Valresultat Linköping 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Linköping med 27,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (25,5 %). Valdeltagandet var 87,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Linköping ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 102 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,2 %
- Röstberättigade
- 130 944
- Avgivna röster
- 114 207
- Län
- Östergötlands län
Riksdagsvalet 2026 i Linköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 31 535 | 27,8 % |
| MModeraterna | 24 255 | 21,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 15 402 | 13,6 % |
| CCenterpartiet | 9 888 | 8,7 % |
| VVänsterpartiet | 8 893 | 7,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 8 471 | 7,5 % |
| KDKristdemokraterna | 6 962 | 6,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 6 155 | 5,4 % |
| Övriga partier | 1 672 | 1,5 % |
Regionvalet 2026 i Linköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 33 529 | 29,7 % |
| MModeraterna | 26 290 | 23,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 14 008 | 12,4 % |
| VVänsterpartiet | 10 766 | 9,5 % |
| CCenterpartiet | 8 581 | 7,6 % |
| KDKristdemokraterna | 8 163 | 7,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 7 274 | 6,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 612 | 3,2 % |
| Övriga partier | 780 | 0,7 % |
Kommunvalet 2026 i Linköping — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Linköping har 79 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 20 mandat (−2 sedan 2022), följt av Moderaterna med 16 och Sverigedemokraterna med 10.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 28 935 | 25,5 % | 20(−2) |
| MModeraterna | 22 776 | 20,1 % | 16(±0) |
| SDSverigedemokraterna | 14 531 | 12,8 % | 10(±0) |
| LinköLinköpingslistan | 11 225 | 9,9 % | 8(+1) |
| VVänsterpartiet | 8 669 | 7,6 % | 6(+1) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 8 549 | 7,5 % | 6(+1) |
| CCenterpartiet | 8 192 | 7,2 % | 6(±0) |
| KDKristdemokraterna | 5 571 | 4,9 % | 4(±0) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 927 | 3,5 % | 3(−1) |
| Övriga partier | 1 180 | 1,0 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Linköping 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Linköping i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−2,3 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- V
- MP
- KD
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 33,2 % | 27,6 % | 29,1 % | 27,5 % | 30,1 % | 27,8 % |
| M | 27,2 % | 30,6 % | 24,2 % | 22,2 % | 20,9 % | 21,4 % |
| SD | 1,7 % | 4,5 % | 11,2 % | 13,2 % | 15,9 % | 13,6 % |
| C | 7,1 % | 6,3 % | 6,1 % | 9,6 % | 8,1 % | 8,7 % |
| V | 4,8 % | 4,7 % | 4,7 % | 6,4 % | 6,0 % | 7,9 % |
| MP | 6,1 % | 9,4 % | 8,2 % | 5,6 % | 6,3 % | 7,5 % |
| KD | 7,7 % | 6,4 % | 5,8 % | 6,5 % | 5,3 % | 6,1 % |
| L | 8,6 % | 8,8 % | 7,0 % | 7,2 % | 6,0 % | 5,4 % |
| Övr | 3,8 % | 1,7 % | 3,7 % | 1,7 % | 1,4 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 83,1 % | 87,3 % | 88,0 % | 89,2 % | 86,2 % | 87,2 % |
Valdeltagande i Linköping 2006–2026
Kommunen mot länet (Östergötland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Linköping 2026
Så skiljer sig Linköping från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 13,6 % i Linköping mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 3,9 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +1,7
- M +1,6
- MP +1,4
- L +0,1
Svagare än i riket
- SD −3,9
- V −0,6
- S −0,2
- KD −0,0
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Linköping, från 6,0 % till 7,9 % (+1,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 15,9 % till 13,6 % (−2,3).
- SD −2,3
- S −2,3
- V +1,9
- MP +1,2
- KD +0,8
- C +0,7
- L −0,5
- M +0,5
Valdeltagande i Linköping
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 87,2 %, vilket är 2,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Linköping på plats 57 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Linköping är indelad i 102 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 58,7 % i Skäggetorp 1 (Skäggetorp C) till 92,9 % i Johannelund 4 (Ånestad).
