Valresultat Kinda 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Kinda med 37,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (39,4 %). Valdeltagandet var 83,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kinda ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,2 %
- Röstberättigade
- 7 611
- Avgivna röster
- 6 334
- Län
- Östergötlands län
Riksdagsvalet 2006 i Kinda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 353 | 37,9 % |
| MModeraterna | 1 292 | 20,8 % |
| CCenterpartiet | 1 008 | 16,2 % |
| KDKristdemokraterna | 522 | 8,4 % |
| VVänsterpartiet | 255 | 4,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 247 | 4,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 226 | 3,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 155 | 2,5 % |
| Övriga partier | 144 | 2,3 % |
Landstingsvalet 2006 i Kinda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 239 | 37,5 % |
| CCenterpartiet | 1 165 | 19,5 % |
| MModeraterna | 1 074 | 18,0 % |
| KDKristdemokraterna | 597 | 10,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 248 | 4,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 245 | 4,1 % |
| VVänsterpartiet | 231 | 3,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 121 | 2,0 % |
| Övriga partier | 51 | 0,9 % |
Kommunvalet 2006 i Kinda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 427 | 39,4 % |
| CCenterpartiet | 1 367 | 22,2 % |
| MModeraterna | 1 037 | 16,8 % |
| KDKristdemokraterna | 489 | 7,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 305 | 5,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 256 | 4,2 % |
| VVänsterpartiet | 181 | 2,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 74 | 1,2 % |
| Övriga partier | 18 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Kinda 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Kinda i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- KD
- V
- MP
- L
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 37,9 % | 32,1 % | 31,7 % | 27,5 % | 29,7 % | 25,8 % |
| M | 20,8 % | 25,0 % | 19,2 % | 16,9 % | 16,5 % | 19,4 % |
| C | 16,2 % | 13,2 % | 10,4 % | 12,2 % | 8,0 % | 8,7 % |
| KD | 8,4 % | 6,7 % | 6,3 % | 8,0 % | 8,2 % | 7,9 % |
| V | 4,1 % | 4,7 % | 4,6 % | 5,9 % | 3,9 % | 4,4 % |
| MP | 4,0 % | 6,3 % | 5,0 % | 3,8 % | 4,5 % | 5,6 % |
| L | 3,6 % | 5,0 % | 3,2 % | 3,6 % | 2,5 % | 4,3 % |
| SD | 2,5 % | 6,3 % | 16,7 % | 20,6 % | 25,3 % | 22,1 % |
| Övr | 2,4 % | 0,7 % | 3,0 % | 1,6 % | 1,5 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 83,2 % | 86,7 % | 88,0 % | 89,1 % | 88,1 % | 87,8 % |
Valdeltagande i Kinda 2006–2026
Kommunen mot länet (Östergötland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Kinda 2006
Så skiljer sig Kinda från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Centerpartiet, som fick 16,2 % i Kinda mot 7,9 % i hela landet — en skillnad på 8,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +8,3
- S +2,7
- KD +1,8
Svagare än i riket
- M −5,2
- FP −3,9
- V −1,7
- MP −1,2
Valdeltagande i Kinda
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 83,2 %, vilket är 2,8 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Kinda på plats 45 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Kinda är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,8 % i Kisa 3-Tidersrum-V Eneby till 87,4 % i Tjärstad 2.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Kisa 2 (47,9 %) och sitt svagaste i Oppeby-Hägerstad-Kättilstad (22,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 6, Moderaterna i 1 av 7 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kinda är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 22,2 % i kommunvalet mot 16,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,0 procentenheter.
- C +6,0
- M −4,0
- S +1,5
- V −1,2
- MP +1,0
- FP +0,5
- KD −0,5
Största parti i Kinda sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Kinda i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 25,8 % | 87,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,7 % | 88,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 27,5 % | 89,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 31,7 % | 88,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 32,1 % | 86,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 37,9 % | 83,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Kinda 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Kinda. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Horn-Hycklinge | S | 28,6 % | C | 35,7 % | 82,6 % |
| Kisa 1 | S | 46,3 % | S | 48,5 % | 82,9 % |
| Kisa 2 | S | 47,9 % | S | 49,3 % | 83,2 % |
| Kisa 3-Tidersrum-V Eneby | S | 39,6 % | S | 41,5 % | 78,8 % |
| Oppeby-Hägerstad-Kättilstad | M | 28,0 % | C | 31,9 % | 85,9 % |
| Tjärstad 1 | S | 31,2 % | S | 31,6 % | 84,2 % |
| Tjärstad 2 | S | 40,0 % | S | 42,7 % | 87,4 % |
Fler kommuner i Östergötlands län
Hela valresultatet för Östergötlands län 2006 · Alla kommuner 2006