Valresultat Kinda 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Kinda med 31,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,5 %). Valdeltagandet var 88,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kinda ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,0 %
- Röstberättigade
- 7 658
- Avgivna röster
- 6 741
- Län
- Östergötlands län
Riksdagsvalet 2014 i Kinda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 119 | 31,7 % |
| MModeraterna | 1 285 | 19,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 113 | 16,7 % |
| CCenterpartiet | 698 | 10,4 % |
| KDKristdemokraterna | 420 | 6,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 331 | 5,0 % |
| VVänsterpartiet | 306 | 4,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 211 | 3,2 % |
| FIFeministiskt initiativ | 121 | 1,8 % |
| OVRövriga partier | 78 | 1,2 % |
Landstingsvalet 2014 i Kinda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 261 | 34,3 % |
| MModeraterna | 1 164 | 17,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 793 | 12,0 % |
| CCenterpartiet | 728 | 11,1 % |
| KDKristdemokraterna | 498 | 7,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 376 | 5,7 % |
| VVänsterpartiet | 329 | 5,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 268 | 4,1 % |
| LBPOLBPO | 118 | 1,8 % |
| Övriga partier | 50 | 0,8 % |
Kommunvalet 2014 i Kinda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 088 | 31,5 % |
| MModeraterna | 1 048 | 15,8 % |
| CCenterpartiet | 1 004 | 15,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 839 | 12,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 457 | 6,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 373 | 5,6 % |
| KDKristdemokraterna | 360 | 5,4 % |
| VVänsterpartiet | 266 | 4,0 % |
| LBPOLBPO | 176 | 2,7 % |
| Övriga partier | 25 | 0,4 % |
Partiernas utveckling i Kinda 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Kinda i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+10,4 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- KD
- MP
- V
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 37,9 % | 32,1 % | 31,7 % | 27,5 % | 29,7 % | 25,8 % |
| M | 20,8 % | 25,0 % | 19,2 % | 16,9 % | 16,5 % | 19,4 % |
| SD | 2,5 % | 6,3 % | 16,7 % | 20,6 % | 25,3 % | 22,1 % |
| C | 16,2 % | 13,2 % | 10,4 % | 12,2 % | 8,0 % | 8,7 % |
| KD | 8,4 % | 6,7 % | 6,3 % | 8,0 % | 8,2 % | 7,9 % |
| MP | 4,0 % | 6,3 % | 5,0 % | 3,8 % | 4,5 % | 5,6 % |
| V | 4,1 % | 4,7 % | 4,6 % | 5,9 % | 3,9 % | 4,4 % |
| L | 3,6 % | 5,0 % | 3,2 % | 3,6 % | 2,5 % | 4,3 % |
| Övr | 2,4 % | 0,7 % | 3,0 % | 1,6 % | 1,5 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 83,2 % | 86,7 % | 88,0 % | 89,1 % | 88,1 % | 87,8 % |
Valdeltagande i Kinda 2006–2026
Kommunen mot länet (Östergötland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Kinda 2014
Så skiljer sig Kinda från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Centerpartiet, som fick 10,4 % i Kinda mot 6,1 % i hela landet — en skillnad på 4,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +4,3
- SD +3,8
- KD +1,7
- S +0,7
Svagare än i riket
- M −4,1
- FP −2,3
- MP −1,9
- FI −1,3
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Kinda, från 6,3 % till 16,7 % (+10,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 25,0 % till 19,2 % (−5,8).
- SD +10,4
- M −5,8
- C −2,8
- FP −1,8
- FI +1,7
- MP −1,3
- OVR +1,1
- KD −0,4
Valdeltagande i Kinda
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 88,0 %, vilket är 2,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Kinda på plats 51 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Kinda är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,8 % i Kisa sydöstra till 88,3 % i Rimforsa landsbygd.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Kisa samhälle (38,5 %) och sitt svagaste i Horn-Hycklinge-Björkfors (24,1 %). Partiet var största parti i samtliga 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kinda är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 15,1 % i kommunvalet mot 10,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,7 procentenheter.
- C +4,7
- SD −4,0
- M −3,4
- FP +2,5
- MP +1,9
- KD −0,9
- V −0,6
- S −0,2
Största parti i Kinda sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Kinda i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 25,8 % | 87,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,7 % | 88,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 27,5 % | 89,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 31,7 % | 88,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 32,1 % | 86,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 37,9 % | 83,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Kinda 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Kinda. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Horn-Hycklinge-Björkfors | S | 24,1 % | S | 21,3 % | 84,7 % |
| Kisa samhälle | S | 38,5 % | S | 40,1 % | 85,9 % |
| Kisa sydöstra | S | 34,0 % | S | 35,3 % | 80,8 % |
| Kisa västra | S | 37,8 % | S | 39,7 % | 85,9 % |
| Rimforsa landsbygd | S | 26,1 % | S | 23,8 % | 88,3 % |
| Rimforsa samhälle | S | 33,9 % | S | 30,9 % | 87,6 % |
Fler kommuner i Östergötlands län
Hela valresultatet för Östergötlands län 2014 · Alla kommuner 2014