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Skäggetorp 1 (Skäggetorp C) (49,4 %) och sitt svagaste i Östra Harg-Rystad 1 (Ö Harg-Rystad) (17,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 73, Moderaterna i 27, Sverigedemokraterna i 2 av 102 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Linköping är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 25,5 % i kommunvalet mot 27,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,4 procentenheter.
- S −2,4
- L −2,0
- C −1,5
- M −1,4
- KD −1,2
- SD −0,8
- V −0,2
- MP +0,0
Största parti i Linköping sedan 2006
Största parti har skiftat i Linköping under perioden 2006–2026: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,8 % | 87,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 30,1 % | 86,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 27,5 % | 89,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 29,1 % | 88,0 % |
| 2010 | Moderaterna | 30,6 % | 87,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 33,2 % | 83,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Linköping 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 102 valdistrikten i Linköping. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bankekind | M | 23,3 % | M | 22,9 % | 90,9 % |
| Berga 1 (Ramshäll) | S | 26,4 % | S | 25,6 % | 81,5 % |
| Berga 2 (Berga NO) | S | 34,3 % | S | 32,0 % | 78,1 % |
| Berga 3 (Berga NV) | S | 38,8 % | S | 36,7 % | 72,6 % |
| Berga 4 (Berga SO) | S | 30,0 % | S | 25,5 % | 85,6 % |
| Berga 5 (Vidingsjö N) | M | 25,3 % | M | 25,3 % | 92,9 % |
| Berga 6 (Berga SV) | S | 33,0 % | S | 29,9 % | 77,6 % |
| Berga 7 (Vidingsjö S) | S | 37,3 % | S | 29,9 % | 86,4 % |
| Berga 8 (Haninge mfl) | S | 34,2 % | S | 29,1 % | 85,3 % |
| Berga 9 (Hagaberg) | S | 30,8 % | S | 26,0 % | 89,0 % |
| Berga 10 (Södra Ekkällan N) | S | 26,1 % | S | 25,4 % | 90,6 % |
| Berga 11 (Södra Ekkällan S) | S | 27,9 % | S | 27,6 % | 92,1 % |
| Domkyrko 1 (Nedre Vasastaden V) | S | 26,8 % | S | 24,5 % | 76,4 % |
| Domkyrko 2 (Hunneberg) | S | 25,7 % | M | 22,7 % | 72,2 % |
| Domkyrko 3 (Övre Vasastaden Ö) | S | 27,8 % | S | 25,1 % | 75,9 % |
| Domkyrko 4 (Övre Vasastaden V) | S | 32,4 % | S | 29,9 % | 68,7 % |
| Domkyrko 5 (Nedre Vasastaden Ö) | M | 29,9 % | M | 29,1 % | 77,9 % |
| Domkyrko 6 (Kanberget mfl) | S | 26,3 % | S | 22,5 % | 88,3 % |
| Domkyrko 7 (Innerstaden S) | S | 26,7 % | S | 23,1 % | 84,2 % |
| Domkyrko 8 (Ekkällan-Stolplyckan) | S | 32,2 % | S | 24,5 % | 84,7 % |
| Domkyrko 9 (Gottfridsberg NO) | S | 31,5 % | S | 27,9 % | 74,1 % |
| Domkyrko 10 (Gottfridsberg SO) | S | 26,0 % | S | 25,2 % | 78,4 % |
