Valresultat Mjölby 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Mjölby med 28,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (28,8 %). Valdeltagandet var 86,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Mjölby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 18 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,4 %
- Röstberättigade
- 22 048
- Avgivna röster
- 19 044
- Län
- Östergötlands län
Riksdagsvalet 2026 i Mjölby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 347 | 28,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 174 | 22,2 % |
| MModeraterna | 4 130 | 21,9 % |
| KDKristdemokraterna | 1 274 | 6,8 % |
| CCenterpartiet | 1 051 | 5,6 % |
| VVänsterpartiet | 975 | 5,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 916 | 4,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 666 | 3,5 % |
| Övriga partier | 293 | 1,6 % |
Regionvalet 2026 i Mjölby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 531 | 29,7 % |
| MModeraterna | 4 440 | 23,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 657 | 19,6 % |
| KDKristdemokraterna | 1 387 | 7,5 % |
| VVänsterpartiet | 1 155 | 6,2 % |
| CCenterpartiet | 1 097 | 5,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 742 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 547 | 2,9 % |
| Övriga partier | 61 | 0,3 % |
Kommunvalet 2026 i Mjölby — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Mjölby har 45 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 13 mandat (−1 sedan 2022), följt av Moderaterna med 11 och Sverigedemokraterna med 9.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 387 | 28,8 % | 13(−1) |
| MModeraterna | 4 391 | 23,5 % | 11(+2) |
| SDSverigedemokraterna | 3 787 | 20,2 % | 9(+1) |
| CCenterpartiet | 1 295 | 6,9 % | 3(±0) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 216 | 6,5 % | 3(−1) |
| KDKristdemokraterna | 1 097 | 5,9 % | 3(±0) |
| VVänsterpartiet | 951 | 5,1 % | 2(−1) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 563 | 3,0 % | 1(±0) |
| Övriga partier | 31 | 0,2 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Mjölby 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Mjölby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−3,4 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 43,1 % | 37,8 % | 37,7 % | 31,7 % | 31,8 % | 28,4 % |
| SD | 2,0 % | 4,8 % | 14,9 % | 19,4 % | 24,5 % | 22,2 % |
| M | 21,3 % | 26,0 % | 21,0 % | 20,3 % | 20,2 % | 21,9 % |
| KD | 7,2 % | 5,7 % | 4,8 % | 6,4 % | 6,1 % | 6,8 % |
| C | 8,7 % | 6,8 % | 6,4 % | 8,2 % | 5,7 % | 5,6 % |
| V | 4,6 % | 5,1 % | 4,3 % | 5,7 % | 4,0 % | 5,2 % |
| L | 5,4 % | 6,4 % | 4,3 % | 4,4 % | 4,0 % | 4,9 % |
| MP | 3,1 % | 5,8 % | 4,3 % | 2,8 % | 2,8 % | 3,5 % |
| Övr | 4,5 % | 1,6 % | 2,3 % | 1,1 % | 1,0 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 82,3 % | 85,8 % | 87,0 % | 88,6 % | 86,8 % | 86,4 % |
Valdeltagande i Mjölby 2006–2026
Kommunen mot länet (Östergötland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Mjölby 2026
Så skiljer sig Mjölby från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 22,2 % i Mjölby mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 4,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +4,7
- M +2,1
- KD +0,6
- S +0,4
Svagare än i riket
- V −3,2
- MP −2,6
- C −1,4
- L −0,5
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Mjölby, från 20,2 % till 21,9 % (+1,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 31,8 % till 28,4 % (−3,4).
- S −3,4
- SD −2,3
- M +1,8
- V +1,2
- L +0,8
- MP +0,7
- KD +0,7
- C −0,2
Valdeltagande i Mjölby
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 86,4 %, vilket är 1,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Mjölby på plats 79 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Mjölby är indelad i 18 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 74,8 % i Slomarp-Egeby-Prästgårdsliden till 90,9 % i Normlösa mfl.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Västra Lundby (38,5 %) och sitt svagaste i Normlösa mfl (17,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 13, Sverigedemokraterna i 3, Moderaterna i 2 av 18 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Mjölby är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 20,2 % i kommunvalet mot 22,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 1,9 procentenheter.
- SD −1,9
- L +1,6
- M +1,5
- C +1,3
- KD −0,9
- MP −0,5
- S +0,4
- V −0,1
Största parti i Mjölby sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Mjölby i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,4 % | 86,4 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,8 % | 86,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,7 % | 88,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 37,7 % | 87,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 37,8 % | 85,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 43,1 % | 82,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Mjölby 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 18 valdistrikten i Mjölby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Dacke-Egebybacken | S | 35,1 % | S | 36,7 % | 77,9 % |
| Eldslösa | S | 29,5 % | M | 31,7 % | 87,4 % |
| Högby | S | 30,0 % | S | 31,5 % | 81,7 % |
| Lagman | S | 27,5 % | S | 29,1 % | 79,4 % |
| Mantorps centrum mfl | S | 32,3 % | S | 28,0 % | 84,4 % |
| Normlösa mfl | M | 26,5 % | M | 30,3 % | 90,9 % |
| Norrgården-Albacken mfl | S | 34,9 % | S | 36,0 % | 82,6 % |
| Skänninge centrum-Hattorp | S | 30,2 % | S | 30,2 % | 80,3 % |
| Skänninge landsbygd | SD | 30,9 % | SD | 28,8 % | 85,7 % |
| Slomarp-Egeby-Prästgårdsliden | S | 33,0 % | S | 34,9 % | 74,8 % |
| Sya-Västra Harg-Östra Tollstad | SD | 27,0 % | SD | 26,0 % | 87,6 % |
| Vasastaden | S | 31,5 % | S | 34,7 % | 81,3 % |
| Veta | S | 26,7 % | S | 25,6 % | 89,9 % |
| Viby | M | 27,9 % | M | 24,3 % | 88,4 % |
| Väderstad-Appuna-Hogstad-Kumla | SD | 25,4 % | M | 28,8 % | 87,5 % |
| Västra Lund-Trojenborg | S | 30,4 % | S | 29,4 % | 83,1 % |
| Västra Lundby | S | 38,5 % | S | 40,7 % | 80,0 % |
| Östra Lundby mfl | S | 26,9 % | S | 29,7 % | 81,7 % |
Fler kommuner i Östergötlands län
Hela valresultatet för Östergötlands län 2026 · Alla kommuner 2026