Valresultat Ödeshög 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Ödeshög med 36,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,8 %). Valdeltagandet var 79,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ödeshög ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 79,1 %
- Röstberättigade
- 4 189
- Avgivna röster
- 3 315
- Län
- Östergötlands län
Riksdagsvalet 2006 i Ödeshög
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 177 | 36,1 % |
| MModeraterna | 662 | 20,3 % |
| KDKristdemokraterna | 451 | 13,8 % |
| CCenterpartiet | 420 | 12,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 130 | 4,0 % |
| VVänsterpartiet | 126 | 3,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 117 | 3,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 92 | 2,8 % |
| Övriga partier | 85 | 2,6 % |
Landstingsvalet 2006 i Ödeshög
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 111 | 34,9 % |
| CCenterpartiet | 571 | 18,0 % |
| KDKristdemokraterna | 508 | 16,0 % |
| MModeraterna | 500 | 15,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 124 | 3,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 114 | 3,6 % |
| VVänsterpartiet | 109 | 3,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 75 | 2,4 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 45 | 1,4 % |
| Övriga partier | 22 | 0,7 % |
Kommunvalet 2006 i Ödeshög
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 066 | 31,8 % |
| KDKristdemokraterna | 748 | 22,3 % |
| CCenterpartiet | 561 | 16,7 % |
| MModeraterna | 485 | 14,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 178 | 5,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 114 | 3,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 101 | 3,0 % |
| VVänsterpartiet | 86 | 2,6 % |
| Övriga partier | 13 | 0,4 % |
Partiernas utveckling i Ödeshög 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Ödeshög i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- KD
- C
- L
- V
- MP
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,1 % | 31,2 % | 31,5 % | 26,1 % | 24,4 % | 23,8 % |
| M | 20,3 % | 26,5 % | 18,4 % | 16,6 % | 17,5 % | 20,4 % |
| KD | 13,8 % | 12,4 % | 10,0 % | 15,1 % | 12,9 % | 12,7 % |
| C | 12,9 % | 9,6 % | 9,4 % | 10,3 % | 7,8 % | 6,0 % |
| L | 4,0 % | 3,8 % | 2,7 % | 2,3 % | 2,1 % | 3,7 % |
| V | 3,9 % | 3,8 % | 3,0 % | 4,1 % | 2,8 % | 3,6 % |
| MP | 3,6 % | 5,9 % | 4,9 % | 2,6 % | 3,9 % | 4,6 % |
| SD | 2,8 % | 5,9 % | 17,4 % | 20,9 % | 26,9 % | 23,2 % |
| Övr | 2,6 % | 0,9 % | 2,7 % | 2,0 % | 1,7 % | 1,9 % |
| Valdeltagande | 79,1 % | 85,5 % | 87,4 % | 88,9 % | 87,1 % | 86,2 % |
Valdeltagande i Ödeshög 2006–2026
Kommunen mot länet (Östergötland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Ödeshög 2006
Så skiljer sig Ödeshög från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Kristdemokraterna, som fick 13,8 % i Ödeshög mot 6,6 % i hela landet — en skillnad på 7,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +7,2
- C +5,0
- S +0,9
Svagare än i riket
- M −5,8
- FP −3,5
- V −2,0
- MP −1,6
Valdeltagande i Ödeshög
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 79,1 %, vilket är 1,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Ödeshög på plats 187 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Ödeshög är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,7 % i Ödeshög 2 till 82,7 % i Svanshals-Rök.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ödeshög 1 (45,3 %) och sitt svagaste i Stora Åby (18,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 4, Centerpartiet i 1, Moderaterna i 1 av 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ödeshög är skillnaden störst för Kristdemokraterna, som fick 22,3 % i kommunvalet mot 13,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,5 procentenheter.
- KD +8,5
- M −5,8
- S −4,3
- C +3,9
- MP +1,7
- V −1,3
- FP −0,6
Största parti i Ödeshög sedan 2006
Största parti har skiftat i Ödeshög under perioden 2006–2006: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 23,8 % | 86,2 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 26,9 % | 87,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 26,1 % | 88,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 31,5 % | 87,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 31,2 % | 85,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 36,1 % | 79,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Ödeshög 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Ödeshög. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Stora Åby | C | 24,9 % | KD | 33,8 % | 81,7 % |
| Svanshals-Rök | M | 28,4 % | C | 27,3 % | 82,7 % |
| Trehörna | S | 37,0 % | S | 35,7 % | 81,8 % |
| Västra Tollstad-Heda | S | 28,4 % | S | 26,9 % | 80,1 % |
| Ödeshög 1 | S | 45,3 % | S | 39,1 % | 77,8 % |
| Ödeshög 2 | S | 40,4 % | S | 36,5 % | 77,7 % |
Fler kommuner i Östergötlands län
Hela valresultatet för Östergötlands län 2006 · Alla kommuner 2006