Valresultat Norrköping 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Norrköping med 30,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (33,9 %). Valdeltagandet var 85,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Norrköping ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 72 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,3 %
- Röstberättigade
- 102 109
- Avgivna röster
- 87 123
- Län
- Östergötlands län
Riksdagsvalet 2014 i Norrköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 26 680 | 30,9 % |
| MModeraterna | 19 995 | 23,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 14 045 | 16,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 5 963 | 6,9 % |
| VVänsterpartiet | 4 706 | 5,5 % |
| KDKristdemokraterna | 3 937 | 4,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 912 | 4,5 % |
| CCenterpartiet | 3 856 | 4,5 % |
| FIFeministiskt initiativ | 2 317 | 2,7 % |
| Övriga partier | 847 | 1,0 % |
Landstingsvalet 2014 i Norrköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 29 434 | 34,5 % |
| MModeraterna | 20 205 | 23,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 9 588 | 11,2 % |
| VVänsterpartiet | 6 107 | 7,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 5 900 | 6,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 860 | 5,7 % |
| KDKristdemokraterna | 4 578 | 5,4 % |
| CCenterpartiet | 3 484 | 4,1 % |
| Övriga partier | 1 211 | 1,4 % |
Kommunvalet 2014 i Norrköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 29 130 | 33,9 % |
| MModeraterna | 20 770 | 24,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 10 031 | 11,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 5 648 | 6,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 5 564 | 6,5 % |
| VVänsterpartiet | 4 765 | 5,5 % |
| CCenterpartiet | 3 822 | 4,4 % |
| KDKristdemokraterna | 3 386 | 3,9 % |
| FIFeministiskt initiativ | 1 423 | 1,7 % |
| Övriga partier | 1 431 | 1,7 % |
Partiernas utveckling i Norrköping 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Norrköping i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+10,2 procentenheter).
- S
- M
- SD
- MP
- V
- KD
- L
- C
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 37,2 % | 32,5 % | 30,9 % | 28,3 % | 29,4 % | 28,5 % |
| M | 26,1 % | 30,2 % | 23,2 % | 20,5 % | 20,4 % | 20,5 % |
| SD | 2,8 % | 6,1 % | 16,3 % | 19,6 % | 22,7 % | 19,6 % |
| MP | 5,4 % | 7,9 % | 6,9 % | 4,0 % | 4,4 % | 5,2 % |
| V | 5,8 % | 5,7 % | 5,5 % | 8,1 % | 6,8 % | 8,3 % |
| KD | 6,4 % | 5,2 % | 4,6 % | 6,4 % | 6,1 % | 6,5 % |
| L | 6,0 % | 6,0 % | 4,5 % | 4,8 % | 3,7 % | 4,6 % |
| C | 5,6 % | 4,7 % | 4,5 % | 6,5 % | 5,1 % | 5,1 % |
| Övr | 4,6 % | 1,8 % | 3,7 % | 1,7 % | 1,3 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 80,8 % | 83,8 % | 85,3 % | 86,3 % | 82,6 % | 83,3 % |
Valdeltagande i Norrköping 2006–2026
Kommunen mot länet (Östergötland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Norrköping 2014
Så skiljer sig Norrköping från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Sverigedemokraterna, som fick 16,3 % i Norrköping mot 12,9 % i hela landet — en skillnad på 3,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +3,4
- MP +0,0
Svagare än i riket
- C −1,6
- FP −0,9
- FI −0,4
- V −0,3
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Norrköping, från 6,1 % till 16,3 % (+10,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 30,2 % till 23,2 % (−7,0).
- SD +10,2
- M −7,0
- FI +2,3
- S −1,6
- FP −1,5
- MP −1,0
- KD −0,6
- V −0,2
Valdeltagande i Norrköping
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 85,3 %, vilket är 0,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Norrköping på plats 180 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Norrköping är indelad i 72 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 62,3 % i Hageby Norra till 92,6 % i Rambodal Södra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hageby Norra (54,3 %) och sitt svagaste i Lindö Östra (11,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 51, Moderaterna i 21 av 72 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Norrköping är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 11,7 % i kommunvalet mot 16,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,6 procentenheter.
