Valresultat Hallsberg 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Hallsberg med 32,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,7 %). Valdeltagandet var 85,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hallsberg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,1 %
- Röstberättigade
- 12 096
- Avgivna röster
- 10 291
- Län
- Örebro län
Riksdagsvalet 2026 i Hallsberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 315 | 32,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 302 | 22,6 % |
| MModeraterna | 1 593 | 15,7 % |
| KDKristdemokraterna | 576 | 5,7 % |
| VVänsterpartiet | 561 | 5,5 % |
| CCenterpartiet | 544 | 5,3 % |
| ÖrebrÖrebropartiet | 496 | 4,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 364 | 3,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 357 | 3,5 % |
| Övriga partier | 67 | 0,7 % |
Regionvalet 2026 i Hallsberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 419 | 33,4 % |
| ÖrebrÖrebropartiet | 1 678 | 16,4 % |
| MModeraterna | 1 514 | 14,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 370 | 13,4 % |
| VVänsterpartiet | 617 | 6,0 % |
| CCenterpartiet | 559 | 5,5 % |
| KDKristdemokraterna | 480 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 292 | 2,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 282 | 2,8 % |
| Övriga partier | 21 | 0,2 % |
Kommunvalet 2026 i Hallsberg — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Hallsberg har 45 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 17 mandat (±0 sedan 2022), följt av Sverigedemokraterna med 9 och Moderaterna med 8.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 681 | 36,7 % | 17(±0) |
| SDSverigedemokraterna | 2 085 | 20,8 % | 9(−1) |
| MModeraterna | 1 833 | 18,3 % | 8(±0) |
| CCenterpartiet | 721 | 7,2 % | 3(−1) |
| VVänsterpartiet | 603 | 6,0 % | 3(+1) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 401 | 4,0 % | 2(+1) |
| KDKristdemokraterna | 387 | 3,9 % | 2(±0) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 294 | 2,9 % | 1(±0) |
| Övriga partier | 16 | 0,2 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Hallsberg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Hallsberg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har Örebr gjort (+4,9 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- V
- C
- Örebr
- Övr
- MP
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 49,2 % | 44,8 % | 43,6 % | 36,9 % | 35,5 % | 32,6 % |
| SD | 4,6 % | 6,7 % | 16,7 % | 21,7 % | 27,2 % | 22,6 % |
| M | 14,7 % | 20,7 % | 14,6 % | 13,8 % | 14,7 % | 15,7 % |
| KD | 6,6 % | 5,3 % | 4,3 % | 5,9 % | 4,6 % | 5,7 % |
| V | 5,9 % | 5,9 % | 5,0 % | 6,6 % | 4,8 % | 5,5 % |
| C | 8,8 % | 6,2 % | 6,2 % | 7,9 % | 6,1 % | 5,3 % |
| Örebr | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 4,9 % |
| Övr | 6,9 % | 5,6 % | 5,2 % | 4,6 % | 4,2 % | 4,2 % |
| MP | 3,4 % | 4,9 % | 4,3 % | 2,6 % | 2,9 % | 3,6 % |
| Valdeltagande | 82,9 % | 86,2 % | 88,3 % | 88,6 % | 85,6 % | 85,1 % |
Valdeltagande i Hallsberg 2006–2026
Kommunen mot länet (Örebro).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Hallsberg 2026
Så skiljer sig Hallsberg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 22,6 % i Hallsberg mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 5,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +5,1
- S +4,6
- Örebr +4,3
Svagare än i riket
- M −4,2
- V −2,9
- MP −2,5
- L −1,8
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Örebropartiet mest i Hallsberg, från 0,0 % till 4,9 % (+4,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 27,2 % till 22,6 % (−4,6).
- Örebr +4,9
- SD −4,6
- S −2,9
- KD +1,0
- M +1,0
- V +0,7
- C −0,7
- MP +0,6
Valdeltagande i Hallsberg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 85,1 %, vilket är 0,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Hallsberg på plats 128 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Hallsberg är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 71,3 % i Hässleberg till 85,0 % i Sköllersta.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hässleberg (47,8 %) och sitt svagaste i Vretstorp (23,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 8, Sverigedemokraterna i 2 av 10 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hallsberg är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 36,7 % i kommunvalet mot 32,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,2 procentenheter.
- S +4,2
- M +2,6
- C +1,8
- SD −1,8
- KD −1,8
- MP −0,6
- V +0,5
- L +0,5
Största parti i Hallsberg sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Hallsberg i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,6 % | 85,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 35,5 % | 85,6 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 36,9 % | 88,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 43,6 % | 88,3 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 44,8 % | 86,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 49,2 % | 82,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Hallsberg 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Hallsberg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Hässleberg | S | 47,8 % | S | 51,8 % | 71,3 % |
| Kårstahult | S | 36,9 % | S | 42,2 % | 77,8 % |
| Långängen | S | 40,0 % | S | 46,1 % | 84,3 % |
| Pålsboda | S | 29,3 % | S | 31,2 % | 82,2 % |
| Sköllersta | S | 25,8 % | S | 27,5 % | 85,0 % |
| Sottern | S | 27,3 % | S | 29,4 % | 76,0 % |
| Vadsbron | S | 32,3 % | S | 37,2 % | 80,6 % |
| Vingen | S | 37,9 % | S | 42,4 % | 80,2 % |
| Vretstorp | SD | 30,8 % | SD | 28,8 % | 82,8 % |
| Östansjö | SD | 29,0 % | S | 31,2 % | 84,0 % |