Valresultat Vadstena 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Vadstena med 33,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (26,7 %). Valdeltagandet var 88,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vadstena ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,1 %
- Röstberättigade
- 6 056
- Avgivna röster
- 5 337
- Län
- Östergötlands län
Riksdagsvalet 2014 i Vadstena
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 752 | 33,2 % |
| MModeraterna | 1 332 | 25,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 657 | 12,5 % |
| CCenterpartiet | 357 | 6,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 326 | 6,2 % |
| KDKristdemokraterna | 305 | 5,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 198 | 3,8 % |
| VVänsterpartiet | 198 | 3,8 % |
| FIFeministiskt initiativ | 117 | 2,2 % |
| Övriga partier | 35 | 0,7 % |
Landstingsvalet 2014 i Vadstena
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 865 | 36,4 % |
| MModeraterna | 1 308 | 25,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 376 | 7,3 % |
| KDKristdemokraterna | 363 | 7,1 % |
| CCenterpartiet | 361 | 7,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 359 | 7,0 % |
| VVänsterpartiet | 254 | 5,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 192 | 3,7 % |
| Övriga partier | 52 | 1,0 % |
Kommunvalet 2014 i Vadstena
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 392 | 26,7 % |
| KonsKons | 1 366 | 26,2 % |
| MModeraterna | 1 041 | 20,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 330 | 6,3 % |
| CCenterpartiet | 330 | 6,3 % |
| KDKristdemokraterna | 228 | 4,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 183 | 3,5 % |
| VVänsterpartiet | 172 | 3,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 162 | 3,1 % |
| Övriga partier | 13 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Vadstena 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Vadstena i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+7,5 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- MP
- KD
- L
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,0 % | 32,9 % | 33,2 % | 29,1 % | 31,7 % | 26,9 % |
| M | 27,9 % | 31,1 % | 25,2 % | 22,5 % | 21,2 % | 22,4 % |
| SD | 2,6 % | 5,0 % | 12,5 % | 16,9 % | 19,9 % | 17,6 % |
| C | 8,1 % | 6,2 % | 6,8 % | 9,3 % | 6,8 % | 7,2 % |
| MP | 4,2 % | 6,6 % | 6,2 % | 3,9 % | 5,1 % | 7,0 % |
| KD | 8,0 % | 6,7 % | 5,8 % | 7,3 % | 6,3 % | 7,0 % |
| L | 5,4 % | 6,8 % | 3,8 % | 3,7 % | 3,9 % | 5,2 % |
| V | 4,3 % | 3,9 % | 3,8 % | 5,9 % | 4,5 % | 5,2 % |
| Övr | 3,4 % | 0,9 % | 2,9 % | 1,4 % | 0,6 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 83,7 % | 88,0 % | 88,1 % | 89,2 % | 88,8 % | 88,1 % |
Valdeltagande i Vadstena 2006–2026
Kommunen mot länet (Östergötland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Vadstena 2014
Så skiljer sig Vadstena från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 33,2 % i Vadstena mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 2,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +2,2
- M +1,9
- KD +1,2
- C +0,7
Svagare än i riket
- V −2,0
- FP −1,7
- FI −0,9
- MP −0,7
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Vadstena, från 5,0 % till 12,5 % (+7,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 31,1 % till 25,2 % (−5,8).
- SD +7,5
- M −5,8
- FP −3,0
- FI +1,9
- KD −0,9
- C +0,5
- MP −0,4
- S +0,3
Valdeltagande i Vadstena
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 88,1 %, vilket är 2,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Vadstena på plats 48 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Vadstena är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,2 % i Innerstaden till 90,7 % i Gamla Söder-Nya Söder-Hertigen mfl.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Kvissberg, Borgmästarområdet mfl (46,2 %) och sitt svagaste i Innerstaden (25,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 3, Moderaterna i 2 av 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vadstena är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 3,5 % i kommunvalet mot 12,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,9 procentenheter.
- SD −8,9
- S −6,5
- M −5,3
- KD −1,4
- FP −0,6
- V −0,5
- C −0,4
- MP +0,1
Största parti i Vadstena sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Vadstena i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 26,9 % | 88,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,7 % | 88,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,1 % | 89,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 33,2 % | 88,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 32,9 % | 88,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 36,0 % | 83,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Vadstena 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Vadstena. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Birgitta, Haga, Hagebyhöga, Hov mfl | M | 29,6 % | Kons | 24,5 % | 86,2 % |
| Borghamn, Skedet, Rogslösa mfl | S | 26,0 % | M | 26,2 % | 85,7 % |
| Gamla Söder-Nya Söder-Hertigen mfl | S | 38,5 % | Kons | 34,7 % | 90,7 % |
| Innerstaden | M | 30,4 % | Kons | 31,8 % | 78,2 % |
| Kvissberg, Borgmästarområdet mfl | S | 46,2 % | S | 38,5 % | 83,6 % |
Fler kommuner i Östergötlands län
Hela valresultatet för Östergötlands län 2014 · Alla kommuner 2014