- SD −4,6
- S +3,0
- FP +2,0
- M +1,0
- KD −0,6
- MP −0,4
- V +0,1
- C −0,0
Största parti i Norrköping sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Norrköping i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,5 % | 83,3 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,4 % | 82,6 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 28,3 % | 86,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 30,9 % | 85,3 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 32,5 % | 83,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 37,2 % | 80,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Norrköping 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 72 valdistrikten i Norrköping. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Beckershov | S | 31,0 % | S | 34,2 % | 78,1 % |
| Berget | S | 25,6 % | S | 28,9 % | 76,3 % |
| Brånnestad | M | 34,1 % | M | 32,4 % | 90,4 % |
| Campus | S | 26,1 % | S | 31,4 % | 85,1 % |
| City | S | 34,4 % | S | 36,5 % | 72,4 % |
| Dalen | S | 25,7 % | S | 28,6 % | 77,7 % |
| Djäkneparken | S | 31,5 % | S | 36,0 % | 79,2 % |
| Ektorp Norra | S | 46,2 % | S | 46,6 % | 74,9 % |
| Ektorp Södra | S | 41,1 % | S | 43,8 % | 87,6 % |
| Enebymo | S | 38,5 % | S | 40,5 % | 82,1 % |
| Folkparken | S | 31,3 % | S | 35,1 % | 75,5 % |
| Generalen | S | 38,8 % | S | 40,6 % | 71,0 % |
| Guldringen m fl | S | 46,6 % | S | 44,9 % | 71,5 % |
| Gustaf Adolf | M | 23,5 % | S | 25,7 % | 84,7 % |
| Hagagymnasiet | S | 38,0 % | S | 41,0 % | 79,6 % |
| Hagaskolan | S | 37,2 % | S | 40,4 % | 80,2 % |
| Hageby Centrum | S | 49,5 % | S | 51,1 % | 71,4 % |
| Hageby Norra | S | 54,3 % | S | 54,8 % | 62,3 % |
| Hageby-Mamre | S | 43,9 % | S | 49,2 % | 75,1 % |
| Hageby-Vrinnevi | S | 46,5 % | S | 49,2 % | 72,3 % |
| Hallberga-Fiskeby | S | 28,6 % | S | 31,3 % | 87,6 % |
| Hultdalen | S | 30,0 % | S | 33,9 % | 91,6 % |
| Jursla | M | 31,4 % | M | 32,8 % | 89,8 % |
| Kimstad | S | 33,6 % | S | 34,7 % | 90,6 % |
| Klingsberg | S | 30,3 % | S | 32,8 % | 82,3 % |
| Klockaretorpet Norra | S | 46,1 % | S | 47,1 % | 76,4 % |
| Klockaretorpet-Borg m fl | S | 35,9 % | S | 39,1 % | 83,5 % |
| Klockaretorpet-Skarphagen | S | 35,0 % | S | 39,1 % | 81,0 % |
| Kneippen | M | 33,3 % | M | 36,2 % | 87,5 % |
| Kolmården-Kvarsebo | S | 25,2 % | S | 27,9 % | 88,1 % |
| Kuddby | M | 25,6 % | M | 27,7 % | 87,3 % |
| Kullerstad-Vickelby | S | 42,4 % | S | 44,2 % | 88,7 % |
| Kättinge | M | 24,0 % | M | 24,8 % | 87,6 % |
| Kättsätter-Kårtorp | M | 30,6 % | M | 31,3 % | 90,1 % |
| Lagerlunda-Herstadberg | S | 38,9 % | S | 41,0 % | 86,4 % |
| Lindö Västra | M | 46,1 % | M | 49,6 % | 90,6 % |
| Lindö Östra | M | 52,3 % | M | 52,9 % | 91,5 % |
| Ljunga | M | 35,5 % | M | 38,2 % | 90,5 % |
| Ljura | S | 41,9 % | S | 43,4 % | 75,1 % |
| Långtorp-Berga | M | 48,3 % | M | 51,2 % | 90,0 % |
| Marielund | S | 32,9 % | S | 36,7 % | 74,5 % |
| Mosstorp | S | 38,8 % | S | 40,9 % | 85,4 % |
| Nordantill | S | 32,1 % | S | 35,1 % | 79,2 % |
| Norsholm-Skärkind | M | 27,4 % | M | 26,9 % | 88,6 % |
| Oxelbergen | S | 26,9 % | S | 28,8 % | 77,4 % |
| Pryssgården | S | 31,1 % | S | 35,9 % | 88,9 % |
| Rambodal Norra | M | 29,1 % | S | 31,4 % | 91,7 % |
| Rambodal Södra | S | 30,8 % | S | 32,7 % | 92,6 % |
| Rosen | S | 28,0 % | S | 30,7 % | 82,3 % |
| Rådhuset | M | 29,4 % | M | 27,9 % | 81,2 % |
| Råssla | S | 28,9 % | S | 33,0 % | 89,0 % |
| Saltängen-Nordantill | M | 29,9 % | S | 29,2 % | 84,2 % |
| Sandbyhov | S | 35,2 % | S | 38,5 % | 83,3 % |
| Silverringen m fl | S | 36,9 % | S | 40,0 % | 76,2 % |
| Skarphagen | S | 28,2 % | S | 32,0 % | 88,4 % |
| Smedby | M | 30,3 % | M | 33,1 % | 90,6 % |
| Svärtinge Norra | M | 35,5 % | M | 36,3 % | 91,1 % |
| Svärtinge Södra | M | 28,2 % | S | 30,8 % | 89,4 % |
| Såpkullen | S | 34,9 % | S | 38,4 % | 85,8 % |
| Söderstaden Väster | S | 27,5 % | S | 30,5 % | 83,0 % |
| Söderstaden Öster | M | 24,9 % | S | 29,9 % | 83,4 % |
| Taborsberg | S | 29,6 % | S | 33,4 % | 86,0 % |
| Torshag-Simonstorp | M | 27,7 % | M | 29,0 % | 88,3 % |
| Uttersberg | S | 30,0 % | S | 33,6 % | 89,5 % |
| Vasastan-Söderport | S | 28,3 % | S | 33,8 % | 82,6 % |
| Vilbergen Norra | S | 43,4 % | S | 46,4 % | 81,6 % |
| Vilbergen Södra | S | 43,2 % | S | 45,1 % | 84,6 % |
| Vilbergen Västra | S | 46,6 % | S | 49,0 % | 86,2 % |
| Vånga | S | 28,0 % | S | 30,9 % | 87,6 % |
| Åby Östra | S | 29,9 % | S | 33,0 % | 92,0 % |
| Åbymo | S | 36,9 % | S | 37,8 % | 82,2 % |
| Östra Husby | M | 24,3 % | M | 28,4 % | 88,7 % |
Fler kommuner i Östergötlands län
Hela valresultatet för Östergötlands län 2014 · Alla kommuner 2014