Valresultat Åtvidaberg 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Åtvidaberg med 34,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (33,8 %). Valdeltagandet var 87,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Åtvidaberg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,7 %
- Röstberättigade
- 9 075
- Avgivna röster
- 7 962
- Län
- Östergötlands län
Riksdagsvalet 2022 i Åtvidaberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 734 | 34,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 025 | 25,8 % |
| MModeraterna | 1 275 | 16,2 % |
| KDKristdemokraterna | 495 | 6,3 % |
| CCenterpartiet | 484 | 6,2 % |
| VVänsterpartiet | 287 | 3,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 241 | 3,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 237 | 3,0 % |
| Övriga partier | 74 | 0,9 % |
Regionvalet 2022 i Åtvidaberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 726 | 35,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 618 | 21,1 % |
| MModeraterna | 1 376 | 17,9 % |
| KDKristdemokraterna | 611 | 8,0 % |
| CCenterpartiet | 510 | 6,6 % |
| VVänsterpartiet | 409 | 5,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 233 | 3,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 166 | 2,2 % |
| Övriga partier | 34 | 0,4 % |
Kommunvalet 2022 i Åtvidaberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 612 | 33,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 758 | 22,8 % |
| MModeraterna | 1 620 | 21,0 % |
| CCenterpartiet | 648 | 8,4 % |
| KDKristdemokraterna | 335 | 4,3 % |
| VVänsterpartiet | 323 | 4,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 207 | 2,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 204 | 2,6 % |
| Övriga partier | 16 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Åtvidaberg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Åtvidaberg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,5 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- V
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 46,6 % | 41,4 % | 39,7 % | 33,4 % | 34,8 % | 30,7 % |
| SD | 2,1 % | 5,0 % | 17,2 % | 21,3 % | 25,8 % | 23,4 % |
| M | 19,6 % | 25,2 % | 18,4 % | 16,6 % | 16,2 % | 19,2 % |
| KD | 7,0 % | 5,1 % | 3,8 % | 5,9 % | 6,3 % | 7,3 % |
| C | 10,4 % | 8,2 % | 7,9 % | 9,7 % | 6,2 % | 6,2 % |
| V | 4,6 % | 4,4 % | 3,9 % | 5,0 % | 3,7 % | 4,0 % |
| MP | 3,0 % | 5,2 % | 4,5 % | 2,9 % | 3,1 % | 3,5 % |
| L | 4,2 % | 4,8 % | 2,8 % | 4,0 % | 3,0 % | 4,1 % |
| Övr | 2,4 % | 0,6 % | 1,8 % | 1,2 % | 0,9 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 83,0 % | 86,2 % | 87,8 % | 89,3 % | 87,7 % | 86,8 % |
Valdeltagande i Åtvidaberg 2006–2026
Kommunen mot länet (Östergötland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Åtvidaberg 2022
Så skiljer sig Åtvidaberg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 25,8 % i Åtvidaberg mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 5,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +5,3
- S +4,5
- KD +1,0
Svagare än i riket
- V −3,1
- M −2,9
- MP −2,0
- L −1,6
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Åtvidaberg, från 21,3 % till 25,8 % (+4,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 9,7 % till 6,2 % (−3,5).
- SD +4,5
- C −3,5
- S +1,4
- V −1,3
- L −1,0
- KD +0,4
- M −0,3
- MP +0,2
Valdeltagande i Åtvidaberg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 87,7 %, vilket är 3,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Åtvidaberg på plats 45 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Åtvidaberg är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,8 % i Åtvidaberg öst till 88,9 % i Åtvidaberg nord.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Åtvidabergs centrum 2 (40,4 %) och sitt svagaste i Åtvidaberg nord (28,6 %). Partiet var största parti i samtliga 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Åtvidaberg är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 21,0 % i kommunvalet mot 16,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,7 procentenheter.
- M +4,7
- SD −3,0
- C +2,2
- KD −2,0
- S −1,0
- V +0,5
- MP −0,4
- L −0,3
Största parti i Åtvidaberg sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Åtvidaberg i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,7 % | 86,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,8 % | 87,7 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 33,4 % | 89,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 39,7 % | 87,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 41,4 % | 86,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 46,6 % | 83,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Åtvidaberg 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Åtvidaberg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Åtvidaberg nord | S | 28,6 % | M | 31,1 % | 88,9 % |
| Åtvidaberg syd | S | 34,5 % | S | 31,4 % | 81,6 % |
| Åtvidaberg öst | S | 36,2 % | S | 34,7 % | 78,8 % |
| Åtvidabergs centrum 1 | S | 37,0 % | S | 36,9 % | 80,8 % |
| Åtvidabergs centrum 2 | S | 40,4 % | S | 40,7 % | 84,8 % |
Fler kommuner i Östergötlands län
Hela valresultatet för Östergötlands län 2022 · Alla kommuner 2022