Valresultat Mjölby 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Mjölby med 31,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,6 %). Valdeltagandet var 88,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Mjölby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 18 valdistrikt.

Se Mjölby på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
88,6 %
Röstberättigade
20 677
Avgivna röster
18 326
Län
Östergötlands län

Riksdagsvalet 2018 i Mjölby

Riksdagsvalet 2018 i Mjölby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 74331,7 %
MModeraterna3 67420,3 %
SDSverigedemokraterna3 51719,4 %
CCenterpartiet1 4808,2 %
KDKristdemokraterna1 1616,4 %
VVänsterpartiet1 0295,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)8034,4 %
MPMiljöpartiet de gröna5122,8 %
Övriga partier2001,1 %

Landstingsvalet 2018 i Mjölby

Landstingsvalet 2018 i Mjölby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 70132,1 %
MModeraterna3 62320,4 %
SDSverigedemokraterna2 75615,5 %
CCenterpartiet1 4668,2 %
VVänsterpartiet1 2326,9 %
KDKristdemokraterna1 2316,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 1746,6 %
MPMiljöpartiet de gröna4822,7 %
Övriga partier1170,7 %

Kommunvalet 2018 i Mjölby

Kommunvalet 2018 i Mjölby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 49530,6 %
MModeraterna3 55319,8 %
SDSverigedemokraterna2 91216,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 6939,4 %
CCenterpartiet1 5858,8 %
VVänsterpartiet1 2196,8 %
KDKristdemokraterna9115,1 %
MPMiljöpartiet de gröna5232,9 %
Övriga partier540,3 %

Partiernas utveckling i Mjölby 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Mjölby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−6,0 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • C
  • KD
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Mjölby per valår
Parti200620102014201820222026
S43,1 %37,8 %37,7 %31,7 %31,8 %28,4 %
M21,3 %26,0 %21,0 %20,3 %20,2 %21,9 %
SD2,0 %4,8 %14,9 %19,4 %24,5 %22,2 %
C8,7 %6,8 %6,4 %8,2 %5,7 %5,6 %
KD7,2 %5,7 %4,8 %6,4 %6,1 %6,8 %
V4,6 %5,1 %4,3 %5,7 %4,0 %5,2 %
L5,4 %6,4 %4,3 %4,4 %4,0 %4,9 %
MP3,1 %5,8 %4,3 %2,8 %2,8 %3,5 %
Övr4,5 %1,6 %2,3 %1,1 %1,0 %1,6 %
Valdeltagande82,3 %85,8 %87,0 %88,6 %86,8 %86,4 %

Valdeltagande i Mjölby 2006–2026

Kommunen mot länet (Östergötland).

8284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Mjölby 2018

Så skiljer sig Mjölby från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 31,7 % i Mjölby mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 3,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +3,4
  • SD +1,9
  • M +0,4
  • KD +0,1

Svagare än i riket

  • V −2,3
  • MP −1,6
  • L −1,1
  • C −0,4

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Mjölby, från 14,9 % till 19,4 % (+4,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 37,7 % till 31,7 % (−6,0).

  • S −6,0
  • SD +4,5
  • C +1,8
  • KD +1,6
  • MP −1,5
  • V +1,3
  • FI −1,2
  • M −0,7

Valdeltagande i Mjölby

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 88,6 %, vilket är 1,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Mjölby på plats 74 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Mjölby är indelad i 18 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 82,0 % i Slomarp-Egeby-Prästgårdsliden till 92,4 % i Eldlösa.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Västra Lundby (44,4 %) och sitt svagaste i Normlösa mfl (17,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 16, Moderaterna i 1, Sverigedemokraterna i 1 av 18 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Mjölby är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 9,4 % i kommunvalet mot 4,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,0 procentenheter.

  • L +5,0
  • SD −3,2
  • KD −1,3
  • V +1,1
  • S −1,1
  • C +0,7
  • M −0,5

Största parti i Mjölby sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Mjölby i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Mjölby per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna28,4 %86,4 %
2022Socialdemokraterna31,8 %86,8 %
2018Socialdemokraterna31,7 %88,6 %
2014Socialdemokraterna37,7 %87,0 %
2010Socialdemokraterna37,8 %85,8 %
2006Socialdemokraterna43,1 %82,3 %

Valresultat per valdistrikt i Mjölby 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 18 valdistrikten i Mjölby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Mjölby, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Dacke-EgebybackenS40,0 %S41,0 %84,8 %
EldlösaS29,6 %M30,0 %92,4 %
HögbyS35,2 %S35,0 %87,6 %
LagmanS32,0 %S28,9 %86,2 %
Mantorps centrum mflS34,4 %S31,0 %88,6 %
Normlösa mflM24,0 %M24,3 %89,1 %
Norrgården-Albacken mflS36,1 %S36,2 %85,7 %
Skänninge centrum-HattorpS34,5 %S34,2 %84,3 %
Skänninge landsbygdS23,3 %S23,3 %86,6 %
Slomarp-Egeby-PrästgårdslidenS35,8 %S35,1 %82,0 %
Sya-Västra Harg-Östra TollstadSD25,5 %SD20,4 %90,3 %
VasastadenS32,7 %S31,3 %85,7 %
VetaS30,1 %S25,8 %90,5 %
VibyS26,2 %L27,8 %91,3 %
Väderstad-Appuna-Hogstad-KumlaS27,1 %S27,3 %90,5 %
Västra Lund-TrojenborgS35,3 %S34,7 %86,2 %
Västra LundbyS44,4 %S44,6 %83,7 %
Östra Lundby mflS31,8 %S30,5 %84,4 %

Utforska valdistrikten i Mjölby på kartan

Fler kommuner i Östergötlands län

Hela valresultatet för Östergötlands län 2018 · Alla kommuner 2018