Valresultat Vadstena 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Vadstena med 26,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (33,4 %). Valdeltagandet var 88,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vadstena ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,1 %
- Röstberättigade
- 6 176
- Avgivna röster
- 5 441
- Län
- Östergötlands län
Riksdagsvalet 2026 i Vadstena
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 448 | 26,9 % |
| MModeraterna | 1 203 | 22,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 944 | 17,6 % |
| CCenterpartiet | 386 | 7,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 375 | 7,0 % |
| KDKristdemokraterna | 374 | 7,0 % |
| VVänsterpartiet | 282 | 5,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 281 | 5,2 % |
| Övriga partier | 84 | 1,6 % |
Regionvalet 2026 i Vadstena
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 1 478 | 28,0 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 473 | 27,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 661 | 12,5 % |
| KDKristdemokraterna | 459 | 8,7 % |
| CCenterpartiet | 366 | 6,9 % |
| VVänsterpartiet | 358 | 6,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 309 | 5,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 138 | 2,6 % |
| Övriga partier | 29 | 0,6 % |
Kommunvalet 2026 i Vadstena — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Vadstena har 35 mandat. Moderaterna fick flest, 12 mandat (+1 sedan 2022), följt av Konsensus - För Vadstenas Bästa med 7 och Socialdemokraterna med 6.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| MModeraterna | 1 794 | 33,4 % | 12(+1) |
| KVBKonsensus - För Vadstenas Bästa | 1 087 | 20,2 % | 7(−1) |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 881 | 16,4 % | 6(−2) |
| SDSverigedemokraterna | 477 | 8,9 % | 3(±0) |
| VVänsterpartiet | 320 | 6,0 % | 2(±0) |
| CCenterpartiet | 310 | 5,8 % | 2(+1) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 262 | 4,9 % | 2(+1) |
| KDKristdemokraterna | 189 | 3,5 % | 1(±0) |
| Övriga partier | 53 | 1,0 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Vadstena 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Vadstena i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−4,7 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- MP
- KD
- V
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,0 % | 32,9 % | 33,2 % | 29,1 % | 31,7 % | 26,9 % |
| M | 27,9 % | 31,1 % | 25,2 % | 22,5 % | 21,2 % | 22,4 % |
| SD | 2,6 % | 5,0 % | 12,5 % | 16,9 % | 19,9 % | 17,6 % |
| C | 8,1 % | 6,2 % | 6,8 % | 9,3 % | 6,8 % | 7,2 % |
| MP | 4,2 % | 6,6 % | 6,2 % | 3,9 % | 5,1 % | 7,0 % |
| KD | 8,0 % | 6,7 % | 5,8 % | 7,3 % | 6,3 % | 7,0 % |
| V | 4,3 % | 3,9 % | 3,8 % | 5,9 % | 4,5 % | 5,2 % |
| L | 5,4 % | 6,8 % | 3,8 % | 3,7 % | 3,9 % | 5,2 % |
| Övr | 3,4 % | 0,9 % | 2,9 % | 1,4 % | 0,6 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 83,7 % | 88,0 % | 88,1 % | 89,2 % | 88,8 % | 88,1 % |
Valdeltagande i Vadstena 2006–2026
Kommunen mot länet (Östergötland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Vadstena 2026
Så skiljer sig Vadstena från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Vänsterpartiet, som fick 5,2 % i Vadstena mot 8,4 % i hela landet — en skillnad på 3,2 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- M +2,5
- MP +0,9
- KD +0,8
- C +0,1
Svagare än i riket
- V −3,2
- S −1,1
- L −0,1
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Miljöpartiet mest i Vadstena, från 5,1 % till 7,0 % (+1,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 31,7 % till 26,9 % (−4,7).
- S −4,7
- SD −2,3
- MP +1,8
- L +1,3
- M +1,2
- V +0,7
- KD +0,7
- C +0,4
Valdeltagande i Vadstena
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 88,1 %, vilket är 3,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Vadstena på plats 34 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Vadstena är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 70,1 % i Innerstaden till 76,1 % i Gamla Söder-Nya Söder-Hertigen mfl.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Kvissberg, Borgmästarområdet mfl (32,1 %) och sitt svagaste i Borghamn, Skedet, Rogslösa mfl (20,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 3, Moderaterna i 2 av 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vadstena är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 33,4 % i kommunvalet mot 22,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,0 procentenheter.
- M +11,0
- S −10,5
- SD −8,7
- L −4,4
- KD −3,4
- MP −2,1
- C −1,4
- V +0,7
Största parti i Vadstena sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Vadstena i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 26,9 % | 88,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,7 % | 88,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,1 % | 89,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 33,2 % | 88,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 32,9 % | 88,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 36,0 % | 83,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Vadstena 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Vadstena. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Birgitta, Haga, Hagebyhöga, Hov mfl | M | 27,9 % | M | 36,7 % | 75,6 % |
| Borghamn, Skedet, Rogslösa mfl | M | 23,0 % | M | 41,0 % | 72,7 % |
| Gamla Söder-Nya Söder-Hertigen mfl | S | 31,2 % | M | 34,6 % | 76,1 % |
| Innerstaden | S | 25,9 % | M | 29,3 % | 70,1 % |
| Kvissberg, Borgmästarområdet mfl | S | 32,1 % | M | 28,4 % | 71,3 % |
Fler kommuner i Östergötlands län
Hela valresultatet för Östergötlands län 2026 · Alla kommuner 2026