Valresultat Kumla 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Kumla med 29,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,9 %). Valdeltagandet var 86,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kumla ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 12 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,7 %
- Röstberättigade
- 16 993
- Avgivna röster
- 14 725
- Län
- Örebro län
Riksdagsvalet 2026 i Kumla
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 278 | 29,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 918 | 20,1 % |
| MModeraterna | 2 673 | 18,4 % |
| KDKristdemokraterna | 1 005 | 6,9 % |
| VVänsterpartiet | 891 | 6,1 % |
| CCenterpartiet | 787 | 5,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 772 | 5,3 % |
| ÖrebrÖrebropartiet | 635 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 468 | 3,2 % |
| Övriga partier | 109 | 0,7 % |
Regionvalet 2026 i Kumla
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 468 | 30,9 % |
| MModeraterna | 2 423 | 16,8 % |
| ÖrebrÖrebropartiet | 2 338 | 16,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 472 | 10,2 % |
| VVänsterpartiet | 982 | 6,8 % |
| KDKristdemokraterna | 923 | 6,4 % |
| CCenterpartiet | 791 | 5,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 710 | 4,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 327 | 2,3 % |
| Övriga partier | 23 | 0,2 % |
Kommunvalet 2026 i Kumla — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Kumla har 45 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 14 mandat (−1 sedan 2022), följt av Moderaterna med 8 och Liberalerna med 7.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 388 | 30,9 % | 14(−1) |
| MModeraterna | 2 400 | 16,9 % | 8(−1) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 174 | 15,3 % | 7(+3) |
| SDSverigedemokraterna | 2 151 | 15,1 % | 7(−2) |
| CCenterpartiet | 1 076 | 7,6 % | 4(±0) |
| VVänsterpartiet | 975 | 6,9 % | 3(+1) |
| KDKristdemokraterna | 764 | 5,4 % | 2(±0) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 256 | 1,8 % | |
| Övriga partier | 20 | 0,1 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Kumla 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Kumla i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−5,5 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- V
- C
- L
- Örebr
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 47,6 % | 41,1 % | 38,2 % | 32,5 % | 33,2 % | 29,4 % |
| SD | 4,3 % | 7,2 % | 16,2 % | 21,1 % | 25,6 % | 20,1 % |
| M | 16,4 % | 23,4 % | 18,0 % | 16,9 % | 17,3 % | 18,4 % |
| KD | 8,8 % | 6,9 % | 5,8 % | 8,0 % | 5,6 % | 6,9 % |
| V | 4,6 % | 4,2 % | 4,3 % | 5,6 % | 4,3 % | 6,1 % |
| C | 7,4 % | 5,2 % | 5,1 % | 7,1 % | 5,6 % | 5,4 % |
| L | 6,1 % | 6,3 % | 5,0 % | 5,0 % | 4,7 % | 5,3 % |
| Örebr | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 4,4 % |
| Övr | 4,6 % | 5,7 % | 7,5 % | 3,9 % | 3,8 % | 4,0 % |
| Valdeltagande | 83,1 % | 86,5 % | 87,7 % | 88,6 % | 86,9 % | 86,7 % |
Valdeltagande i Kumla 2006–2026
Kommunen mot länet (Örebro).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Kumla 2026
Så skiljer sig Kumla från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Örebropartiet, som fick 4,4 % i Kumla mot 0,6 % i hela landet — en skillnad på 3,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- Örebr +3,8
- SD +2,6
- S +1,4
- KD +0,7
Svagare än i riket
- MP −2,9
- V −2,3
- C −1,6
- M −1,5
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Örebropartiet mest i Kumla, från 0,0 % till 4,4 % (+4,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 25,6 % till 20,1 % (−5,5).
- SD −5,5
- Örebr +4,4
- S −3,8
- V +1,9
- KD +1,3
- M +1,1
- MP +0,7
- L +0,6
Valdeltagande i Kumla
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 86,7 %, vilket är 1,8 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Kumla på plats 72 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Kumla är indelad i 12 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,2 % i Malmen till 91,9 % i Sörby.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Malmen (38,5 %) och sitt svagaste i Ekeby-Kvarntorp (20,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 9, Sverigedemokraterna i 2, Moderaterna i 1 av 12 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kumla är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 15,3 % i kommunvalet mot 5,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,0 procentenheter.
- L +10,0
- SD −4,9
- C +2,2
- KD −1,5
- M −1,5
- S +1,5
- MP −1,4
- V +0,7
Största parti i Kumla sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Kumla i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,4 % | 86,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 33,2 % | 86,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,5 % | 88,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 38,2 % | 87,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 41,1 % | 86,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 47,6 % | 83,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Kumla 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 12 valdistrikten i Kumla. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Ekeby-Kvarntorp | SD | 22,1 % | SD | 22,5 % | 90,3 % |
| Fylsta | S | 38,1 % | S | 40,9 % | 78,2 % |
| Haga | S | 28,1 % | S | 32,2 % | 83,2 % |
| Hällabrottet | S | 28,9 % | S | 30,3 % | 88,2 % |
| Kumlaby | S | 29,0 % | S | 29,4 % | 79,6 % |
| Malmen | S | 38,5 % | S | 39,0 % | 77,2 % |
| Skogstorp | S | 26,0 % | S | 26,0 % | 89,7 % |
| Stadshuset | S | 35,8 % | S | 39,5 % | 80,8 % |
| Sörby | M | 29,2 % | M | 25,6 % | 91,9 % |
| Vialund | S | 29,4 % | S | 32,4 % | 82,8 % |
| Åbytorp-Hardemo | SD | 23,4 % | C | 21,6 % | 87,2 % |
| Åsen | S | 31,3 % | S | 31,9 % | 83,6 % |