Valresultat Mjölby 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Mjölby med 37,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (39,5 %). Valdeltagandet var 85,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Mjölby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 16 valdistrikt.

Se Mjölby på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,8 %
Röstberättigade
20 104
Avgivna röster
17 244
Län
Östergötlands län

Riksdagsvalet 2010 i Mjölby

Riksdagsvalet 2010 i Mjölby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 44037,8 %
MModeraterna4 43026,0 %
CCenterpartiet1 1616,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 0856,4 %
MPMiljöpartiet de gröna9805,8 %
KDKristdemokraterna9635,7 %
VVänsterpartiet8625,1 %
SDSverigedemokraterna8234,8 %
Övriga partier2781,6 %

Landstingsvalet 2010 i Mjölby

Landstingsvalet 2010 i Mjölby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 57140,3 %
MModeraterna3 81023,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 1577,1 %
CCenterpartiet1 0906,7 %
KDKristdemokraterna9315,7 %
MPMiljöpartiet de gröna8255,1 %
VVänsterpartiet8125,0 %
SDSverigedemokraterna5693,5 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti2141,3 %
VLVL2131,3 %
Övriga partier1090,7 %

Kommunvalet 2010 i Mjölby

Kommunvalet 2010 i Mjölby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 52639,5 %
MModeraterna3 91523,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 4128,6 %
CCenterpartiet1 1767,1 %
VVänsterpartiet9105,5 %
MPMiljöpartiet de gröna8445,1 %
KDKristdemokraterna7884,8 %
SDSverigedemokraterna6133,7 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti3101,9 %
Övriga partier160,1 %

Partiernas utveckling i Mjölby 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Mjölby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−5,3 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • L
  • MP
  • KD
  • V
  • SD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Mjölby per valår
Parti200620102014201820222026
S43,1 %37,8 %37,7 %31,7 %31,8 %28,4 %
M21,3 %26,0 %21,0 %20,3 %20,2 %21,9 %
C8,7 %6,8 %6,4 %8,2 %5,7 %5,6 %
L5,4 %6,4 %4,3 %4,4 %4,0 %4,9 %
MP3,1 %5,8 %4,3 %2,8 %2,8 %3,5 %
KD7,2 %5,7 %4,8 %6,4 %6,1 %6,8 %
V4,6 %5,1 %4,3 %5,7 %4,0 %5,2 %
SD2,0 %4,8 %14,9 %19,4 %24,5 %22,2 %
Övr4,5 %1,6 %2,3 %1,1 %1,0 %1,6 %
Valdeltagande82,3 %85,8 %87,0 %88,6 %86,8 %86,4 %

Valdeltagande i Mjölby 2006–2026

Kommunen mot länet (Östergötland).

8284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Mjölby 2010

Så skiljer sig Mjölby från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 37,8 % i Mjölby mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 7,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +7,2
  • C +0,3
  • KD +0,1

Svagare än i riket

  • M −4,0
  • MP −1,6
  • SD −0,9
  • FP −0,7

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Mjölby, från 21,3 % till 26,0 % (+4,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 43,1 % till 37,8 % (−5,3).

  • S −5,3
  • M +4,7
  • SD +2,9
  • MP +2,6
  • C −1,9
  • SPI −1,7
  • KD −1,5
  • FP +0,9

Valdeltagande i Mjölby

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 85,8 %, vilket är 1,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Mjölby på plats 77 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Mjölby är indelad i 16 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,7 % i Mjölby 4 till 88,9 % i Mjölby 7.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Mjölby 2 (52,4 %) och sitt svagaste i Herrb-Norml-Skepps-Vallerst (17,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 13, Moderaterna i 3 av 16 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Mjölby är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 23,7 % i kommunvalet mot 26,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,3 procentenheter.

  • M −2,3
  • FP +2,2
  • S +1,7
  • SD −1,1
  • KD −0,9
  • MP −0,6
  • V +0,4
  • C +0,3

Största parti i Mjölby sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Mjölby i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Mjölby per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna28,4 %86,4 %
2022Socialdemokraterna31,8 %86,8 %
2018Socialdemokraterna31,7 %88,6 %
2014Socialdemokraterna37,7 %87,0 %
2010Socialdemokraterna37,8 %85,8 %
2006Socialdemokraterna43,1 %82,3 %

Valresultat per valdistrikt i Mjölby 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 16 valdistrikten i Mjölby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Mjölby, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Appuna-Hogst-Kumla-VäderstS31,0 %S33,5 %87,2 %
Herrb-Norml-Skepps-VallerstM36,8 %M33,5 %86,4 %
HögbyS43,1 %S45,3 %86,4 %
Mjölby 1S52,1 %S52,7 %82,5 %
Mjölby 2S52,4 %S55,2 %83,7 %
Mjölby 3S40,6 %S43,3 %80,1 %
Mjölby 4S40,1 %S42,5 %78,7 %
Mjölby 5S40,5 %S42,6 %84,7 %
Mjölby 6S38,2 %S39,8 %80,5 %
Mjölby 7S33,9 %S36,9 %88,9 %
Skänninge 1S50,7 %S50,6 %83,0 %
Skänninge 2M32,9 %M32,0 %85,2 %
Skänninge 3S48,6 %S51,1 %84,1 %
Sya-V Harg-Ö TollstadM27,7 %S27,2 %87,2 %
VetaS32,8 %S33,1 %87,9 %
VibyS32,0 %S32,0 %85,0 %

Utforska valdistrikten i Mjölby på kartan

Fler kommuner i Östergötlands län

Hela valresultatet för Östergötlands län 2010 · Alla kommuner 2010