Valresultat Ödeshög 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Ödeshög med 31,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Kristdemokraterna flest röster (30,5 %). Valdeltagandet var 85,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ödeshög ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,5 %
- Röstberättigade
- 4 152
- Avgivna röster
- 3 548
- Län
- Östergötlands län
Riksdagsvalet 2010 i Ödeshög
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 085 | 31,2 % |
| MModeraterna | 924 | 26,5 % |
| KDKristdemokraterna | 431 | 12,4 % |
| CCenterpartiet | 335 | 9,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 207 | 5,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 205 | 5,9 % |
| VVänsterpartiet | 133 | 3,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 132 | 3,8 % |
| Övriga partier | 30 | 0,9 % |
Landstingsvalet 2010 i Ödeshög
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 033 | 31,2 % |
| MModeraterna | 696 | 21,0 % |
| KDKristdemokraterna | 483 | 14,6 % |
| CCenterpartiet | 443 | 13,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 227 | 6,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 121 | 3,7 % |
| VVänsterpartiet | 117 | 3,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 117 | 3,5 % |
| VLVL | 45 | 1,4 % |
| Övriga partier | 25 | 0,8 % |
Kommunvalet 2010 i Ödeshög
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| KDKristdemokraterna | 1 043 | 30,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 548 | 16,0 % |
| MModeraterna | 529 | 15,4 % |
| ÖHGPÖHGP | 511 | 14,9 % |
| CCenterpartiet | 331 | 9,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 235 | 6,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 79 | 2,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 76 | 2,2 % |
| VVänsterpartiet | 72 | 2,1 % |
| Övriga partier | 1 | 0,0 % |
Partiernas utveckling i Ödeshög 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Ödeshög i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+6,2 procentenheter).
- S
- M
- KD
- C
- SD
- MP
- V
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,1 % | 31,2 % | 31,5 % | 26,1 % | 24,4 % | 23,8 % |
| M | 20,3 % | 26,5 % | 18,4 % | 16,6 % | 17,5 % | 20,4 % |
| KD | 13,8 % | 12,4 % | 10,0 % | 15,1 % | 12,9 % | 12,7 % |
| C | 12,9 % | 9,6 % | 9,4 % | 10,3 % | 7,8 % | 6,0 % |
| SD | 2,8 % | 5,9 % | 17,4 % | 20,9 % | 26,9 % | 23,2 % |
| MP | 3,6 % | 5,9 % | 4,9 % | 2,6 % | 3,9 % | 4,6 % |
| V | 3,9 % | 3,8 % | 3,0 % | 4,1 % | 2,8 % | 3,6 % |
| L | 4,0 % | 3,8 % | 2,7 % | 2,3 % | 2,1 % | 3,7 % |
| Övr | 2,6 % | 0,9 % | 2,7 % | 2,0 % | 1,7 % | 1,9 % |
| Valdeltagande | 79,1 % | 85,5 % | 87,4 % | 88,9 % | 87,1 % | 86,2 % |
Valdeltagande i Ödeshög 2006–2026
Kommunen mot länet (Östergötland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Ödeshög 2010
Så skiljer sig Ödeshög från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Kristdemokraterna, som fick 12,4 % i Ödeshög mot 5,6 % i hela landet — en skillnad på 6,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +6,8
- C +3,1
- S +0,5
- SD +0,2
Svagare än i riket
- M −3,5
- FP −3,3
- V −1,8
- MP −1,5
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Ödeshög, från 20,3 % till 26,5 % (+6,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 36,1 % till 31,2 % (−4,9).
- M +6,2
- S −4,9
- C −3,3
- SD +3,1
- MP +2,3
- KD −1,5
- FP −0,2
- V −0,0
Valdeltagande i Ödeshög
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 85,5 %, vilket är 0,8 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Ödeshög på plats 89 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Ödeshög är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,2 % i Holaveden till 83,3 % i Fridtjuv Berg.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Fridtjuv Berg (37,9 %) och sitt svagaste i Holaveden (22,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 2, Socialdemokraterna i 2 av 4 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ödeshög är skillnaden störst för Kristdemokraterna, som fick 30,5 % i kommunvalet mot 12,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 18,1 procentenheter.
- KD +18,1
- S −15,2
- M −11,1
- SD −3,6
- V −1,7
- FP −1,6
- MP +1,0
- C +0,0
Största parti i Ödeshög sedan 2006
Största parti har skiftat i Ödeshög under perioden 2006–2010: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 23,8 % | 86,2 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 26,9 % | 87,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 26,1 % | 88,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 31,5 % | 87,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 31,2 % | 85,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 36,1 % | 79,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Ödeshög 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Ödeshög. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alvastra | M | 32,1 % | KD | 22,0 % | 80,2 % |
| Fridtjuv Berg | S | 37,9 % | KD | 31,5 % | 83,3 % |
| Holaveden | M | 25,9 % | KD | 32,0 % | 79,2 % |
| Lysing | S | 35,3 % | KD | 36,2 % | 80,1 % |
Fler kommuner i Östergötlands län
Hela valresultatet för Östergötlands län 2010 · Alla kommuner 2010