| Domkyrko 11 (Fridhem) | S | 26,0 % | S | 23,3 % | 80,3 % |
| Domkyrko 12 (Barhäll-Tornhagen) | S | 30,5 % | S | 26,1 % | 81,6 % |
| Domkyrko 13 (Åbylund) | S | 33,7 % | S | 31,7 % | 71,5 % |
| Domkyrko 14 (Valla) | S | 22,8 % | M | 24,1 % | 87,9 % |
| Domkyrko 15 (T1 N) | S | 26,2 % | S | 24,8 % | 84,7 % |
| Domkyrko 16 (T1 S) | S | 28,5 % | S | 26,3 % | 84,1 % |
| Domkyrko 17 (Innerstaden N) | S | 24,9 % | M | 21,8 % | 81,0 % |
| Domkyrko 18 (Övre Vasastaden N) | M | 29,1 % | M | 28,4 % | 81,2 % |
| Domkyrko 19 (Folkets Park) | M | 28,5 % | M | 27,6 % | 79,2 % |
| Domkyrko 20 (Vallastaden N) | M | 27,9 % | M | 28,2 % | 85,2 % |
| Domkyrko 21 (Vallastaden S) | M | 32,2 % | M | 32,2 % | 86,8 % |
| Domkyrko 22 (Ebbe Park) | S | 25,9 % | S | 25,4 % | 90,2 % |
| Flistad-Ljung | M | 25,4 % | M | 23,9 % | 86,5 % |
| Johannelund 1 (Vimanshäll) | S | 27,8 % | S | 24,1 % | 84,8 % |
| Johannelund 2 (Johannelund NV) | S | 34,1 % | S | 31,2 % | 78,8 % |
| Johannelund 3 (Johannelund NO) | S | 36,4 % | S | 33,1 % | 84,0 % |
| Johannelund 4 (Ånestad) | S | 27,6 % | S | 23,3 % | 92,9 % |
| Johannelund 5 (Johannelund SV) | S | 29,3 % | S | 26,7 % | 85,5 % |
| Johannelund 6 (Johannelund SO) | S | 29,7 % | S | 27,1 % | 82,9 % |
| Kaga-Ledberg | M | 27,9 % | M | 25,5 % | 87,1 % |
| Kärna 1 (Malmslätt SO mfl) | S | 25,0 % | S | 23,4 % | 79,6 % |
| Kärna 2 (Malmslätt mellersta) | S | 27,8 % | S | 27,4 % | 86,0 % |
| Kärna 3 (Tokarp) | S | 31,6 % | S | 30,0 % | 86,5 % |
| Kärna 4 (Malmslätt V) | S | 35,7 % | S | 33,8 % | 82,7 % |
| Landeryd 1 (Hackefors mfl) | M | 28,8 % | M | 28,8 % | 87,4 % |
| Landeryd 2 (Ekholmen NO mfl) | S | 34,6 % | S | 30,9 % | 76,5 % |
| Landeryd 3 (Kvinneby mfl) | M | 26,6 % | M | 26,7 % | 88,5 % |
| Landeryd 4 (Ekholmen NV) | S | 38,5 % | S | 34,1 % | 81,0 % |
| Landeryd 5 (Ekholmen SO) | S | 36,3 % | S | 32,9 % | 82,0 % |
| Landeryd 6 (Hjulsbro mellersta) | M | 33,1 % | M | 31,6 % | 89,6 % |
| Landeryd 7 (Ekholmen SV) | S | 34,5 % | S | 30,2 % | 88,4 % |
| Landeryd 8 (Ullstämma) | S | 26,9 % | S | 24,8 % | 88,3 % |
| Landeryd 9 (Möjetorp-Holmen) | M | 31,0 % | M | 29,9 % | 87,1 % |
| Lillkyrka-Gistad-Ö Skrukeby | M | 22,5 % | M | 22,2 % | 87,2 % |
| Nykil-Gammalkil | S | 21,2 % | SD | 21,0 % | 88,3 % |
| Rappestad (Rappestad-Vikingstad N) | S | 27,9 % | S | 24,6 % | 88,3 % |
| Ryd 1 (Ryd N) | S | 27,8 % | S | 27,2 % | 80,0 % |
| Ryd 2 (Ryd SO) | S | 27,9 % | S | 27,7 % | 72,3 % |
| Ryd 3 (Ryd SV) | S | 38,0 % | S | 33,9 % | 71,2 % |
| Ryd 4 (Ryd NO) | S | 35,0 % | S | 34,3 % | 68,2 % |
| Ryd 5 (Ryd mellersta) | S | 26,0 % | S | 28,7 % | 78,4 % |
