så skiljer sig Hörby från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 34,8 % i Hörby mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 17,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +17,3
  • KD +1,1
  • L +0,0

Svagare än i riket

  • S −7,7
  • V −4,6
  • MP −2,6
  • M −2,6

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Liberalerna mest i Hörby, från 3,7 % till 5,3 % (+1,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 39,0 % till 34,8 % (−4,2).

  • SD −4,2
  • L +1,6
  • M +1,0
  • S −0,8
  • MP +0,7
  • C +0,6
  • KD +0,4
  • V +0,0

Valdeltagande i Hörby

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 84,6 %, vilket är 0,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Hörby på plats 148 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Hörby är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,1 % i Hörby norr till 85,6 % i Långaröd.

Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Östraby-Västerstad (38,9 %) och sitt svagaste i Hörby väst (29,4 %). Partiet var största parti i samtliga 8 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hörby är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 12,8 % i kommunvalet mot 17,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,5 procentenheter.

  • M −4,5
  • SD +3,7
  • KD −2,9
  • C +2,5
  • L +1,2
  • MP −1,0
  • S −0,7
  • V −0,2

Största parti i Hörby sedan 2006

Största parti har skiftat i Hörby under perioden 2006–2026: Sverigedemokraterna och Moderaterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Hörby per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna34,8 %84,6 %
2022Sverigedemokraterna39,0 %85,4 %
2018Sverigedemokraterna35,4 %86,7 %
2014Sverigedemokraterna27,4 %84,0 %
2010Moderaterna33,2 %81,8 %
2006Socialdemokraterna28,8 %77,9 %

Valresultat per valdistrikt i Hörby 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Hörby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Hörby, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Hörby norrSD36,6 %SD40,7 %76,1 %
Hörby sydvästSD35,8 %SD39,7 %84,0 %
Hörby västSD29,4 %SD32,7 %80,6 %
Hörby östSD32,2 %SD37,3 %78,6 %
LudvigsborgSD36,7 %SD40,6 %83,9 %
LångarödSD33,6 %SD34,4 %85,6 %
SvensköpSD35,7 %SD39,6 %84,9 %
Östraby-VästerstadSD38,9 %SD43,3 %85,4 %

Utforska valdistrikten i Hörby på kartan

Fler kommuner i Skåne län

Hela valresultatet för Skåne län 2026 · Alla kommuner 2026