| Rystad 2 (Tallboda V) | M | 28,7 % | M | 27,9 % | 89,3 % |
| Rystad 3 (Tallboda Ö) | S | 29,4 % | S | 26,3 % | 89,5 % |
| Rystad 4 (Ekängen) | M | 34,3 % | M | 32,1 % | 90,5 % |
| S:t Lars 1 (Innerstaden NO) | S | 28,3 % | S | 25,1 % | 80,0 % |
| S:t Lars 2 (Innerstaden Ö) | M | 27,8 % | M | 25,7 % | 82,2 % |
| S:t Lars 3 (Hejdegården) | S | 24,8 % | M | 23,7 % | 82,0 % |
| S:t Lars 4 (Kungsberget V mfl) | M | 31,0 % | M | 26,6 % | 86,7 % |
| S:t Lars 5 (Kungsberget-Tannefors N) | S | 25,0 % | S | 22,4 % | 79,3 % |
| S:t Lars 6 (Råberga-Tannefors S) | S | 25,9 % | S | 23,8 % | 77,7 % |
| S:t Lars 7 (Innerstaden SO) | S | 25,0 % | S | 23,4 % | 87,5 % |
| S:t Lars 8 (Stångån V) | S | 30,3 % | S | 25,7 % | 84,0 % |
| Sjögestad | M | 24,5 % | M | 23,3 % | 87,2 % |
| Skeda | S | 22,0 % | S | 19,1 % | 90,0 % |
| Skäggetorp 1 (Skäggetorp C) | S | 49,4 % | S | 46,5 % | 58,7 % |
| Skäggetorp 2 (Nygård) | S | 44,0 % | S | 42,0 % | 63,9 % |
| Skäggetorp 3 (Skäggetorp SV) | S | 37,0 % | S | 34,8 % | 61,1 % |
| Skäggetorp 4 (Skäggetorp V) | S | 43,4 % | S | 42,3 % | 63,3 % |
| Skäggetorp 5 (Tornby-Skäggetorp N) | S | 43,0 % | S | 39,4 % | 65,9 % |
| Slaka 1 (Lambohov C) | S | 30,3 % | S | 26,1 % | 77,4 % |
| Slaka 2 (Lambohov Ö) | S | 30,4 % | S | 27,2 % | 86,7 % |
| Slaka 3 (Slaka-Lilla Mjärdevi) | S | 27,0 % | S | 25,1 % | 88,9 % |
| Slaka 4 (Lambohov S) | S | 34,5 % | S | 29,4 % | 83,7 % |
| Slaka 5 (Lambohov N) | S | 33,6 % | S | 28,0 % | 78,6 % |
| Stjärnorp | S | 21,7 % | SD | 20,2 % | 85,6 % |
| Törnevalla (Linghem Ö) | M | 26,3 % | M | 25,4 % | 88,2 % |
| Ulrika | SD | 26,1 % | SD | 25,5 % | 79,2 % |
| Vikingstad (Vikingstad S) | M | 24,5 % | M | 24,7 % | 89,4 % |
| Vist 1 (Vist-Sturefors S) | S | 26,8 % | S | 22,9 % | 91,2 % |
| Vist 2 (Sturefors N) | M | 28,6 % | M | 26,6 % | 90,2 % |
| Vreta Kloster 1 Berg-Vreta Kloster S | M | 28,7 % | M | 25,9 % | 86,5 % |
| Vreta Kloster 2 Ljungsbro-Vreta Kl N | S | 26,2 % | S | 24,9 % | 84,4 % |
| Vreta Kloster 3 (Ljungsbro Ö) | S | 29,0 % | S | 27,1 % | 86,2 % |
| Vreta Kloster 4 (Ljungsbro S) | S | 32,0 % | S | 28,2 % | 87,1 % |
| Vreta Kloster 5 (Ljungsbro V) | S | 31,7 % | S | 28,0 % | 82,9 % |
| Vårdnäs | M | 24,9 % | M | 24,7 % | 89,6 % |
| Vårdsberg (Linghem S) | M | 26,9 % | M | 28,0 % | 88,9 % |
| Västerlösa-Björkeberg | SD | 27,8 % | SD | 27,1 % | 88,9 % |
| Örtomta-Askeby | M | 22,8 % | M | 23,6 % | 89,3 % |
| Östra Harg-Rystad 1 (Ö Harg-Rystad) | M | 30,9 % | M | 29,8 % | 90,2 % |
Fler kommuner i Östergötlands län
Hela valresultatet för Östergötlands län 2026 · Alla kommuner 2026